Antena Căutare

Iranul eşuează să plasaseze pe orbită satelitul Zafar; Gardienii Revoluţiei dezvăluie o nouă rachetă balistică; serviciile iraniene de Internet, vizate de atacuri cibernetice

Iranul a eşuat să plaseze pe orbită un nou satelit de observaţie ştiinţifică, în cadrul unui program spaţial pe care-l prezintă drept ”paşnic”, dar pe care Statele Unite l-au catalogat drept o ”provocare”, relatează AFP.

Lansarea satelitului Zafar ”a eşuat”, a anunţat pe Twitter ministrul iranian al Telecomunicaţiilor Mohammad Javad Azari Jahromi.

Satelitul, lansat duminică, la ora locală 19.15 (17.45, ora României), a atins ”90% din traiectoria” prevăzută, la o înălţime de 540 de kilometri, a precizat un purtător de cuvânt al Departamentului Spaţial din cadrul Ministerului irianian al Apărării, citat de un canal al televiziunii de stat.

Setback for , launch of satellite fails again

— editorji (@editorji)

Articolul continuă după reclamă

”(Lansatorul) Simorgh a propulsat cu succes satelitul Zafar în spaţiu, însă lansatorul nu a atins viteza necesară pentru a plasa satelitul pe orbita vrută”, a precizat el, fără să precizeze unde se află satelitul.

”Am atins cea mai mare parte a obiectivelor pe care le-am stabilit, iar într-un viitor apropiat, analizând aceste date, vom proceda la viitoarele etape”, a dat asigurări Hosseini.

”Suntem INVULNERABILI! Avem alţi sateliţi iranieni viitori!”, a afirmat, la rândul său, ministrul Telecomunicaţiilor.

Această lansare intervine într-un context de tensiuni sporite între Teheran şi Washington, după retragerea unilaterală a Statelor Unite, în mai 2018, din Acordul de la Viena din 2015 în dosarul nuclear iranian, urmat de o restabilire a unor sancţiuni americane drastice impuse Republicii islamice.

Washingtonul a avertizat, de asemenea, în trecut, împotriva oricărui program spaţial iranian, catalogând tirul efectuat de Teheran al unei rachete cu rază lungă de acţiune în vederea lansării unui satelit, în ianuarie 2019, drept o încălcare a unei rezoluţii ONU vizând să limiteze dezvoltarea capacităţilor balistice iraniene.

”Iranul nu a reuşit să lanseze un satelit azi. Ei eşuează de asemenea să trimită armament în Siria şi Liban, pentru că noi operăm acolo tot timpul, inclusiv în aceste zile”, a reacţionat, la rândul său, premierul israelian în exerciţiu Benjamin Netanyahu.

”ETAPĂ NOUĂ”

Şeful Agenţiei Spaţiale iraniene Morteza Berari declara la 1 februarie AFP că fabricarea Zafar a ”început în urmă trei ani, cu participarea a 80 de oameni de ştiinţă iranieni”.

Satelitul cântărea 113 kilograme şi era capabil să realizeze înconjurul Pământului de 15 ori pe zi, adăuga el, precizând că Zafar a fost conceput să fie operaţional ”timp de peste 18 luni”.

”Principala sa misiune” era ”să colecteze imagini”, anunţa el, subliniind asupra unor nevoi ale Iranului precum studierea şi prevenirea seismelor, ”împiedicarea catastrofelor naturale” şi dezvoltarea agriculturii iraniene.

”Este vorba despre o nouă etapă pentru ţara noastră”, declara el, amintind că Iranul a reuşit deja să plaseze un satelit pe orbită, la 250 de kilometri distanţă de Terra.

În contextul în care programul de sateliţi al Republicii islamice îi îngrijorează pe occidentali, Berari afirma că Iranul militează pentru ”folosirea paşnică a spaţiului”. ”Toate activităţile noastre în domeniul spaţial sunt transparente”.

Gardienii Revoluţiei, armata ideologică a regimului, au dezvăluit duminică o rachetă balistică cu rază scurtă de acţiune care poate, afirmă ei, să fie propulsată cu ajutorul unui lansator ”de nouă generaţie” conceput în vederea plasării unor sateliţi pe orbită.

”Realizările (...) dezvăluite în această zi sunt cheia intrării noastre în spaţiu”, a declarat Hossein Salami, comandantul Gardienilor revoluţiei, dezvăluind lansatorul dotat cu un ”ajutaj mobil” care permite o ”maniabilitate în afara atmosferei”.

”VOM ÎNCERCA”

Teheranul a anunţat în ianuarie 2019 eşecul plasării pe orbită a satelitul său Payam (”Mesaj”), menit potrivit autorităţilor să colecteze date de mediu.

Această lansare a fost deja catalogată de Washington drept o ”provocare” şi o încălcare a Rezoluţiei 2231 a Consiliului de Securitate al ONU.

Această rezoluţie îndeamnă iranul ”să nu efectueze nicio activitate legată de rachete balistice concepute în vederea purtării unor încărcături nucleare, inclusiv tiruri care recurg la tehnologia rachetelor balistice”.

Afirmând că nu are niciun plan de a se dota cu arma atomică, Teheranul dă asigurări că programele sale balistice şi spaţiale sunt licite şii nu încalcă rezoluţia.

În septembrie, Iranul a confirmat că o explozie a avut loc la una dintre rampele sale de lansare de sateliţi, din cauza unei probleme tehnice şi l-a denunţat pe preşedintele american Dnald Trump din cauză că s-a ”bucurat”, printr-un mesaj postat pe Twitter, de acest incident.

Lansarea Zafar intervine cu două zile înainte de marcarea a 41 de ani de la Revoluţia Islamică şi cu aproximativ două săptămâni înainte de alegeri legislative cruciale.

