Bayern Munchen s-a calificat in finala Ligii Campionilor

Real Madrid a ratat prezenta in finala Ligii Campionilor, dupa ce a pierdut cu 3-1 la loviturile de departajare in fata lui Bayern Munchen. In timpul regulamentar scorul a fost 2-1 pentru Real, iar la 3-3 la general partida a intrat in prelungiri.

Galacticii inceput in forta si dupa primele 15 minute conduceau cu 2-0 prin "dubla" reusita de Cristiano Ronaldo.

In minutul 27, Pepe il faulteaza pe Gomez in suprafata de pedeapsa, iar Robben readuce pe Bayern in cursa calificarii.

Dupa marcarea golului bavarezii au fost cei care au avut initiativa, ratand alte cateva ocazii importante de goluri.

Meciul a intrat in prelungiri, dar scorul a ramas neclintit si dupa cele 30 de minute aditionale, asa ca s-a trecut la executarea loviturilor de pedeapsa.

Alaba a transformat primul pentru nemti, apoi Ronaldo a ratat de la punctul cu var. Gomez a inscris, Neuer si Casillas au parat apoi in fata lui Kaka si Kroos. Xabi Alonso a marcat, Lahm a ratat si la fel a facut si Sergio Ramos, care a tras peste. Schweinsteiger a avut in fata lovitura decisiva si nu a irosit-o, teleportind Bayern in finala care se va disputa acasa, la Munchen, pe 19 mai, impotriva lui Chelsea.

Echipe:

Real Madrid: Casillas - Arbeloa, Pepe, Ramos, Marcelo - Xabi Alonso, Khedira - Di Maria (Kaka '75), Özil (Granero '111), Ronaldo - Benzema (Higuain'106). Antrenor: Jose Mourinho

Bayern Munchen: Neuer - Lahm, J. Boateng, Badstuber, Alaba - Schweinsteiger, Luiz Gustavo - Robben, Kroos, Ribéry (Muller '95) - Gomez. Antrenor: Jupp Heynckes

Andrei Margaritescu si Cristi Munteanu condamnati la 3, respectiv 5 ani de inchisoare cu executare... Perechea Tecau-Lindstedt s-a calificat in finala turneului de dublu la BRD Nastase Tiriac Trophy...