Liga 1: Liderul Otelul, invins la Brasov/ FC Vaslui - Unirea 2-0

Liderul Ligii 1, Otelul Galati, a a mai facut un pas gresit in lupta pentru titlu, fiind invinsa, in deplasare, de formatia FC Brasov, scor 0-1, intr-un meci din cadrul etapei a 23-a a Ligii 1.

Otelul a ramas in inferioritate numerica pe final, dupa ce Ochirosii s-a accidentat, iar Dorinel Munteanu efectuase toate schimbarile, astfel ca presiunea „stegarilor" s-a accentuat in ultimele minute ale partidei. Brasovenii au reusit sad ea lovitura de gratie chiar in minutul 90, cand Ilyes l-a invins pe Grahovac, dupa o faza inceputa de la o pasa excelenta a lui Hadnagy.

Infrangerea suferita de galateni incinge lupta pentru titlul de campioana, diferenta dintre Otelul si Timisoara fiind de numai doua puncte, in conditiile in care banatenii au un meci mai putin disputat. FC Vaslui sta si ea la panda, avand de recuperat cinci puncte in cele 11 etape care au mai ramas.

FC Brasov: Haisan - Rusu (Di Stefano 83), Oros, Goldim, Cr. Ionescu - Toloza, Nuno Viveiros (Hadnagy 66), Ilyes, Cristescu, Chipciu - Teixeira (Williams 90+2)

Otelul: Grahovac - Rapa, Sg. Costin, Perendija, Salageanu - Giurgiu, Neagu (Pena 75), Iorga (Antal 56), Viglianti, S. Ilie (Ochirosii 42) - Paraschiv. (foto: gsp)

FC Vaslui - Unirea Urziceni 2-0/ Moldovenii se pregatesc pentru duelul cu Otelul

FC Vaslui a reusit sa pastreze cele trei puncte puse la bataie in meciul cu Unirea Urziceni, din a XXIII-a etapa a Ligii 1, inscriind pe final doua goluri. Stradaniile moldovenilor au fost rasplatite in ultimele minute: Lucian Sinmartean l-a pacalit pe portarul ialomitenilor cu un sut din afara careului (min. 81) si Adailton a inscris din lovitura libera (min.90+2).

Vaslui s-a impus cu 2-0 si s-a apropiat la cinci puncte de liderul Otelul, urmand a-i intalni pe galateni in etapa viitoare (miercuri, 6 aprilie, ora 18:00).

FC Vaslui: Kuciak, Genchev, Canu, Farkas, Milanov (Balace '66), Campano (Gheorghiu '46), Costin, Wesley, Sinmartean, Adailton, Yero Bello (Pouga '73)

Unirea Urziceni: Curca, Blay (Mihalcea '86), Nicu, Mera, Tosca, Paduretu, Scarlatescu (Lupu '78), Muzac (Mustata '72), Toba, Apostol, Rusescu

U Cluj - Dinamo 2-1/ "Cainii", muscati din nou de Clau-gol... Cupa Dacia 2011: Start cu prezenta record!...