Antena Căutare

Planul de pace american în Orientul Mijlociu, respins de palestinieni şi primit cu circumspecţie sau pozitiv în lume - reacţii

Planul de pace în Orientul Mijlociu al preşedintelui Trump, prezentat marţi, a fost respins imediat de către palestinieni şi aliaţii lor şi a fost primit cu circumspecţie sau în mod pozitiv în restul lumii, relatează AFP.

Acest plan, favorabil Israelului - căruia-i acordă numeroase garanţii şi mai ales undă verde să anexeze coloniile - ”nu va trece”, a reacţionat rapid preşedintele palestinian Mahmoud Abbas .

”Îi este imposibil oricărui copil arab sau palestinian să accepte să nu aibă Ierusalimul” capitală a unui stat palestinian, a declarat preşedintele Abbas pentru a sublinia amploarea, în opinia sa, a refuzului palestinian de a vedea Ierusalimul devenind capitala ”indivizibilă” a Israelului, cum propune preşedintele american.

Mişcarea islamistă palestiniană Hamas , aflată la putere în Fâşia Gaza, a respins în mod oficial planul prezentat la Casa Albă.

”Noi nu vom accepta un substitut la Ierusalim drept capitală a statului Palestina”, a declaart pentru AFP un oficial de rang Hamas, Khalil al-Hayya.

Articolul continuă după reclamă

Acest plan ”nu va trece” şi i-ar putea îndrepta pe palestinieni către o ”nouă fază” a luptei lor, a avertizat liderul Hamas Ismail Haniyeh încă dinaintea anunţului lui Trump.

Mişcarea şiită libaneză Hezbollah consideră că această propunere este doar o ”tentativă de eliminare a drepturilor poporului palestinian, istorice şi legitime”.

Iranul a apreciat că ”planul de pace al ruşinii impus de America palestinienilor este trădarea secolului şi este sortit eşecului”.

Turcia apreciază prin Ministerul de Externe că acest proiect este ”născut mort”, este un ”plan de ocupare vizând să omoare o soluţie cu două state şi să extorcheze teritorii palestiniene”.

Iordania a apreciat, tot prin Ministerul său de Externe, că înfiinţarea unui stat palestinian independent în frontierele din 1967 rămâne ”singura cale a unei păci globale şi durabile”.

Planul preşedintelui Trump are la bază o soluţie ”cu două state”, însă acordă numeroase garanţii teritoriale Israelului, dincolo de frontierele existente la momentul Războiului de Şase Zile din 1967.

Egiptul a adoptat o poziţie prudentă, limitânsu-se să-i îndemne pe israelieni şi palestinieni la o examinare ”atentă” şi ”aprofundată” a planului.

”Egiptul îndeamnă cele două părţi vizate la o examinare atentă şi aprofundată a viziunii americane (...) şi la deschiderea căilor dialogului, sub auspiciile Statelor Unite, în vederea unei reluări a negocierilor”, pentru a ajunge la ”o pace dreaptă şi globală” şi ”la înfiinţarea unui stat palestinian independent”, a anunţat într-un comunicat Cairo.

Între aliaţii Statelor Unite, Marea Britanie a fost marţi seara cea mai pozitivă, catalogând planul drept o ”propunere serioasă” care ”ar putea constitui o avansare pozitivă”.

Arabia Saudită a anunţat că ”apreciază” eforturile lui Donald Trump. Orice dezacord faţă de planul american este necesar să fie rezolvat prin negocieri ”astfel încât procesul de pace să avanseze pentru a se ajunge la un acord care să consacre drepturile legitime ale poporului palestinian”, a subliniat Ministerul saudit de Externe.

Într-o discuţie la telefon cu Abbas, regele Salman şi-a exprimat susţinerea ”de nezdruncinat” faţă de palestinieni.

Şeful diplomaţiei Uniunii Europene (UE) Josep Borrell s-a mulţumit să anunţe că UE va ”studia şi evalua propunerile avansate”, reafirmându-şi angajamentul ”ferm” în favoarea ”unei soluţii negociate şi viabile cu două state”.

Această formulă - ”soluţie negociată şi viabilă cu două state, acceptabilă de ambele părţi” - a fost reluată în Germania de şeful diplomaţiei Heiko Maas.

Rusia a îndemnat la ”negocieri directe” între israelieni şi palestinieni, pentru a se ajunge la un ”compromis reciproc acceptabil”.

”Noi nu ştim dacă propunerea americană este reciproc acceptabilă sau nu. Trebuie să aşteptăm reacţia părţilor”, declara agenţiilor ruse de presă adjunctul ministrului de Externe Mihail Bogdanov.

La New York, un purtător de cuvânt al ONU a amintit că organizaţia internaţinală ţine la frontierele definite în 1967.

”Poziţia ONU cu privire la soluţia cu două state a fost definită de-a lungul anilor prin rezoluţiile pertinente ale Consiliului de Securitate şi Adunării Generale, la care este obligat Secretariatul” ONU, a precizat într-un comunicat Stephane Dujarric.

