Antena Căutare

Slujba de înmormântare a lui Dumitru Fărcaş, cu muzică de taragot! Locul de veci ULUITOR pe care i l-a ales familia. „Ne-am gândit că probabil acolo ar vrea să fie”

Muzică de taragot s-a auzit, joi, la slujba de înmormântare a maestrului Sumitru Fărcaș. Sute de oameni au participat, la Casa de Cultură a Studenţilor din Cluj-Napoca, la slujba oficiată de mitropolitul Andrei Andreicuţ, alături de un sobor de preoţi.

Muzică de taragot s-a auzit, joi, la slujba de înmormântare a maestrului Sumitru Fărcaș. Sute de oameni au participat, la Casa de Cultură a Studenţilor din Cluj-Napoca, la slujba oficiată de mitropolitul Andrei Andreicuţ, alături de un sobor de preoţi.​

Sicriul lui Dumitru Fărcaş, acoperit cu steagul tricolor şi flancat de o gardă de onoare, a fost depus pe scenă şi înconjurat cu flori albe, dar şi de familia sa şi de cei dragi, printre care fiica sa, Andreea, sau actorul Dorel Vişan, îmbrăcaţi cu cămăşi populare.

Artiştii de muzică populară Aurel Tămaş, Sava Negrean, Dinu Iancu Sălăjanu s-au numărat şi ei printre cei care au venit să îşi ia rămas bun de la Dumitru Fărcaş.

Înainte de începerea slujbei de înmormântare, primarul Emil Boc, însoţit de alţi trei oficiali ai Primăriei Cluj-Napoca, au flancat, pentru mai multe minute, garda de onoare aflată în jurul sicriului.

În spatele celor prezenţi pe scenă lângă sicriu, pe un ecran de mari dimensiuni a fost proiectată o imagine a artistului purtând în mâini taragotul său, alături de un citat semnat Mitru Fărcaş.

„Nu contează cât cânţi, ci cum cânţi: nu-i de ajuns să-ţi fie drag a deprinde meşteşugul cântecului, cum nu-i de ajuns să emiţi cu ajutorul unui tub cu orificii sunetele neamului şi ale pământului în care te-ai născut. Eu cred, cred cu putere că dacă le tălmăceşti pe inima oamenilor care te-ascultă, apoi te-nţelege şi te simte fiecare; căci artistul, interpretul este însăşi emoţia adevărului numai când dăruieşte arta sa tuturor", scria pe imaginea aleasă pentru a însoţi ultimul spectacol la care marele artist a mai participat, potrivit Agerpres.

La finalul slujbei, mitropolitul Andrei Andreicuţ, care a amintit de prietenia sa cu Dumitru Fărcaş, a mărturisit că printre motivele pentru care se află, alături de cei prezenţi, la căpătâiul artistului este acela de a mai sta câteva momente de vorbă cu maestrul Dumitru Fărcaş.

„... pentru a ne lua rămas bun. Şi dacă nu suntem în stare să-i spunem cuvintele ce i s-ar potrivi, ne folosim de ajutorul altora. El a iubit mult pe Octavian Goga, din care recita mereu. 'Am venit să-ţi spun o vorbă/ Azi, când pleci în ţări mai bune'. (...) El era maestrul neîntrecut de nimeni, cu taragotul lui şi acum, îndemnul pe care i-l face Goga este acesta, ca şi bunului Dumnezeu să-i cânte o cântare", a spus mitropolitul Andrei la finalul slujbei de înmormântare.

Mitropolitul a vorbit nu doar de talentul lui Dumitru Fărcaş, dar şi de generozitatea şi superioritatea lui ca om.

La finalul evenimentului, sicriul a fost purtat de militari în faţa Casei de Cultură a Studenţilor din Cluj-Napoca, care în viitor ar putea purta numele lui Dumitru Fărcaş, în urma unei propuneri a municipalităţii către Guvern, iar cei aproximativ 500 de oameni prezenţi l-au înconjurat pe sunetul muzicii a doi taragotişti.

„Maestre Dumitru Fărcaş, dragă Mitrule, suntem cu toţii în faţa casei tale, a Ansamblului 'Mărţişorul', căruia i-ai fost emblemă pentru totdeauna. Tu nu ne vei părăsi niciodată, pentru că muzica ta este în sufletul poporului român, face parte din fibra noastră naţională, din ADN-ul poporului român. Tu eşti cu noi, şi noi vom fi cu tine pentru totdeauna", a spus şi Emil Boc la momentul pregătirii sicriului pentru ultimul drum, către localitatea natală a lui Dumitru Fărcaş.

Andreea, fiica sa, le-a mulţumit medicilor care l-au îngrijit şi autorităţilor pentru sprijinul dat în organizarea evenimentului.

„Mulţumesc tuturor celor care aţi venit să fiţi alături de tata, îl ducem la Groşi, de unde a plecat copil. Tata niciodată nu a vorbit despre moarte, noi ne-am gândit că probabil acolo ar vrea să fie, aşa că o să-l înmormântăm în livada din spatele casei natale", a spus fiica lui Dumitru Fărcaş.

Din partea Guvernului a fost de asemenea depusă o coroană, de către prefectul Clujului, Ioan-Aurel Cherecheş. La eveniment au mai fost prezenţi şi soţia lui Emil Boc, Oana, fostul vicepremier Vasile Dâncu, fostul primar al Clujului şi senator Gheorghe Funar, precum şi alte oficialităţi locale.

