Antena Căutare

”Dacă timpul ar avea frunze, ce toamnă!” Pe lângă frunze, sfârșitul de octombrie aduce VREME REA și ploi reci!

Vremea se va răci în următoarele zile, cu maxime ce nu vor trece de 13 - 14 grade Celsius, la nivel național, iar în perioada 27-30 octombrie ploile vor acoperi arii extinse, însă doar local vor fi importante cantitativ, reiese din prognoza Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), valabilă în intervalul 23 octombrie - 5 noiembrie.

Vremea se va răci în următoarele zile, cu maxime ce nu vor trece de 13 - 14 grade Celsius, la nivel național, iar în perioada 27-30 octombrie ploile vor acoperi arii extinse, însă doar local vor fi importante cantitativ, reiese din prognoza Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), valabilă în intervalul 23 octombrie - 5 noiembrie.

În Banat, în primele zile ale intervalului de prognoză vremea va fi mai rece decât în mod normal la această dată, astfel încât media regională a temperaturilor diurne va fi de aproximativ 13 grade Celsius. Totodată, în acest interval, minimele nocturne vor fi în scădere, de la 11 grade la început, spre 5 grade în dimineața zilei de 26 octombrie.

Ulterior, în intervalul 27 — 31 octombrie, variabilitatea termică se va manifesta de la o zi la alta, concretizându-se prin medii diurne situate între 12 și 18 grade și nocturne între 3 și 7 grade. În ultima parte a intervalului de prognoză regimul temperaturii aerului se va menține relativ constant în jurul mediilor anuale ale perioadei, respectiv 14 — 16 grade Celsius ziua și 4 — 6 grade noaptea. Va ploua moderat cantitativ în primele două zile ale intervalului, iar apoi probabilitatea de ploaie va fi mai mare după 27 octombrie, însă ploile se vor semnala pe arii mai extinse pe 29 și 30 octombrie.

În Crișana, temperaturile diurne se vor menține scăzute în primele trei zile ale prognozei, când se va înregistra o medie regională de 13 — 14 grade Celsius. Pe 26 — 27 noiembrie vremea se va încălzi ușor, temperatura va crește cu 2 — 3 grade, iar intervalul 28 — 31 octombrie vor fi alternanțe termice de la o zi la alta, maximele diurne urmând a se situa între 10 și 14 grade.

Articolul continuă după reclamă

Temperaturile nocturne vor fi în scădere de la 10 grade la începutul intervalului spre 5 grade pe 26 octombrie, apoi vor avea o evoluție oscilantă în cadrul unui ecart de la 3 la 7 grade. În prima săptămână din noiembrie valorile termice se vor menține relativ constant în jurul mediilor multianuale ale perioadei, cu aproximativ 12 — 14 grade ziua și 4 — 6 grade noaptea. Vor fi ploi pe arii extinse și izolat mai importante cantitativ la începutul intervalului și, din nou, în jurul datei de 29 octombrie. Dar probabilitatea pentru ploi locale va fi ridicată pe tot parcursul intervalului 27 octombrie — 5 noiembrie.

În Transilvania, în intervalul 23 — 31 octombrie regimul termic va avea o evoluție oscilantă, concretizată prin variații de temperatură pe intervale scurte de timp, atât la valorile maxime diurne, care se vor situa, în ansamblu, între 8 și 14 grade, cât și la cele nocturne, cuprinse, în medie, între 2 și 7 grade.

În primele zile ale lunii noiembrie temperatura aerului se va menține în jurul normelor perioadei, cu o medie a maximelor de aproximativ 12 grade și a minimelor de 1 — 2 grade. Va ploua, izolat mai abundent, pe 23 și 24 octombrie, iar apoi vor fi ploi aproape zilnic după 27 octombrie până la finalul intervalului de prognoză, dar acestea se vor semnala pe arii mai restrânse și doar pe 29 — 30 octombrie pot fi mai importante cantitativ.

