Anastasia Potapova, în sferturile de finală ale turneului de la Jurmala, fază în care o va întâlni pe Patricia Ţig

Anastasia Potapova, locul 64 WTA şi cap de serie numărul 6, s-a calificat în sferturile de finală alte turneului de categorie WTA International de la Jurmala, după ce a întrecut-o, joi, cu scorul de 6-1, 4-6, 6-2, pe letona Diana Marcinkevica, locul 223 WTA, beneficiară a unui wild card.

Rusoaica de 18 ani s-a impus după un meci de o oră şi 37 de minute şi va evolua, vineri, în faza următoare, cu Patricia Maria Ţig, locul 264 WTA.

Potapova şi Ţig s-au mai întâlnit o dată, în 2017, în turul I al turneului de la Wimbledon, când românca a pierdut, cu scorul de 6-7 (1), 3-6.

Pe arena centrală urmează meciul dintre Irina Bara, locul 213 WTA, şi rusoaica Valentina Ivahnenko, locul 228 WTA, venită din calificări, partidă ce contează pentru optimile de finală ale competiţiei.

Ivahnenko a eliminat-o, în primul tur, pe Sorana Cîrstea, locul 96 WTA, cu scorul de 6-0, 6-4, după o oră şi 27 de minute.

Vărul lui Ionuţ Radu, Reinaldo Radu, transferat de la Villarreal la Parma... FCSB și Universitatea Craiova au încheiat primele meciurile din Europa League. Rezultate surpriză în Armenia și Ungaria!...