Europa League: Olimpia Balti - Dinamo 0-2/ "Cainii", cu un pas in turul 3

Dinamo a facut un pas important spre calificarea in turul al treilea al Ligii Europa, dupa victoria din deplasare in fata formatiei moldovene Olimpia Balti, scor 2-0. Golurile formatiei antrenate de Ioan Andone au fost marcate de Pulhac si Liviu Ganea.

Elevii pregatiti de Ioan Andone au reusit in cele din urma sa deschida scorul, chiar inainte de pauza, prin Pulhac. In minutul 41, Homei a patruns pe partea dreapta i-a centrat lui Pulhac, si acesta a inscris din 8 metri.

Moldovenii au o sansa sa revina in joc dupa eliminarea lui Marius Niculae (min. 58) pentru un fault dur la Cheltuiala, insa nu au stiut sa profite de avantajul omului in plus. Andone schimba inspirat in final si doua rezerve au contribuit la golul al doilea.

In minutul 83, Liviu Ganea a scapat singur spre poarta si a inscris fara probleme, dupa pasa decisiva venita de la Torje.

Egalitatea numerica s-a restabilit in minutul 87, Cheltuiala fiind eliminat pentru un fault dur asupra lui Torje.

Olimpia Balti: Pascenco - Ogada, Cheltuiala, Orlovski, Valuta - Jerome (Repinetchi '68), Tcaciuc (Somide '60), Paseciniuc (Horolski '81), Camara - Ovseannicov, Adaramola. Antrenor: Nicolae Bunea.

Dinamo:
Curca - Homei, Scarlatache, Moti, Pulhac - Margaritescu, Kone (Torje '65), N'Doye - Adrian Cristea (C.Munteanu '66), M. Niculae, Andrei Cristea (L. Ganea '82). Antrenor: Ioan Andone.

Schimbul Zicu - Grigorie se va face pana vineri... Turul Frantei/ Mark Cavendish s-a impus la sprint in etapa a 11-a...