În Maramureș, în prima săptămână a intervalului de prognoză și la începutul celei de a doua săptămâni, valorile termice vor avea variații pe intervale relativ scurte de timp și se vor situa, în medie regională, între 9 și 13 grade ziua și între 4 și 8 grade noaptea. După data de 1 noiembrie, regimul termic se va menține relativ constant, iar temperaturile vor fi apropiate de normele climatologice ale perioadei, astfel încât se va consemna o medie a temperaturilor maxime de 10 — 12 grade, în timp ce minimele nocturne vor fi cuprinse între 2 și 4 grade. Probabilitatea de ploaie va fi ridicată în cea mai mare parte a intervalului de prognoză, dar acestea se vor semnala pe arii extinse și, posibil, în cantități mai importante, pe 23 octombrie, precum și între 27 și 30 noiembrie.

În Moldova, temperaturile medii diurne vor scădea până la mijlocul primei săptămâni de la valori medii diurne de 12 — 13 grade în data de 23 octombrie până spre medii în jurul a 8 grade în zilele de 24 și 25 octombrie, apoi vor crește spre 14 — 15 grade în data de 27 octombrie. Vremea se va răci din nou în data de 28 octombrie, când mediile maximelor vor coborî spre 12 grade, apoi o încălzire ușoară, va determina înregistrarea unor medii de 13 — 14 grade în data de 30 octombrie. În perioada 31 octombrie — 5 noiembrie nu vor fi variații importante de la o zi la alta, urmând ca mediile diurne să crească de la 11 — 12 grade în primele zile spre valori în jurul a 13 grade până spre sfârșitul celei de-a doua săptămâni de prognoză.

Temperaturile minime vor scădea până în data de 26 octombrie de la o medie regională de 6...7 grade în primele nopți spre aproximativ 2 grade. Ulterior acestei răciri vremea se va încălzi, urmând astfel ca în zilele de 27 și 28 octombrie media minimelor să se situeze în jurul a 6 grade. În data de 29 octombrie media minimelor va scădea din nou spre 4 grade, apoi va crește din nou spre 6 grade în data de 30 octombrie, pentru ca în perioada cuprinsă între 31 octombrie și 5 noiembrie temperaturile minime să crească ușor până spre sfârșitul intervalului de la valori medii în jur de 3 grade spre medii de 5—6 grade. Probabilitatea de apariția a ploilor va fi ridicată în zilele de 23 și 24 octombrie, în intervalul 27 — 31 octombrie și din nou în 3 și 4 noiembrie.

În Dobrogea, vremea se va răci, semnificativ chiar la mijlocul primei săptămâni, astfel că mediile maximelor vor coborî de la valori în jur de 17 grade în data de 27 octombrie spre 10 grade în data de 25 octombrie. Mediile diurne vor crește din nou spre 16 — 17 grade în data de 27 octombrie, apoi vor scădea spre 14 grade în 28 octombrie.

În zilele de 29 și 30 octombrie, o încălzire ușoară va conduce la înregistrarea unor medii maxime de 16 — 17 grade, pentru ca ulterior acestea să scadă din nou, de această dată spre valori de 12 — 13 grade în data de 1 noiembrie. În intervalul 2-5 noiembrie variațiile temperaturilor medii diurne nu vor fi semnificative de la o zi la alta urmând astfel a se situa între 14 și 15 grade. Minimele, ridicate la începutul primei săptămâni, vor scădea de la valori medii de 10 — 12 grade în zilele de 23 și 24 octombrie spre 4 grade în data de 26 octombrie.

În intervalul 27—30 octombrie, variațiile temperaturilor medii minime vor fi în general nesemnificative acestea situându-se între 8 și 10 grade, exceptând ziua de 29 octombrie când media minimă va fi de 7 grade. Perioada imediat următoare va fi caracterizată la început de o scădere a mediilor minimelor de la valori în jur de grade 7 — 8 grade spre 5 — 6 grade în 1 noiembrie, urmată de o încălzire spre 8 — 9 grade în zilele de 3, 4 și 5 noiembrie. Probabilitatea de apariție a ploilor va fi ridicată în intervalul 23 — 25 octombrie, apoi în zilele de 30 și 31 octombrie.

În Muntenia, Vremea se va răci până spre mijlocul primei săptămâni de la valori medii diurne de 17-18 grade în 23 octombrie spre medii în jurul a 11 grade în data de 25 octombrie. Maximele vor crește ulterior din nou spre medii de 18 grade în data de 27 octombrie, apoi iar vor scădea spre valori medii de 15 — 16 grade în intervalul 28—30 octombrie. În zilele de 31 octombrie și 1 noiembrie mediile diurne vor continua să scadă până spre valori în jurul a 13 grade, apoi până spre sfârșitul celei de-a doua săptămâni nu vor fi variații notabile de la o zi la alta, mediile maximelor situându-se în jurul a 15 grade.

