Braga - CFR Cluj 0-2/ Ardelenii debuteaza cu dreptul in Liga Campionilor

CFR Cluj a inceput cel de-al treilea parcurs in grupele UEFA Champions League cu un succes pe terenul lui Sporting Braga. Dubla lui Bastos din prima repriza si interventiile senzationale ale portarului Mario Felgueiras duc ardelenii pe primul loc in grupa dupa prima etapa.

Clujenii au facut o prima repriza de senzatie. In minutul 19, Sougou a scapat pe contraatac, i-a pasat excelent pe culoar lui Bastos, iar brazilianul l-a executat pe Beto. Acelasi Bastos a facut dubla in minutul 34, dupa ce a depasit trei adversari si a sutat aproape de vinclu.

In repriza secunda, elevii antrenati de Ioan Andone s-au multumit sa se apere, iar portughezii nu au fost mai inspirati in fata portii. Ruben Micael a avut o reluare din careul mic blocata exceptional de Felgueiras. Portarul ardelenilor s-a opus si lui Coelho si Custodio, care si-au vazut si tentativele de a inscrie spulberate.

Echipe:

Sporting Braga: Beto - Leandro Salino, Nuno Coelho, Paulo Vinicius, Ismaily - Custodio, Hugo Viana - Alan, Mossoro, Ruben Micael - Eder. Antrenor: Jose Peseiro.

CFR Cluj: Felgueiras - Ivo Pinto, Cadu, Rada, Camora - G. Muresan - Sougou, Luis Alberto, Bastos, Sepsi - Kapetanos. Antrenor: Ioan Andone.

In celalalt meci al grupei, Manchester United a invins pe Galatasaray cu 1-0, iar CFR-ul este lider in grupa H.

Grupa H - clasament

1. CFR Cluj 1 1 0 0 2:0 3
2. Manchester United 1 1 0 0 1:0 3
3. Galatasaray 1 0 0 1 0:1 0
4. Braga 1 0 0 1 0:2 0

Lucian Bute nu boxeaza in Romania din cauza problemelor politice... Liga Campionilor: Messi o salveaza din nou pe Barca. Chelsea - Juventus 2-2. Vezi rezultatele inregistrate miercuri!...