Gimnastica feminina: Larisa Iordache - aur la sol, la C.E. de junioare

Gimnastele junioare romance au cucerit duminica trei medalii in finalele pe aparate, una de aur, una de argint si una de bronz, la Campionatul European de la Birmingham. Larisa Iordache a castigat medalia de aur in finala de la sol (nota 14.275), la egalitate cu Anastasia Grishina (Rusia), in timp ce Diana Bulimar a ratat podiumul de putin, ocupand locul patru (14.175).

In finala de la barna, Larisa Iordache a cucerit medalia de argint (14.575), in timp ce Madalina Neagu s-a clasat pe locul 6 (13.150). La paralele, Romania a castigat o medalie de bronz, prin Diana Bulimar, notata cu 13.575.

Delegatia echipei de junioare a Romaniei a mai cucerit o medalie, la individual-compus, prin Larisa Iordache (55.675).

Tot duminica sunt programate si finalele pe aparate la senioare, in care Romania are patru gimnaste reprezentante.

Chelsea, la un pas de titlul in Premier League!... Handbal masculin: Steaua a fost eliminata din semifinalele Cupei Cupelor...