Antena Căutare

Mii de manifestanţi cer, la Bagdad, plecarea trupelor americane din Irak

Mii de susţinători ai puternicului lider şiit Moqtada Sadr au manifestat vineri la Bagdad cerând expulzarea trupelor americane din Irak, o ţară în care sentimentul antiamerican a creascut în ultimele săptămâni, relatează AFP.

Strigând ”Afară, afară cu ocupantul!” sau ”Da suveranităţii”, o mulţime de susţinători ai lui Moqtada Sadr - bărbaţi, femei şi copii, unii veniţi cu autobuzul din alte regiuni - s-a adunat în cartierul Jadriyah, agitând steaguri irakiene.

Această adunare este distrinctă de manifestaţiile antiguvernamentale care şi-au mai pierdut din impuls după asasinarea de către Statele Unite, la 3 ianuarie, la Bagdad, a generalului iranian Qassem Soleimani, emisarul iranian în Irak, care a antrenat un vârf al tensiunilor între Teheran şi Washington, inamici juraţi şi totodată puter care acţionează în Irak.

Într-un comunicat citit pe o estradă de către un purtător de cuvânt, Moqtada Sadr a îndemnat la retragerea forţelor americane din Irak, la anularea acordurilor în domeniul securităţii între Bagdad şi Washington şi la închiderea spaţiului aerian irakian avioanelor militare americane.

Liderul şiit l-a îndemnat totodată pe preşedintele american Donald Trump să nu fie ”arogant” cu conducătorii irakieni.

Articolul continuă după reclamă

”Dacă se fac toate aceste lucruri, noi vom trata (Statele Unite) ca pe o ţară neocupantă - altfel noi o vom considera drept o ţară ostilă Irakului”, a adăugat el.

Numeroşi manifestanţi au început apoi să se disperseze, aruncând panourile la gunoi, însă câteva mii au rămas la faţa locului.

”ÎNTÂRZIERE”

Câteva facţiuni paramilitare irakiene - precum cea proiraniană Hashd al-Shaabi - de obicei rivale lui Sadr, i-au susţinut apelul la manifestaţie.

Unul dintre comandanţii Hashd Qais al-Khazali - mentorul lui Sadr înainte să devină rivalul său - a scris pe Twitter că ”mesajul poporului (adresat lui Trump) este clar - fie pleci de bunăvoie, fie eşti vânat”.

Marele ayatollah Ali Sistani - cea mai înaltă autoritate şiită în Irak - nu a susţinut în mod explicit adunarea. În predica sa, citită vineri de către reprezentantul său, el a subliniat însă dreptul irakienilor de a manifesta ”paşnic” în favoarea suveranităţii ţării.

El a denunţat de asemenea o ”întârziere” a partidelor în formarea unui nou Guvern.

Sub presiunea străzii, premierul Adel Abdel Mahdi a demisionat în decembrie, însă continuă să gestioneze afacerile curente, în comntextul în care partidele politice nu au reuşit să se înţeleagă asupra unui sccesor.

Apelul lui Moqtada Sadr la ”o manifestaţie paşnică a unui milion de persoane împotriva prezenţei americane” a alimentat temeri în tabăra împotriva puterii de a-şi vedea revendicările - alegeri anticipate, un premier independent şi sfârşitul corupţiei - eclipsate din nou.

Mişcarea de contestare declanşată la 1 octombrie a fost trimisă în plan secund după asasinare lui Soleimani şi după ce deputaţii au adoptat prin vot, două zile mai târziu, o rezoluţie prin care cer plecarea trupelor străine - inclusiv a celor 5.200 de militari americani desfăşuraţi cu scopul de a-i ajuta pe irakieni în lupta antijihadistă.

Operaţiunile coaliţiei internaţionale antijihadiste conduse de Washington au fost oprite între timp, iar discuţii cu Bagdadul pe tema viitorului trupelor americane nu au început încă, potrivit coordonatorului american al coaliţiei, James Jeffrey.

”LIDERUL REZISTENŢEI”

Cartierul Jadriyah, unde s-au adunat susţinătorii lui Sadr vineri, se află pe malul Tigrului, într-ozonă opusă Zonei Verzi, ultrasecurizate, în care se află sediile Ambasadei Statelor Unite şi principalelor instituţii, iar numeroşi lideri irakieni şi diplomaţi se temeau ca aceasta să fie luată cu asalt.

Susţinătorii lui Sadr au paralizat deja ţara - preluând controlul asupra Zonei Verzi în 2016, cu scopul de a obţine reforme. În prezent, Moqtada Sadr conduce cel mai mare bloc în Parlament, iar mai mulţi dintre aliaţii săi ocupă posturi ministeriale.

Manifestanţi antiguvernamentali, care denunţă orice ingerinţă în afacerile irakiene, şi-au relansat mişcarea în ultimele zile blocând numeroase drumuri a Bagdad în în sud.

În total 12 manifestanţi au fost ucişi în confruntări cu forţele de ordine săptămâna aceasta. Violenţele de la începutul contestării s-au soldat cu 460 de morţi - majoritatea protestatari, potrivit unor surse în domeniul securităţii şi medicale.

Un expert de la Carnegie Middle East Centre, Harith Hasan, Moqtada Sadr încearcă să joace pe mai multe planuri, susţinând diverse contestări.

”Pe de o parte, el încearcă să se poziţioneze în calitate de lider reformist (...), iar pe de altă parte vrea să-şi păstreze imaginea de lider al rezistenţei faţă de «ocupaţia ameriană»”, pentru a intra în graţia Iranului, analizează el.

