Europa League: Remize pentru Pandurii si Petrolul. Astra Giurgiu, cu un pas in play-off!

Rezultate bune obtinute de formatiile romanesti in meciurile contand pentru prima mansa din turul trei preliminar al Europa League. Astra Giurgiu e cu un pas in play-off-ul competitiei dupa victoria, din deplasare, cu slovacii de la Trencin, in timp ce Pandurii Tg. Jiu si Petrolul Ploiesti au remizat pe teren propriu cu Hapoel Tel Aviv, respectiv Vitesse Arnhem.

Pandurii Tg. Jiu - Hapoel Tel Aviv 1-1 (Nistor '4 / Sasha '30)

Formatia Pandurii Tg. Jiu a incheiat la egalitate, scor 1-1, disputa cu Hapoel Tel Aviv, pe teren propriu, si va avea o misiune foarte dificila in returul de saptamana viitoare. Dan Nistor a deschis scorul in minutul 4, iar Sasha a restabilit egalitatea in minutul 21, dupa ce a executat exceptional o lovitura libera.

Pandurii: Stanca - Ungurusan, Paraskevas, Erico, Momcilovici - Breeveld, Anton (Brata '63) - Nistor (Lemnaru '87), Eric, Nicoara (Buleica '34) - Matulevicius. Antrenor: Cristian Pustai.
Hapoel Tel-Aviv: Amos - Dgani, Ilici, Colin, Shimon - Gerzicich - Damari, Gordana (Abutbul '79), Sasha (Vermouth '71), Zaguri (Safuri '71) - Shechter. Antrenor: Ran Ben Simon.

Petrolul - Vitesse 1-1 (Struijk aut. '84/ Reis - penalty '52)

Petrolul a remizat cu Vitesse Arnhem, , scor 1-1, la Ploiesti, si returul se anunta unul dificil pentru echipa pregatita de Cosmin Contra. Gazdele au obtinut egalarea pe final, dupa ce au ratat ocazii mari de gol.

Olandezii au deschis scorul in minutul 52 prin Jonathan Reis (din lovitura de la 11 metri), iar tabela a fost inchisa de Frank van der Struijk (autogol - 84').

Au evoluat urmatoarele formatii:
Petrolul Ploiesti: Pecanha - Alcenat, Geraldo Alves, Benga, Guilherme - Hoban, De Lucas - Boudjemaa (Morar '72), Hamza (Abel Camara '69), Grozav - Dore (Teixeira '63). Antrenor: Cosmin Contra.
Vitesse Arnhem: Velthuizen - Leerdam, Kashia, Van der Heijden, Van Aanholt - Vejinovici (Van der Struijk '75), Kazaisvili, Janssen - Ibarra, Reis, Kakuta (Chanturia '24). Antrenor: Peter Bosz.

AS Trencin - Astra Giurgiu 1-3 (Holubek '82/ Budescu '8, Tembo '49, Fatai '51)

Astra Giurgiu a facut un pas mare catre calificarea in play-off-ul Europa League dupa ce a invins, scor 3-1, in deplasare, pe AS Trencin, din Slovacia.

Golurile partidei au fost inscrise de Budescu (8'), Tembo (49') si Fatai (51'), in timp ce pentru gazde a inscris Holubek (82').

In minutul 96, Baris de la AS Trencin a fost eliminat pentru doua cartonase galbene.

AS Trencin: Volesak - Cogley, Ramon, Klescik, Mazan - Baez (Baris '60) - Mondek (Frimmel '79), William, Stefanik, Holubek - Adi (Malec '81). Antrenor: Lubos Nosicky.
Astra Giurgiu: Lung - Matel, Gaman, Ben Youssef, Junior Morais - Seto Takayuki, Cristescu (Barboianu '87) - Tembo, Budescu, William de Amorim (Enache '63) - Fatai (Ivanovski '78). Antrenor: Daniel Isaila.

Ploiesti: Un suporter al echipei olandeze Vitesse Arnhem a murit ... Ion Craciunescu a dat volanul pe ghidonul bicicletei! Seful de la CCA pedaleaza zilnic in jur de 20 de kilometri...