VIDEO! CS Severin - Dinamo 1-2/ "Cainii" debuteaza cu o victorie in noul sezon al Ligii 1

Dinamo a debutat cu o victorie in noul sezon al Ligii 1, dupa succesul din deplasare cu CS Severin, scor 2-1. Golurile partidei au fost inscrise de Axente si Danciulescu, respectiv Vancea.

Fanii "cainilor" au primit o lovitura chiar inaintea meciului. Marius Niculae a semnat cu FC Vaslui si a parasit lotul lui Bonetti. In locul lui "Sageata" a fost introdus Tucudean in atacul dinamovistilor, alaturi de Axente si Alexe.

Gazdele au inceput curajos disputa, Buleica si Olah avand doua ocazii mari prin care puteau deschide scorul. La dinamovisti s-a facut simtita lipsa lui Marius Niculae, Tucudean, Alexe si Axente au fost tinuti foarte bine in marcaj si n-au avut mari realizari pana la pauza.

"Cainii" au inceput mai bine repriza secunda si dupa cinci minute au deschis scorul. Rus a centrat si Axente a marcat cu o lovitura de cap. Bucuria oaspetilor n-a durat decat doua minute, gazdele reusind sa restabileasca egalitatea prin Vancea din centrarea lui Moutinho.

Dario Bonetti a facut o schimbare inspirata si l-a introdus pe Ionel Danciulescu. Veteranul dinamovistilor a punctat decisiv pentru trupa italianului, in minutul 81, dupa ce a profitat de o neintelegere intre Dandea si Stetca.

CS Turnu Severin: Stetca - Mitici, Balau, Dandea, Balace - Buleica (Neacsa '67), Patrascu (Ologu '46), Olah, Zaharia - H. Moutinho, Vancea (Neagu '76). Antrenor: Marian Bondrea

Dinamo: Naumovski - L. Rus, D. Grigore, Luchin, Pulhac - Boubacar, C. Munteanu, Issa Ba - Axente (Danciulescu '64), Tucudean (Nica '89), Alexe (Curtean '63). Antrenor: Dario Bonetti.

MECIUL A FOST LIVE VIDEO-TEXT PE A1.RO. IATA CELE MAI IMPORTANTE FAZE DIN CS SEVERIN – DINAMO!

min. 90+3: Final de partida

min. 89: Iese Tucudean, intra Nica

GOOOL Dinamo! min. 80: Danciulescu scapa singur inscrie in poarta goala din 2 metri

min. 76: Vancea este inlocuit de Neagu

min. 73: Laurentiu Rus este aproape de autogol dupa ce respinge in ultima clipa din fata lui Ologu

min. 67: Neacsa ii ia locul lui Buleica

min. 66: Grigore vede cartonasul galben dupa o intrare cu talpa

min. 63: Iese Alexe si intra Curtean

min. 63: Iese Axente si intra Danciulescu

min. 59: Moutinho suteaza din voleu, dar trimite peste poarta lui Naumovski.

min. 54: Buleica reia spectaculos din foarfeca peste poarta

GOOOOL Severin! min. 52: Vancea restabilteste egalitatea cu o lovitura de cap dupa o centrare de la Moutinho

GOOOOL Dinamo! min 50: Axente deschide scorul cu o lovitura de cap din centrarea lui Rus

min 46: Ologu il inlocuieste pe Patrascu

A inceput repriza secunda!

FINAL DE REPRIZA

min. 45: Axente centreaza bine pe jos in careu pentru Tucudean, Stetca reuseste sa respinga si apoi defensiva gazdelor degajeaza.

min. 40: Luchin trimite peste poarta de la mare distanta

min. 37: Vancea isi preia la marginea careului de 16 metri si trimite in bratele lui Naumovski

min. 33: Pulhac suteaza din interiorul careului, dar balonul care se ducea sub tranversala este deviat in ultimul moment peste poarta.

min. 29: Moutinho a fost foarte aproape sa deschida scorul dupa ce a trimis la o palma de bara portii aparata de Naumovski

min. 24: Alexe patrunde cu mingea in careu, dar este deposedat dupa ce dribleaza un adversar

min. 21: Boubacar trage slab din cadere in momentul executiei unei lovituri libere.

min. 19: C. Munteanu suteaza slab de la 18 metri, iar balonul trece pe langa poarta

min. 16: Lansat excelent de C. Munteanu, Axente scapa intr-o pozitie buna si trimite pe langa poarta, la coltul scurt

min. 15: Ocazie mare ratata de gazde! Olah trimite gresit cu capul din centrul careului o centrare de pe dreapta

min. 12: Olah suteaza de la distanta, dar mingea trece mult pe langa poarta lui Naumovski

min. 7: Buleica trimite peste poarta dintr-o pozitie foarte buna, dupa ce a recuperat o minge de la Luchin

min. 5: Catalin Munteanu executa o lovitura libera de pe partea dreapta, insa defensiva gazdelor respinge mingea in corner

min. 3: Luchin a blocat prin fault in momentul cand a vrut sa degajeze din careul propriu