Benfica - Zenit 2-0 / Pereira si Oliveira duc lusitanii in sferturi

Lusitanii au reusit sa marcheze de doua ori pe Stadio da Luz si au avansat in faza urmatoare a Ligii Campionilor.

Benfica a inceput in forta meciul cu Zenit de pe teren propriu, suparata si pe rezultatul din tur, dar si pe infrangerea cu Porto din campionat.

Cu Gaitan in forma incredibila, cu Cardozo si Bruno Cesar avansati si cu Emerson si Maxi Pereira transformati din fundasi in extreme, lusitanii s-au instalat confortabil in jumatatea de teren adversa. De altfel uruguayanul a deschis scorul in ultimul minut al primei reprize, la o faza construita de belgianul Witsel.

Dupa pauza, meciul a continuat in aceeasi nota de dominare a Benficai, cu toate ca Spaletti a fortat cu Lazovic. Oscar Cardozo a trecut pe langa marirea avantajului in cateva randuri, apoi a fost schimbat de Nelson Oliveira, Jorge Jesus dubland numarul portughezilor de pe teren.

Oliveira a semnat golul de 2-0 in ultimele secvente ale partidei, consfintind calificarea Benficai in sferturi.

Benfica: Artur - Maxi Pereira, Luisao, Jardel, Emerson - Witsel, Javi Garcia, Gaitan - Rodrigo, Cardozo, Bruno Cesar

Zenit: Malafeev - Anyukov, Hubocan, Lombaerts, Criscito - Semak, Denisov, Shirokov - Bystrov, Kerzakhov, Zyryanov

Fluier final

min 90+2: GOOOOL Benfica Bruno Cesar il deschide pe Oliveira si acesta dubleaza avantajul lusitanilor

min 52: schimbare la Zenith: iese Anyukov si intra Bruno Alves

min 47: Gaitan e faultat de Denisov la mijlocul terenului si Benfica beneficiaza de o lovitura libera: executa argentinianul in bratele lui Malafeev

min 46: schimbare la Zenit: iese Bystrov si intra Lazovic

min 46: a inceput repriza secunda

min 45: Fluier final al primei reprize

min 45: GOOOOOL Benfica: Maxi Pereira deschide scorul dupa o faza facuta de Witsel si Bruno Cesar

min 42: Shirikov trimite catre poarta parasita de Arthur, dar portarul portughezilor revine si retine

min 39: Bruno Cesar trimite peste poarta lui Malafeev

min 36: Anyukov e din nou faultat dur de Javi Garcia

min 30: Malafeev este busculat de jucatorii Benficai in propriul careu

min 27: Anyukov se accidenteaza dupa ce e calcat de Gaitan

min 23: Bruno Cesar e faultat de Criscito in marginea careului de 16 metri

min 19: Gaitan il deschide in adancime pe Maxi Pareira, dar uruguayanul trimite pe langa poarta

min 18: Rodrigo faulteaza la mijlocul terenului si Zenit beneficiaza de o lovitura libera: executa Semak in zid

min 14: cartonas galben pentru Javi Garcia

min 14: Bruno Cesar suteaza din coltul careului, dar portarul lui Zenit respinge

min 11: Gaitan centreaza de pe stanga dar Cardozo este blocat

min 8: Emerson nu reuseste sa scoata mingea din marginea terenului si Zenit are posesia

min 4: cartonas galben pentru Anyukov

min 3: Lombaerts se resimte in urma unei interventii in propria jumatate

min 1: a inceput partida

Formatii de start:

Laurentiu Reghecampf: "Rocha nu a mai jucat de doi ani"... Rihanna s-a combinat cu Adebayor?...