Sursa : news.ro

Impactul coronavirului în China: Macao este un oraş fantomă, Starbucks a închis jumătate din restaurante, fabricile Toy... Coronavirus în China: Turneele challenger de tenis şi cursele de schi au fost anulate...
Înapoi la Homepage

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Citește și
A murit Chuck Norris. Actorul avea 86 de ani
A murit Chuck Norris. Actorul avea 86 de ani
Fiul lui Britney Spears, Sean Preston, a renunțat la numele de familie al tatălui său. De ce s-a îndepărtat de Kevin Federline după reuniunea cu cântăreața
Fiul lui Britney Spears, Sean Preston, a renunțat la numele de familie al tatălui său. De ce s-a îndepărtat de... Catine.ro
Picioarele lui Kate Middleton au atras toate privirile. Ce au observat fanii după ce s-a descălțat în public
Picioarele lui Kate Middleton au atras toate privirile. Ce au observat fanii după ce s-a descălțat în public
Fotografii inedite cu actorii din serialul turcesc Frați de suflet – Ateș Kușlari
Fotografii inedite cu actorii din serialul turcesc Frați de suflet – Ateș Kușlari Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul împlinit
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
Prima reacție a lui Călin Donca după ce a câștigat procesul cu Dorian Popa. Câți bani trebuie să îi dea vloggerul. „Este suma cu care el a mințit o țară întreagă”
Prima reacție a lui Călin Donca după ce a câștigat procesul cu Dorian Popa. Câți bani trebuie să îi dea... Libertatea.ro
Marea dorinţă pe care Mircea Lucescu o avea de la fiul Răzvan, înainte să moară: “Sper să reuşească”
Marea dorinţă pe care Mircea Lucescu o avea de la fiul Răzvan, înainte să moară: “Sper să... AntenaSport
Este în culmea fericirii! Îndrăgita actriță și soția ei așteaptă cel de-al doilea copil. Modul inedit în care au făcut marele anunț. Video
Este în culmea fericirii! Îndrăgita actriță și soția ei așteaptă cel de-al doilea copil. Modul inedit în... Elle
Ultimul interviu al lui Mircea Lucescu! Marea neîmplinire a regretatului antrenor
Ultimul interviu al lui Mircea Lucescu! Marea neîmplinire a regretatului antrenor Spynews.ro
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…”
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Salată de ciuperci cu maioneză, servită în cruste de mini tarte
Salată de ciuperci cu maioneză, servită în cruste de mini tarte HelloTaste.ro
Nu e aproape nimeni în avion. Rușii nu vor să viziteze Coreea de Nord, cursele subvenționate de la Moscova spre Phenian sunt goale
Nu e aproape nimeni în avion. Rușii nu vor să viziteze Coreea de Nord, cursele subvenționate de la Moscova spre... Antena3.ro
Jocuri PlayStation Plus din ianuarie 2026. Ce titluri vor fi disponibile
Jocuri PlayStation Plus din ianuarie 2026. Ce titluri vor fi disponibile useit
Cristian Ghinea, de la USR, anunță marea lovitură! „Ilie Bolojan ar putea prelua REPER, partidul lui Cioloș“
Cristian Ghinea, de la USR, anunță marea lovitură! „Ilie Bolojan ar putea prelua REPER, partidul lui Cioloș“ BZI
REPORTAJ. Săptămâna Patimilor cu „a 5-a Rurală”: „De sărbători omul știe să se ia la omor, să își bată nevasta…”
REPORTAJ. Săptămâna Patimilor cu „a 5-a Rurală”: „De sărbători omul știe să se ia la omor, să își... Jurnalul
Fjord, în regia lui Cristian Mungiu, selectat în competiția oficială pentru Palme d’Or la Festivalul de Film de la Cannes
Fjord, în regia lui Cristian Mungiu, selectat în competiția oficială pentru Palme d’Or la Festivalul de Film de... Kudika
Cine este Natalie Musteață, românca care a luat Oscarul azi noapte
Cine este Natalie Musteață, românca care a luat Oscarul azi noapte Redactia.ro
Cod galben de vânt în trei sferturi de ţară. Vremea rămâne rece până sâmbătă
Cod galben de vânt în trei sferturi de ţară. Vremea rămâne rece până sâmbătă Observator
Cauze ale durerilor în talpă. Ce poate determina aceste simptome
Cauze ale durerilor în talpă. Ce poate determina aceste simptome MediCOOL
Scallion Pancakes. Rețetă de clătite chinezești cu ceapă verde
Scallion Pancakes. Rețetă de clătite chinezești cu ceapă verde HelloTaste
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot ProSport
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar CanCan
Bebelușii născuți în aprilie. Lucruri uimitoare pe care le poți afla despre aceștia
Bebelușii născuți în aprilie. Lucruri uimitoare pe care le poți afla despre aceștia DeParinti
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind custodia copilului
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind... ZUTV
Amazon plănuiește lansarea unui nou smartphone după eșecul Fire Phone. De ce revine în industria telefoanelor
Amazon plănuiește lansarea unui nou smartphone după eșecul Fire Phone. De ce revine în industria telefoanelor UseIT
Drob sub formă de plăcintă cu ciuperci și pui, pentru masa de Paște
Drob sub formă de plăcintă cu ciuperci și pui, pentru masa de Paște Hello Taste
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x