Minimele vor scădea de la valori medii de 11 grade în 24 octombrie spre medii de 4 grade în 26 octombrie, apoi vor crește din nou, de această dată spre 7 — 8 grade Celsius în data de 28 octombrie. Ulterior datei de 28 octombrie minimele vor coborî spre medii în jurul a 5 grade, apoi vor crește ușor spre 6 grade în 30 octombrie, pentru ca în intervalul 31 octombrie — 5 noiembrie acestea să se situeze între 3 și 5 grade, cele mai coborâte medii urmând a se înregistra în zilele de 1 și 2 noiembrie. Probabilitatea de apariție a precipitațiilor va fi ridicată în zilele de 24 și 25 octombrie, apoi în special în 30 octombrie și 3 noiembrie.

În Oltenia, Maximele vor scădea treptat de la valori medii de 14 — 15 grade la începutul intervalului, spre medii de 12 grade în data 25 octombrie. De la mijlocului primei săptămâni, temperaturile diurne vor crește treptat de la o zi la alta până spre valori medii în jur de 19 grade în 27 octombrie, apoi vor scădea din nou spre medii în jur de 14 grade în intervalul 28 octombrie — 1 noiembrie. Până spre sfârșitul celei de-a doua săptămâni de prognoză variațiile de la o zi la alta nu vor fi notabile, astfel că în intervalul 2 — 5 noiembrie mediile maximelor se vor situa în general în jurul a 14 — 15 grade.

Minimele vor scădea de la medii de 10 grade în 23 octombrie spre valori de 5 grade în 26 octombrie, vor crește apoi spre 7 grade în data de 28 octombrie, pentru ca în intervalul 29 octombrie — 1 noiembrie tendința acestora să fie de scădere, încadrându-se între 3 și 6 grade, cele mai coborâte valori medii înregistrându-se în data de 1 noiembrie. În intervalul 2 — 5 noiembrie minimele vor crește de la valori medii în jur de 4 grade în data de 2 noiembrie spre 6 grade la sfârșitul intervalului.

Probabilitatea de apariție a ploilor va fi ridicată în zilele de 23 și 24 octombrie, apoi în zilele de 29 și 30 octombrie.

La munte, evoluția regimului termic va fi caracterizată prin valori diurne mai ridicate decât în mod obișnuit în această perioadă a anului, situate în jurul a 16 grade până în jurul datei de 20 octombrie. Apoi, vremea se va răci ușor și treptat, astfel încât, în intervalul 24 — 29 octombrie, media temperaturilor maxime va fi de 6 — 8 grade, apropiată de valoarea climatologic normală pentru final de octombrie.

Temperaturile nocturne vor fi de 6 — 8 grade între 16 și 23 octombrie, apoi vor marca o scădere și se vor încadra, în medie, între 2 și 0 grade în ultimele zile ale intervalului de prognoză. Probabilitatea de apariție a precipitațiilor va fi relativ ridicată pe tot parcursul intervalului de prognoză, dar mai ales în zilele de 23 — 24 octombrie și în perioada 27 — 31 octombrie, când se vor înregistra cantități de apă însemnate.

Cristian Borcea nu va fi eliberat... Maria Ghiorghiu, cea care a prezis COLECTIV, şochează din nou. Ce nenorocire se abate asupra României: "E ca un but...
Înapoi la Homepage