ULTIMĂ ORĂ! Anunț șoc de la meteorologi: REVIN PLOILE! Zonele din țară în care a fost emis COD GALBEN în următoarele ore... Există riscul unei EPIDEMII cu virusul West Nile? Anunțul de ULTIMĂ ORĂ al Ministerului Sănătăţii...
Înapoi la Homepage

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Citește și
Rezultate Loto azi, 5 februarie 2026. Numerele câștigătoare joi la 6/49, Joker, 5/40, Noroc, Super Noroc și Noroc Plus
Rezultate Loto azi, 5 februarie 2026. Numerele câștigătoare joi la 6/49, Joker, 5/40, Noroc, Super Noroc și Noroc...
Alimente care conțin mai multă Vitamina C decât portocalele. Ce poți să alegi în fiecare zi pentru sănătate
Alimente care conțin mai multă Vitamina C decât portocalele. Ce poți să alegi în fiecare zi pentru sănătate Catine.ro
(P) Cum să te asiguri că cei mici au grijă de dinții lor. Sfaturi pentru părinți
(P) Cum să te asiguri că cei mici au grijă de dinții lor. Sfaturi pentru părinți
Fiul artistei Paulina Rubio ar putea fi trimis într-un internat. Care este motivul
Fiul artistei Paulina Rubio ar putea fi trimis într-un internat. Care este motivul Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul împlinit
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
Robert Negoiță, după perchezițiile DNA: I-am făcut un deserviciu fratelui meu, legea prevede despăgubire, dar nu i-am oferit. Am făcut drumuri pentru românii din sectorul 3
Robert Negoiță, după perchezițiile DNA: I-am făcut un deserviciu fratelui meu, legea prevede despăgubire, dar... Libertatea.ro
Cu ce a ajuns să se ocupe singura femeia care i-a fost soție lui Ion Țiriac: „E prietena mea și acum”
Cu ce a ajuns să se ocupe singura femeia care i-a fost soție lui Ion Țiriac: „E prietena mea și acum” AntenaSport
„Despărțirea de...” Decizia neașteptată luată de Laura Cosoi și soțul ei, Cosmin Curticăpean. Ce a anunțat actrița, care așteaptă al cincilea copil
„Despărțirea de...” Decizia neașteptată luată de Laura Cosoi și soțul ei, Cosmin Curticăpean. Ce a... Elle
Un fotbalist de la Naționala României a devenit tată a doua oară! S-a căsătorit vara trecută cu soția lui
Un fotbalist de la Naționala României a devenit tată a doua oară! S-a căsătorit vara trecută cu soția lui Spynews.ro
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…”
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Pâine cu amestec de făină și semințe. Rețetă gustoasă și sănătoasă
Pâine cu amestec de făină și semințe. Rețetă gustoasă și sănătoasă HelloTaste.ro
O femeie a cumpărat cu 3 lei un portofel dintr-un second hand. L-a deschis când a ajuns acasă și a rămas impresionată de ce a găsit
O femeie a cumpărat cu 3 lei un portofel dintr-un second hand. L-a deschis când a ajuns acasă și a rămas... Antena3.ro
Jocuri PlayStation Plus din februarie 2026. Ce titluri vor fi disponibile
Jocuri PlayStation Plus din februarie 2026. Ce titluri vor fi disponibile useit
Mircea Lucescu, transportat în străinătate! Medicii români au luat decizia
Mircea Lucescu, transportat în străinătate! Medicii români au luat decizia BZI
Comoară de materiale rare, descoperită în România. Nu lipsește uraniul
Comoară de materiale rare, descoperită în România. Nu lipsește uraniul Jurnalul
Cine sunt sportivii care vor ține drapelul României la Jocurile Olimpice de Iarnă?
Cine sunt sportivii care vor ține drapelul României la Jocurile Olimpice de Iarnă? Kudika
Nicușor Dan a semnat decretul! Românii spun adio acestei taxe
Nicușor Dan a semnat decretul! Românii spun adio acestei taxe Redactia.ro
ANAF scoate la vânzare garsonieră de 32 mp cu 50.000 de euro
ANAF scoate la vânzare garsonieră de 32 mp cu 50.000 de euro Observator
Uleiul de floarea-soarelui: beneficii, proprietăți și efecte adverse
Uleiul de floarea-soarelui: beneficii, proprietăți și efecte adverse MediCOOL
Quiche Lorraine cu pui si ciuperci. Rețetă de tartă sărată, din bucătăria franțuzească
Quiche Lorraine cu pui si ciuperci. Rețetă de tartă sărată, din bucătăria franțuzească HelloTaste
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot ProSport
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar CanCan
De cat timp pentru joaca au nevoie copiii și ce rol are joaca în dezvoltarea copiilor
De cat timp pentru joaca au nevoie copiii și ce rol are joaca în dezvoltarea copiilor DeParinti
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind custodia copilului
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind... ZUTV
Samsung a dezvăluit un Galaxy Z Flip 7 special care nu poate fi cumpărat. Ce utilizatori au acces la el
Samsung a dezvăluit un Galaxy Z Flip 7 special care nu poate fi cumpărat. Ce utilizatori au acces la el UseIT
Brioșe vanilate cu gem de zmeură în interior, pentru răsfățul dulce al zilei
Brioșe vanilate cu gem de zmeură în interior, pentru răsfățul dulce al zilei Hello Taste
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x