Lazio - AS Roma 3-2. Inter pierde la Atalanta. Rezultatele inregistrate in etapa a 12-a din Serie A!

Lazio Roma a obtinut cel de-al treilea succes consecutiv in derby-ul cu AS Roma, dupa victoria cu 3-2 contand pentru etapa a 12-a din Serie A.  “Biancocelestii” au revenit de la 0-1 prin golurile marcate de Candreva (35), Klose (43) si Mauri (47), dupa ce Lamela deschisese scorul in minutul 9. Pjanic a inchis tabela in minutul 86 cu o super executie din lovitura libera de la aproximativ 40 de metri.

Derby-ul a fost intrerupt cateva minute dupa ce noctura a avut probleme din cauza ploii abundente care a cazut pe tot parcursul meciului. Singurul moment tensionat al disputei a avut loc in prelungirile primei reprize, cand Daniele De Rossi l-a lovit cu pumnul in fata pe Mauri si a fost eliminat.

Fundasul roman Stefan Radu a intrat in repriza secunda in locul lui Lulic. Este prima partida pentru fostul jucator al lui Dinamo in acest sezon, care a revenit dupa sase luni de accidentare.

Pe final, Mauri a fost si el eliminat pentru cumul de cartonase, dar AS Roma nu a mai izbutit egalarea, in ciuda unei ocazii mari semnate de Osvaldo, in prelungiri. In urma acestui succes, Lazio isi consolideaza locul 5 in clasament cu 22 de puncte acumulate, in timp ce AS Roma cade pe 7 cu 17 puncte.

LAZIO: Marchetti - Konko, Biava, Dias, Lulic (59 Șt. Radu) - Ledesma - Candreva (83 Cana), Gonzalez, Hernanes (75 Brocchi), Mauri - Klose. Antrenor: Vladimir Petkovic

AS ROMA: Goicoechea - Piris, Maruuinhos, Burdisso, Balzaretti - Bradley, De Rossi, Florenzi (62 Maruuinho) - Lamela (46 Tchatsidis), Osvaldo, Totti (70 Pjanic). Antrenor: Zdenek Zeman

20 Siena 7 puncte.

Liga I / Steaua se distreaza cu pustii lui Hagi. CFR castiga greu la Chiajna... Messi l-a depasit pe Pele: 76 de goluri pentru argentinianul Barcelonei...