Antena Căutare

Ultimă oră! Spitalul de Pediatrie Sibiu, în carantină! Zeci de copii au fost diagnosticați cu gripă

E alertă la Spitalul Clinic de Pediatrie din Sibiu, unde a fost instituită carantina, după ce nu mai puțin de 44 de copii au fost diagnosticați cu gripă.

E alertă la Spitalul Clinic de Pediatrie din Sibiu, unde a fost instituită carantina, după ce nu mai puțin de 44 de copii au fost diagnosticați cu gripă.

Conform DSP Sibiu, analizele de laborator au confirmat două cazuri de gripă din acest sezon, iar în alte 44 de cazuri au fost făcute teste rapide care au ieşit pozitive pentru gripă, au adăugat reprezentanţii Spitalului de Pediatrie din Sibiu.

Astfel, în judeţul Sibiu, în săptămâna precedentă a crescut semnificativ numărul de infecţii respiratorii acute (3.236), cu circa 40% faţă de cazurile din săptămâna anterioară de raportare (2304). Numărul este cu 77.12% mai mare faţă de săptămâna omoloagă din sezonul 2017-2018.

Totodată, numărul pneumoniilor din această săptămână de supraveghere este de 697 de cazuri. Cele mai multe cazuri (293) au survenit la grupa de vârstă 15-49 ani. Ponderea internărilor cu pneumonii din totalul cazurilor a fost în săptămâna 03 de 18.79%, predominând internările la grupa de vârstă 65 de ani şi peste.

Articolul continuă după reclamă

Ponderea mică a internărilor cu infecţii acute respiratorii (2.19%) indică faptul că majoritatea cazurilor sunt forme uşoare, însă ponderea internărilor cu gripă (42.86%) arată că sunt şi multe cazuri care au necesitat spitalizare.

„În Spitalul Clinic de Pediatrie Sibiu a evoluat în cursul săptămânii trecute un focar de infecţii respiratorii cu 7 cazuri (vârste cuprinse între 3 luni şi 9 ani), dintre care 4 cu simptomatologie de gripă şi 3 cu semne de infecţie respiratorie acută. S-au recoltat secreţii nazale şi faringiene de la un caz (masculin, 3 luni), cu rezultat pozitiv pentru virusul gripal tip AH1pdm09, iar pentru un alt caz proba este în curs de investigare. Cazurile au evoluat cu forme uşoare şi medii, 5 dintre ele sunt externate, celelalte două cu evoluţie favorabilă”, arată DSP.

28 de oameni au fost ucişi de gripă până acum, iar măsurile de prevenţie din spitale, şcoli şi grădiniţe trebuie să fie respectate cu stricteţe, spun oficialii din Ministerul Sănătăţii.

Școli închise în Bucureşti. 3.000 de elevi stau acasă miercuri, 23 ianuarie... Jean Chelba, tatăl lui Alex, fotograful care și-a pierdut viața în urma incendiului din clubul Colectiv, a murit...
Înapoi la Homepage

