JO 2016: Olanda, prima semifinalistă la handbal feminin, la Jocurile Olimpice de la Rio

Naţionala de handbal feminin a Olandei este prima semifinalistă la Jocurile Olimpice de la Rio, după ce a învins, marţi, reprezentativa Brazilei, cu scorul de 32-23 (12-11), în primul meci din sferturile competiţiei.

Principalele marcatoare ale partidei au fost da Silva 7 goluri, pentru Brazilia, respectiv Van der Veijden şi Abbingh, câte 5 goluri, pentru Olanda.

În celelalte trei partide din sferturile de finală se vor întâlni, tot marţi, echipele Franţa – Spania, Suedia – Norvegia şi Rusia - Angola.

Echipa României nu a trecut de faza grupelor, încheind pe locul 9, cea mai slabă clasare din cele patru participări olimpice, în urma rezultatelor 19-23 cu Angola, 13-26 cu Brazilia, 25-21 cu Muntenegru, 24-21 cu Spania şi 27-28 cu Norvegia (locul 5 în grupa A, 4 puncte). La JO din 1976, România a ocupat locul 4, iar la ediţiile din 2000 şi 2008 a fost pe aceeaşi poziţie – 7.

La Rio, meciurile din semifinale vor avea loc joi, iar sâmbătă vor avea loc finala pentru medalia de bronz şi pentru titlul olimpic.

JO 2016: Scrisoarea Cătălinei Ponor, către români, după ratarea de la Rio: "Mi-am dorit prea mult, mi s-a rupt sufl... JO 2016: Andrei Muntean, ultimul gimnast român care a evoluat la Rio. Locul șase în finală, la paralele. Gimnastica rom...