Inter - AS Roma 5-3/ Tot mai aproape de lider

Inter Milano a urcat pana pe locul al treilea in clasamentul din Serie A, dupa ce duminica seara a reusit sa invinga cu 5-3 una dintre contracandidatele la titlu, AS Roma. Campioana en-titre a Italiei a profitat astfel de inca un pas gresit al lui AC Milan, care a remizat cu Genoa, scor 1-1, si s-a apropiat la cinci puncte de lider, avand insa si un meci restanta.

"Ne-am complicat singuri meciul, dar nu sunt surprins de golurile pe care le-am primit. A fost unul din lovitura libera, o deviere si dintr-un corner, dar nu actiuni de atac. Au fost momente tensionate in meci, dar ne-am revenit si ne-am recapatat concentrarea". - Leonardo

AC Milan a inregistrat a doua remiza consecutiva in campionat si le-a permis celor de la Napoli sa se apropie la doar trei puncte. "Am stiut ca nu va fi usor impotriva celor de la Genoa. Am avut ghinion la golul lor egalizator si in repriza a doua nu am mai jucat bine, am cedat prea usor multe mingi" - Massimiliano Allegri.

Adrian Mutu a revenit din nou in echipa Fiorentinei, in remiza cu Parma, scor 1-1, fiind introdus in teren de Sinisa Mihajlovic in minutul 78.

Serie A, etapa a XXIV-a:

Sambata:

Udinese - Sampdoria 2-0 (Sanchez '18, Natale '40)
Cagliari - Juventus 1-3 (Acquafresca '51/ Matri '21, '75, Toni '84)

Duminica:

Bologna - Catania 1-0 (Portanova '41)
Brescia - Bari 2-0 (Diamanti '17-penalty, Caracciolo '90)
Genoa - AC Milan 1-1 (Flores '45/ Pato '29)
Lazio - Chievo 1-1 (Hernanes '45/ Cesar '64)
Lecce - Palermo 2-4 (Giacomazzi '17, Jeda '50/ Miccoli '45, Pastore '57, Hernandez '60, Ilicic '62)
Napoli - Cesena 2-0 (Cavani '13, Sosa '90)
Parma - Fiorentina 1-1 (Amauri '15/ D'Agostino '49-penalty)
Inter Milano - AS Roma 5-3 (Sneijder '3, Eto'o '35, '63-penalty, Motta '71, Cambiasso '90/ Simplicio '13, Vucinic '75, Loria '81)

sursa:Hotnews

Lacina Traore, transferat la Kuban Krasnodar pentru 4 milioane de euro... Turneu Cipru: Romania pierde in fata Ucrainei la loviturile de departajare...