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Citește și
Mesaje și felicitări de Ziua Îndrăgostiților. Cele mai frumoase declarații și urări de Sf. Valentin, 14 februarie
Mesaje și felicitări de Ziua Îndrăgostiților. Cele mai frumoase declarații și urări de Sf. Valentin, 14...
Ce alimente nu este bine să congelezi. Sfaturi utile în bucătărie
Ce alimente nu este bine să congelezi. Sfaturi utile în bucătărie Catine.ro
S-a câștigat marele premiu la Loto 6/49 în valoare de 4,50 milioane de euro. Cât a costat biletul norocos
S-a câștigat marele premiu la Loto 6/49 în valoare de 4,50 milioane de euro. Cât a costat biletul norocos
Kubilay Aka și Hafsanur Sancaktutan s-au despărțit. Cei doi nu mai sunt prieteni în mediul virtual
Kubilay Aka și Hafsanur Sancaktutan s-au despărțit. Cei doi nu mai sunt prieteni în mediul virtual Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul împlinit
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
„Țigări, țigări!” se strigă la doi pași de Poliție. Rețeaua din Obor: cum se vând zilnic țigări de contrabandă, sub privirea autorităților
„Țigări, țigări!” se strigă la doi pași de Poliție. Rețeaua din Obor: cum se vând zilnic țigări de... Libertatea.ro
Cu ce a ajuns să se ocupe singura femeia care i-a fost soție lui Ion Țiriac: „E prietena mea și acum”
Cu ce a ajuns să se ocupe singura femeia care i-a fost soție lui Ion Țiriac: „E prietena mea și acum” AntenaSport
Se iubesc mai mult ca oricând și vor ca toată lumea să o știe! Actrița și iubitul ei, un artist faimos, își duc relația la un nou nivel. Ce au dezvăluit apropiații lor
Se iubesc mai mult ca oricând și vor ca toată lumea să o știe! Actrița și iubitul ei, un artist faimos, își... Elle
Scene halucinante într-un bloc din Constanța! Trei polițiști au fost bătuți crunt de un bărbat cu probleme psihice
Scene halucinante într-un bloc din Constanța! Trei polițiști au fost bătuți crunt de un bărbat cu probleme... Spynews.ro
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…”
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Tartă cu gem de căpșuni și decor cu inimioare, pentru momente speciale
Tartă cu gem de căpșuni și decor cu inimioare, pentru momente speciale HelloTaste.ro
România a fost în recesiune tehnică și în 2024, pe vremea guvernului Ciolacu, dar nimeni n-a știut. INS explică: „A apărut post-factum”
România a fost în recesiune tehnică și în 2024, pe vremea guvernului Ciolacu, dar nimeni n-a știut. INS... Antena3.ro
WhatsApp introduce o nouă funcție, cerută de utilizatori de ani de zile. Ce vei putea face pe platformă
WhatsApp introduce o nouă funcție, cerută de utilizatori de ani de zile. Ce vei putea face pe platformă useit
Irinel Columbeanu ar vrea să îl viziteze Monica Gabor la azil! „Va veni atunci când…”
Irinel Columbeanu ar vrea să îl viziteze Monica Gabor la azil! „Va veni atunci când…” BZI
REPORTAJ: Dacă Sărăcia era vreun sfânt, avea vreo zece catedrale
REPORTAJ: Dacă Sărăcia era vreun sfânt, avea vreo zece catedrale Jurnalul
Zi de vineri cu emoții uriașe pentru România la JO 2026! Cine intră în lupta pentru finală la Milano-Cortina
Zi de vineri cu emoții uriașe pentru România la JO 2026! Cine intră în lupta pentru finală la Milano-Cortina Kudika
Nicușor Dan a semnat decretul! Românii spun adio acestei taxe
Nicușor Dan a semnat decretul! Românii spun adio acestei taxe Redactia.ro
România intră din nou sub un val de aer siberian: dimineţi şi nopţi geroase. Prognoza meteo pentru 4 săptămâni
România intră din nou sub un val de aer siberian: dimineţi şi nopţi geroase. Prognoza meteo pentru 4 săptămâni Observator
Ce este depresia. Cauze, simptome și metode de tratament
Ce este depresia. Cauze, simptome și metode de tratament MediCOOL
Quiche Lorraine cu pui si ciuperci. Rețetă de tartă sărată, din bucătăria franțuzească
Quiche Lorraine cu pui si ciuperci. Rețetă de tartă sărată, din bucătăria franțuzească HelloTaste
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot ProSport
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar CanCan
Cum să sprijini dezvoltarea socio-emoțională a copilului
Cum să sprijini dezvoltarea socio-emoțională a copilului DeParinti
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind custodia copilului
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind... ZUTV
Avertisment de urgență pentru utilizatorii Gmail. Cum exploatează hackerii noua actualizare și cum te poți proteja
Avertisment de urgență pentru utilizatorii Gmail. Cum exploatează hackerii noua actualizare și cum te poți proteja UseIT
Chiftele de broccoli cu sos de iaurt și lămâie. O gustare plină de vitamine
Chiftele de broccoli cu sos de iaurt și lămâie. O gustare plină de vitamine Hello Taste
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x