Sursa : news.ro

Trump promite să-şi dezvăluie planul de pace la conflictul israeliano-palestinian în zilele următoare... Patru români inculpaţi și încarceraţi cu privire la aproape 200 de spargeri în estul Franţei...
Google News A1Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Înapoi la Homepage Citește și
Explicațiile unui jurat Eurovision din Republica Moldova după punctajul mic acordat României. Ce a spus Pavel Orlov
Explicațiile unui jurat Eurovision din Republica Moldova după punctajul mic acordat României. Ce a spus Pavel Orlov
Jeff Bezos își vinde iahtul în valoare de 500 de milioane de dolari. Ce sumă a cerut miliardarul pentru nava sa, Koru
Jeff Bezos își vinde iahtul în valoare de 500 de milioane de dolari. Ce sumă a cerut miliardarul pentru nava sa,... Catine.ro
Ce a scris Jeffrey Epstein în presupusul bilet de adio. Mesajul a fost făcut public de către un judecător federal
Ce a scris Jeffrey Epstein în presupusul bilet de adio. Mesajul a fost făcut public de către un judecător federal
Hande Erçel a participat la Cannes. Ce ținută a purtat vedeta pe covorul roșu
Hande Erçel a participat la Cannes. Ce ținută a purtat vedeta pe covorul roșu Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul împlinit
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
Bătaie la Aeroportul Băneasa după un zbor Germania-România: conflict început în avion, continuat la sol
Bătaie la Aeroportul Băneasa după un zbor Germania-România: conflict început în avion, continuat la sol Libertatea.ro
Momentul în care Cristi Borcea a ajuns să se “împrumute” pentru o aventură cu o femeie celebră. Cine l-a ajutat
Momentul în care Cristi Borcea a ajuns să se “împrumute” pentru o aventură cu o femeie celebră. Cine... AntenaSport
Este vestea momentului în showbiz! La 53 de ani, celebra actriță a anunțat oficial nașterea celui de-al treilea copil al său: „Bun venit în lume, fiule”
Este vestea momentului în showbiz! La 53 de ani, celebra actriță a anunțat oficial nașterea celui de-al treilea... Elle
Andreea Popescu, înțepătură la adresa lui Rareș Cojoc? Influencerița a transmis un mesaj puternic
Andreea Popescu, înțepătură la adresa lui Rareș Cojoc? Influencerița a transmis un mesaj puternic Spynews.ro
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…”
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Pulpe de pui cu ardei și morcovi, în sos de roșii cu usturoi și rozmarin, la cuptor
Pulpe de pui cu ardei și morcovi, în sos de roșii cu usturoi și rozmarin, la cuptor HelloTaste.ro
Ultimele zile ale cormoranului: 10 țări, printre care și România, cer UE împușcarea acestor păsări pe motiv că mănâncă prea mult pește
Ultimele zile ale cormoranului: 10 țări, printre care și România, cer UE împușcarea acestor păsări pe motiv... Antena3.ro
Samsung ar fi renunțat la lansarea unui telefon important, potrivit surselor. De ce nu ar mai ajunge pe piață dispozitivul
Samsung ar fi renunțat la lansarea unui telefon important, potrivit surselor. De ce nu ar mai ajunge pe piață... useit
Ilie Bolojan este decis să „arunce în aer” parteneriatul strategic cu SUA! Acuzații grave aduse de Sorin Grindeanu!
Ilie Bolojan este decis să „arunce în aer” parteneriatul strategic cu SUA! Acuzații grave aduse de Sorin... BZI
Problema industriei noastre de armament: are ținta, dar n-are pușca
Problema industriei noastre de armament: are ținta, dar n-are pușca Jurnalul
Jessie J a învins cancerul: Am plâns ore întregi și apoi am respirat pentru prima dată după un an...
Jessie J a învins cancerul: Am plâns ore întregi și apoi am respirat pentru prima dată după un an... Kudika
Se schimbă totul. Când primesc elevii bursele școlare în mai și ce sumă le intră în conturi . Anunțul Ministerului Educației
Se schimbă totul. Când primesc elevii bursele școlare în mai și ce sumă le intră în conturi . Anunțul... Redactia.ro
Sute de locuri de muncă noi în Maramureș, după deschiderea unei fabrici de componente electronice
Sute de locuri de muncă noi în Maramureș, după deschiderea unei fabrici de componente electronice Observator
Cauze ale durerilor de sân. De ce pot apărea aceste simptome 
Cauze ale durerilor de sân. De ce pot apărea aceste simptome  MediCOOL
Scallion Pancakes. Rețetă de clătite chinezești cu ceapă verde
Scallion Pancakes. Rețetă de clătite chinezești cu ceapă verde HelloTaste
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot ProSport
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar CanCan
De ce rutina zilnică este importantă pentru copilul tău
De ce rutina zilnică este importantă pentru copilul tău DeParinti
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind custodia copilului
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind... ZUTV
Google schimbă bara de căutare. Prin ce transformare va trece una dintre cele mai folosite unelte digitale
Google schimbă bara de căutare. Prin ce transformare va trece una dintre cele mai folosite unelte digitale UseIT
Ciorbă de ștevie cu franjuri de ouă. Rețetă cu arome de primăvară
Ciorbă de ștevie cu franjuri de ouă. Rețetă cu arome de primăvară Hello Taste
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x