Live acumObservator 06
Prime Time 20:30X Factor

A jucat slab, dar a câştigat! Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Eastbourne

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Eastbourne, după ce a învins-o greu, în trei seturi, pe Tsvetana Pironkova.

Miercuri, la startul partidei, Halep a cedat primul set, scor 5-7, iar la reluarea partidei, după ploaie, era condusă cu 2-1, pe serviciul lui Pironkova. Românca a avut noroc cu ploaia, iar meciul a continuat joi, când Halep a revenit mai proaspătă şi a reuşit să întoarcă meciul.

Simona a câştigat la tie-break al doilea set, iar în decisiv, după ce şi-a pierdut în mai multe rânduri serviciul, a reuşit să se impună, scor 7-5, şi s-a calificat în sferturile primului turneu de iarbă la care participă în acest an.