Liga Campionilor: FC Barcelona si Manchester United, calificate in semifinale

FC Barcelona si Manchester United sunt primele doua semifinaliste in Liga Campionilor, dupa ce au eliminat in sferturi, in urma unor duble victorii, pe Sahtior, respectiv Chelsea Londra.

Manchester United - Chelsea 2-1 (in tur: 1-0)
Au marcat: Hernandez 43, Park 78 / Drogba 77

Invinsi cu 1-0 pe teren propriu, londonezii au venit cu speranta ca vor putea intoarce rezultatul pe "Old Trafford" in fata "diavolilor rosii". Elevii lui Carlo Ancelotti au inceput bine meciul, ratand deschiderea scorul in trei randuri prin Anelka, Torres si Lampard.

Contrar cursului jocului cei care au marcat primii au fost jucatorii echipei gazda, prin mexicanul Hernandez. Atacantul lui Manchester United a punctat din cativa metri in urma unei centrari excelente venite de la Ryan Giggs.

In partea a doua, Ancelotti l-a schimbat pe Torres cu Drogba, iar atacurile londonezilor au devenit tot mai periculoase.

In minutul 70, Chelsea a ramas in inferioritate numerica, dupa ce Ramires l-a faultat pe Nani si a primit cel de-al doilea cartonas galben si, implicit, pe cel rosu.

Chiar si asa, in minutul 77, Drogba a reusit sa restabileasca egalitatea pe tabela de marcaj, dupa ce a dejucat iesirea la offside a fundasilor lui Manchester si l-a invins pe Van der Sar.

Sperantele londonezilor la calificare au fost spulberate in doar cateva secunde, dupa ce sud-coreeanul Park a marcat golul de 2-1, cu sut din partea stanga, in urma unei pase excelente a aceluiasi Giggs.

Manchester United:
Van der Sar - O'Shea, