CFR Cluj, învinsă cu 1-0 de Slavia Praga, în manşa I a play-off-ului Ligii Europa. Omrani a ratat un penalty

CFR Cluj a fost învinsă, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), de Slavia Praga în manşa I a play-off-ului preliminariilor Ligii Campionilor. Omrani a ratat un penalti, în minutul 79. Returul va avea loc la Praga, la 28 august, de la ora 22.00. Echipa care se impune în acaeastă dublă manşă va evolua în grupele Ligii Campionilor, iar învinsa, în grupele Ligii Europa.

A marcat Masopust, în minutul 28.

0-1, min 28: Stanciu a centrat din corner la 20 de metri de poartă, de unde Masopust a şutat cu latul din voleu, iar mingea a intrat în poartă, păcălindu-l pe Arlauskis;

În minutul 77, Omrani a fost faultat în careu de Olayinka, iar arbtrul Cuneyt Cakir a dictat penalti. Faza fost verificată cu VAR, sistem folosit pentru prima dată în România, iar decizia iniţială a rămas. Tot Omrani a executat lovitura de la 11 metri, dar Kolar a apărat, în minutul 79.

Au evoluat următoarele echipe:

CFR Cluj: Arlauskis - Susici, Cestor, Burcă, Camora - Luis Aurelio (Păun '72), Bordeianu (Hoban '87), Djokovici - Deac, Ţucudean (Rondon '46), Omrani. Antrenor Dan Petrescu;

Slavia Praga: Kolar - Coufal, Hovorka, Kudela, Boril - Soucek, Traore (Kral '63) - Masopust (Holes '84), Stanciu, Olayinka - Van Buren (Skoda '68). Antrenor Jindrich Trpisovsky.

Cartonaşe galbene: Djokovici '31 Bordeianu '45, Burcă '70 / Coufal '43, Soucek '87, Skoda '90+2.

Arbitri: Cuneyt Cakır - Bahattin Duran şi Tarik Ongun - Hüseyin Göçek (toţi din Turcia).

Arbitri VAR: Mete Kalkavan, asitent video Ali Palabiyik (tot din Turcia).

Andy Murray vrea să se "retrogradeze" la turnee challenger, după ce a fost învins în turul I la Winston-Salem... Dan Petrescu, întrebat de ce a bătut Omrani penaltiul: Ce întrebare e asta? Antrenorul a recunoscut apoi că trebuia să e...

Hello Chef sezonul 7, 20 aprilie 2024. Confruntarea dintre Roxana Blenche și chef Samuel. Verdictul, dat de Alexandra Ungureanu Sambata, 20.04.2024, 15:30