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Citește și
Pensionarii riscă să piardă gratuitatea la STB! Ce a anunțat primarul Ciprian Ciucu
Pensionarii riscă să piardă gratuitatea la STB! Ce a anunțat primarul Ciprian Ciucu
Horoscopul săptămânii 2 februarie – 8 februarie 2026. Descoperă ce îți rezervă astrele
Horoscopul săptămânii 2 februarie – 8 februarie 2026. Descoperă ce îți rezervă astrele Catine.ro
Cât costă, de fapt, ceasul lui Ilie Bolojan! Ce firmă e și care este prețul real al accesoriului
Cât costă, de fapt, ceasul lui Ilie Bolojan! Ce firmă e și care este prețul real al accesoriului
Afra Saraçoğlu și Mert Ramazan Demir s-ar fi împăcat. Ce se arată în presa din Turcia
Afra Saraçoğlu și Mert Ramazan Demir s-ar fi împăcat. Ce se arată în presa din Turcia Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul împlinit
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
După ce armistițiul convenit de Trump și Putin s-a terminat, Rusia a atacat masiv instalațiile energetice din Kiev, Harkov, Dnipropetrovsk și Vinița
După ce armistițiul convenit de Trump și Putin s-a terminat, Rusia a atacat masiv instalațiile energetice din... Libertatea.ro
Cu ce a ajuns să se ocupe singura femeia care i-a fost soție lui Ion Țiriac: „E prietena mea și acum”
Cu ce a ajuns să se ocupe singura femeia care i-a fost soție lui Ion Țiriac: „E prietena mea și acum” AntenaSport
Cel mai nou și neașteptat cuplu din showbiz! Cele două vedete au fost surprinse petrecând un weekend romantic în Marea Britanie
Cel mai nou și neașteptat cuplu din showbiz! Cele două vedete au fost surprinse petrecând un weekend romantic în... Elle
Ce a moștenit fiica lui Leonard Doroftei de la tatăl ei. Vanessa este cea mai mică dintre copiii lui
Ce a moștenit fiica lui Leonard Doroftei de la tatăl ei. Vanessa este cea mai mică dintre copiii lui Spynews.ro
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…”
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Sos alb pentru paste: ingredientul secret care face toată diferența
Sos alb pentru paste: ingredientul secret care face toată diferența HelloTaste.ro
Rochia topless și ținuta din latex în care Heidi Klum arată dezbrăcată. Cele mai extravagante ținute de la Grammy 2026
Rochia topless și ținuta din latex în care Heidi Klum arată dezbrăcată. Cele mai extravagante ținute de la... Antena3.ro
Jocuri PlayStation Plus din februarie 2026. Ce titluri vor fi disponibile
Jocuri PlayStation Plus din februarie 2026. Ce titluri vor fi disponibile useit
Bianca Drăgușanu păstrează o siluetă de invidiat la 43 de ani! Ce mănâncă vedeta
Bianca Drăgușanu păstrează o siluetă de invidiat la 43 de ani! Ce mănâncă vedeta BZI
Cum a spart SRI 15 milioane de lei pentru servicii poștale de transmitere a taloanelor pensionarilor cu epoleți
Cum a spart SRI 15 milioane de lei pentru servicii poștale de transmitere a taloanelor pensionarilor cu epoleți Jurnalul
Rita Mureșan, confesiuni despre boala care i-a schimbat destinul: Am stat în comă 14 zile. Nu mai știam să vorbesc...
Rita Mureșan, confesiuni despre boala care i-a schimbat destinul: Am stat în comă 14 zile. Nu mai știam să... Kudika
Nicușor Dan a semnat decretul! Românii spun adio acestei taxe
Nicușor Dan a semnat decretul! Românii spun adio acestei taxe Redactia.ro
"Comoara" uitată din Maramureș: O companie de stat de 17 ani în insolvență cere 900.000 de euro ca să o scoată Observator
Alimente care conțin molibden. Rolul acestui micromineral în organism
Alimente care conțin molibden. Rolul acestui micromineral în organism MediCOOL
Quiche Lorraine cu pui si ciuperci. Rețetă de tartă sărată, din bucătăria franțuzească
Quiche Lorraine cu pui si ciuperci. Rețetă de tartă sărată, din bucătăria franțuzească HelloTaste
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot ProSport
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar CanCan
Cum îți influențează trecutul relațiile: de ce e greu să te vindeci de copilăria disfuncțională
Cum îți influențează trecutul relațiile: de ce e greu să te vindeci de copilăria disfuncțională DeParinti
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind custodia copilului
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind... ZUTV
Samsung a dezvăluit un Galaxy Z Flip 7 special care nu poate fi cumpărat. Ce utilizatori au acces la el
Samsung a dezvăluit un Galaxy Z Flip 7 special care nu poate fi cumpărat. Ce utilizatori au acces la el UseIT
Rulouri din clătite umplute cu brânză dulce, gem de fructe și cremă de mac
Rulouri din clătite umplute cu brânză dulce, gem de fructe și cremă de mac Hello Taste
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x