Antena Căutare

Primul bronz de vară: Oamenii ajung la spital cu arsuri solare. Sunt ignorate toate regulile

Fără umbrele sau pălării pe cap, zeci de ieşeni merg zilnic la ştrand în timpul prânzului, la peste 30 de grade, ignorând sfatul medicilor în privinţa expunerii la soare. Tot mai mulţi ajung, apoi, la spital cu arsuri pe faţă, mâini şi corp.

Fără umbrele sau pălării pe cap, zeci de ieşeni merg zilnic la ştrand în timpul prânzului, la peste 30 de grade, ignorând sfatul medicilor în privinţa expunerii la soare. Tot mai mulţi ajung, apoi, la spital cu arsuri pe faţă, mâini şi corp.

La temperaturi de peste 30 de grade, fără umbrele sau pălării de soare, zeci de ieşeni fac plajă la orele prânzului la ştrandul din oraş. Avizi de câteva ore petrecute la soare, au ignorat sfaturile medicilor şi au făcut baie de soare chiar când specialiştii spun că ar trebui evitată expunerea.

În ultimele patru zile, când temperaturile din Iaşi au depăşit 30 de grade Celsius, mai multe persoane au ajuns la Unitatea de Primiri Urgenţe cu arsuri pe faţă, mâini şi torace după ce au stat la plajă.

Potrivit reprezentanţilor Centrului Meteorologic Regional Moldova, în Iaşi, temperaturile maxime în ultimele 4 zile au variat între 30,3 şi 33,3 grade Celsius. Pragul critic al Indicelui Temperatură umezeală a fost depăşit.

Articolul continuă după reclamă

Miercuri, la orele prânzului, zeci de persoane făceau plajă la ştrandul din Iaşi fără să îşi facă griji de cât de puternic ardea soarele. Mulţi dintre ei abia veniseră la piscină, după ce au ieşit de la serviciu.

„Ajung, fac duş, mă dau cu cremă şi mă aşez la soare. Dar nu stau foarte mult, o oră-două. Acum am venit, am ieşit de la serviciu şi am venit pentru fetiţă, să înoate puţin. Mi s-a părut că astăzi nu e foarte cald şi de aia am venit la ora asta", a explicat una dintre femeile venite cu copilul la plajă, la prânz.

„Ştim foarte bine că nu e bine să stăm la ora asta, dar cu toate astea încălcăm regula", a continuat femeia.

Fără umbrelă şi cu cerşaful aşezat în soare stătea şi un bărbat, cu doi copii.

„Nu mi-e frică să stau la ora asta la soare. Azi e mai înnorat şi de obicei stau la ora asta, cu tot cu copii. Îi dau cu cremă bine. Eu am mai stat câteva zile la plajă şi mi-am pregătit bronzul, nu e problemă", a explicat bărbatul.

Şi deşi medicii le recomandă celor care stau la soare să nu consume alcool, erau şi persoane care se bucurau de ziua frumoasă în timp ce beau un pahar de bere.

„Nu mi-e frică de soare, pentru că astăzi, cel puţin, nu se simte sau cel puţin eu nu simt. Ca să mă protejez de căldură mi-am luat o bere şi mai înainte m-am dat cu ulei", a spus o femeie care stătea la plajă.

Au fost însă şi persoane care s-au aşezat la umbră când soarele ardea prea puternic.

„Am venit la 11 şi acum m-am dat la umbră. E periculos, razele sunt prea puternice şi fac rău la piele. E bine de stat de dimineaţa de la 7 jumate până la 11 şi de la 4 jumătate până apune soarele. Aştept să iasă copilul din apă şi plec, e suficient cât am stat azi", a recunoscut o mămică.

Pentru unii, distracţia de la ştrand s-a terminat la spital, pentru că, după ce au stat la soare fără măsură, au avut nevoie de îngrijiri medicale.

„Au fost aproximativ două cazuri în fiecare zi cu temperaturi crescute, pacienţi tineri, sub 30 de ani care au prezentat arsuri de gradul I şi chiar gradul II la nivelul feţei, toracelui, membrelor şi fenomene de tip insolaţie cu stare de rău generalizat şi leşin, după expunerea voluntară la soare. Au fost trataţi în urgenţă. Cea mai importantă parte a tratamentului este hidratarea şi bineînţeles oprirea expunerii la căldură. Mai departe au plecat cu recomandări de terapie locală şi generală la domiciliu", a declarat Diana Cimpoeşu, medic şef al UPU Iaşi.

Nu doar în Iaşi au fost cazuri de persoane care au avut de suferit din cauza arsurilor. Patru copii au ajuns la spital după ce s-au dat pe un tobogan încins la soare.

„În ultimele zile au fost patru cazuri de copii care au ajuns la unitatea noastră de Primiri Urgenţe, copii din aceeaşi familie, verişori, două fetiţe şi doi băieţi care au suferit arsuri uşoare pe palme în timp ce se dădeau pe tobogan. Nu a fost necesară internarea lor, copiii au plecat acasă cu reţetă şi sfaturi", a declarat Mirela Romaneţ, purtător de cuvânt al Spitalului Judeţean Bacău.

Medicii recomandă evitarea expunerii între orele 11 şi 16, atunci când temperatura este foarte crescută, folosirea cremelor cu factor de protecţie solară şi hidratarea, însă nu cu băuturi alcoolice.