Ea intervine totodată într-o perioadă de vârf a tensiunilor dintre Teheran şi Washington legate de asasinarea la 3 ianuarie a puternicului general iranian Qassem Soleimani într-un atac cu un avion american fără pilot (dronă) la Bagdad.

Iranul a răspuns la 8 ianuarie cu tiruri cu rachete balistice vizând două baze în care se află militari americani în Irak. Zeci de militari au suferit comoţii cerebrale.

Serviciile de Internet ale Iranului au fost vizate în ultimele zile de atacuri cibernetice, potrivit unui reprezentant al Ministerului Telecomunicaţiilor, care nu a precizat originea acestor atacuri.

Sursa : news.ro

Bill Gates și-a comandat iaht de 645 de milioane de dolari. Cum arată ambarcațiunea de lux alimentată cu hidrogen lichi... Un val de false alerte cu bombă subminează Moscova de peste două luni...
Înapoi la Homepage

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Citește și
După Venezuela, Donald Trump amenință o nouă țară: „Dacă încep să omoare oameni, cred că vor fi loviţi dur de SUA
După Venezuela, Donald Trump amenință o nouă țară: „Dacă încep să omoare oameni, cred că vor fi loviţi...
Impactul consumului regulat de brânză asupra tensiunii arteriale. Ce arată specialiștii
Impactul consumului regulat de brânză asupra tensiunii arteriale. Ce arată specialiștii Catine.ro
Cine este Delcy Rodriguez, liderul interimar al Venezuelei. Cum se raportează la SUA
Cine este Delcy Rodriguez, liderul interimar al Venezuelei. Cum se raportează la SUA
Fiul artistei Paulina Rubio ar putea fi trimis într-un internat. Care este motivul
Fiul artistei Paulina Rubio ar putea fi trimis într-un internat. Care este motivul Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul împlinit
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
Un bărbat din Constanța și-a vândut BMW-ul X6 în Ilfov și l-a furat apoi cu cheia de rezervă
Un bărbat din Constanța și-a vândut BMW-ul X6 în Ilfov și l-a furat apoi cu cheia de rezervă Libertatea.ro
Cu ce a ajuns să se ocupe singura femeia care i-a fost soție lui Ion Țiriac: „E prietena mea și acum”
Cu ce a ajuns să se ocupe singura femeia care i-a fost soție lui Ion Țiriac: „E prietena mea și acum” AntenaSport
Violeta Bănică, mesaj emoționant pentru fratele ei, Radu Ștefan. Artistul și-a sărbătorit ziua de naștere: „Ai cea mai mândră soră din lume.” Foto
Violeta Bănică, mesaj emoționant pentru fratele ei, Radu Ștefan. Artistul și-a sărbătorit ziua de naștere:... Elle
Imagini sfâșietoare de la mormântul Denisei Răducu. Au trecut 9 ani de la moartea cântăreței
Imagini sfâșietoare de la mormântul Denisei Răducu. Au trecut 9 ani de la moartea cântăreței Spynews.ro
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…”
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Ingredientul secret care face chiftelele pufoase: Nu este pâine sau cartof
Ingredientul secret care face chiftelele pufoase: Nu este pâine sau cartof HelloTaste.ro
Localitate în beznă, după revolta oamenilor care nu și-au mai plătit taxele. Primarul spune că nu are bani nici de apă și canalizare
Localitate în beznă, după revolta oamenilor care nu și-au mai plătit taxele. Primarul spune că nu are bani nici... Antena3.ro
Jocuri PlayStation Plus din ianuarie 2026. Ce titluri vor fi disponibile
Jocuri PlayStation Plus din ianuarie 2026. Ce titluri vor fi disponibile useit
Ce studiază Irina Columbeanu în New York? Începe ziua la ora 8:00 și se culcă la 1:00!
Ce studiază Irina Columbeanu în New York? Începe ziua la ora 8:00 și se culcă la 1:00! BZI
Pensionarii, la un pas de a-și lua CASS-ul înapoi
Pensionarii, la un pas de a-și lua CASS-ul înapoi Jurnalul
Doliu în muzica populară românească. O cunoscută artistă a murit la 53 de ani
Doliu în muzica populară românească. O cunoscută artistă a murit la 53 de ani Kudika
Nicușor Dan a semnat decretul! Românii spun adio acestei taxe
Nicușor Dan a semnat decretul! Românii spun adio acestei taxe Redactia.ro
Angajaţii Dacia care refuză zecile de mii de euro pentru a demisiona.
Angajaţii Dacia care refuză zecile de mii de euro pentru a demisiona. "Mai sunt apt de muncă" Observator
Cauze ale durerilor de cot. Ce afecțiuni pot determina acest simptom
Cauze ale durerilor de cot. Ce afecțiuni pot determina acest simptom MediCOOL
Quiche Lorraine cu pui si ciuperci. Rețetă de tartă sărată, din bucătăria franțuzească
Quiche Lorraine cu pui si ciuperci. Rețetă de tartă sărată, din bucătăria franțuzească HelloTaste
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot ProSport
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar CanCan
Când dragostea devine prea mult: Ești părinte pentru un adult sau încă mai crești un copil?
Când dragostea devine prea mult: Ești părinte pentru un adult sau încă mai crești un copil? DeParinti
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind custodia copilului
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind... ZUTV
Avertisment de urgență pentru utilizatorii Gmail. Cum exploatează hackerii noua actualizare și cum te poți proteja
Avertisment de urgență pentru utilizatorii Gmail. Cum exploatează hackerii noua actualizare și cum te poți proteja UseIT
Ce faci dacă ți se taie maioneza? Cel mai simplu truc pentru a o salva
Ce faci dacă ți se taie maioneza? Cel mai simplu truc pentru a o salva Hello Taste
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x