Ce reprezintă, de fapt, datele de expirare înscrise pe produsele alimentare? ,,Am mâncat smântână care era expirată de c... Este potrivită berea cu orice aliment? Iată cum o asociem cu diferite feluri de mâncare...
Google News A1Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Înapoi la Homepage Citește și
(P) Ce analize sunt utile pentru o evaluare completă, potrivit specialiștilor Synevo
(P) Ce analize sunt utile pentru o evaluare completă, potrivit specialiștilor Synevo
Jeff Bezos își vinde iahtul în valoare de 500 de milioane de dolari. Ce sumă a cerut miliardarul pentru nava sa, Koru
Jeff Bezos își vinde iahtul în valoare de 500 de milioane de dolari. Ce sumă a cerut miliardarul pentru nava sa,... Catine.ro
(P) Umărul care doare noaptea: de ce nu ar trebui să amâni o durere care nu trece
(P) Umărul care doare noaptea: de ce nu ar trebui să amâni o durere care nu trece
Cum arată astăzi Isabella Damla Güvenilir. Actrița din Elif este complet schimbată
Cum arată astăzi Isabella Damla Güvenilir. Actrița din Elif este complet schimbată Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul împlinit
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
Bătaie la Aeroportul Băneasa după un zbor Germania-România: conflict început în avion, continuat la sol
Bătaie la Aeroportul Băneasa după un zbor Germania-România: conflict început în avion, continuat la sol Libertatea.ro
Cum a ajuns Ilie Dumitrescu să aibă la 57 de ani o greutate mai mică decât avea la 25 de ani. Imaginile care spun totul
Cum a ajuns Ilie Dumitrescu să aibă la 57 de ani o greutate mai mică decât avea la 25 de ani. Imaginile care spun... AntenaSport
Cine este copilul care a cântat împreună cu Nick Cave pe scenă la Summer Well 2026. Matei are doar 10 ani și nu este deloc străin de lumea artistică
Cine este copilul care a cântat împreună cu Nick Cave pe scenă la Summer Well 2026. Matei are doar 10 ani și nu... Elle
Natalia Mateuț a petrecut alături de Leonardo diCaprio! Unde s-au întâlnit cei doi
Natalia Mateuț a petrecut alături de Leonardo diCaprio! Unde s-au întâlnit cei doi Spynews.ro
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…”
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Budincă de chia cu căpșuni proaspete. Rețetă pentru un mic dejun savuros
Budincă de chia cu căpșuni proaspete. Rețetă pentru un mic dejun savuros HelloTaste.ro
Pasagerii stau la cozi câte 120 de minute în Frankfurt sau Amsterdam. Timpii de așteptare în aeroporturi s-au dublat din cauza EES
Pasagerii stau la cozi câte 120 de minute în Frankfurt sau Amsterdam. Timpii de așteptare în aeroporturi s-au... Antena3.ro
Jocuri PlayStation Plus din august 2026. Ce titluri vor fi disponibile
Jocuri PlayStation Plus din august 2026. Ce titluri vor fi disponibile useit
PNL vrea sesiune parlamentară extraordinară pentru legile PNRR! ”România nu își permite să piardă miliarde de euro!”
PNL vrea sesiune parlamentară extraordinară pentru legile PNRR! ”România nu își permite să piardă miliarde... BZI
Escrocheriile telefonice și online sunt bazate pe studii științifice: frica „îngheață creierul”. Cum acționează hoții care te anunță că tocmai ți-ai făcut un credit despre care nu știi nimic
Escrocheriile telefonice și online sunt bazate pe studii științifice: frica „îngheață creierul”. Cum... Jurnalul
Imagini controversate cu Philipp Plein și Andreea Sasu. Gesturile designerului au stârnit reacții dure în mediul online
Imagini controversate cu Philipp Plein și Andreea Sasu. Gesturile designerului au stârnit reacții dure în mediul... Kudika
Pentru această zodie, Sfânta Maria vine cu lacrimi. Va primi vestea pe care nu voia s-o audă
Pentru această zodie, Sfânta Maria vine cu lacrimi. Va primi vestea pe care nu voia s-o audă Redactia.ro
Vreme extremă în România: De la cod portocaliu de caniculă, la coduri galbene de vânt și ploi torențiale
Vreme extremă în România: De la cod portocaliu de caniculă, la coduri galbene de vânt și ploi torențiale Observator
Plante care te pot ajuta să dormi. Pot asigura un somn mai odihnitor
Plante care te pot ajuta să dormi. Pot asigura un somn mai odihnitor MediCOOL
Fursecuri cu lămâie și afine, ideale ca desert simplu de vară
Fursecuri cu lămâie și afine, ideale ca desert simplu de vară HelloTaste
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot ProSport
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar CanCan
Cum să recunoști și să tratezi problemele de vedere la copii
Cum să recunoști și să tratezi problemele de vedere la copii DeParinti
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind custodia copilului
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind... ZUTV
O colecție rară de jocuri Nintendo a fost descoperită accidental. Ce valoare fantastică ar avea
O colecție rară de jocuri Nintendo a fost descoperită accidental. Ce valoare fantastică ar avea UseIT
Tiramisu cu lămâie și afine. O reinterpretare de sezon a celebrului desert italian
Tiramisu cu lămâie și afine. O reinterpretare de sezon a celebrului desert italian Hello Taste
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x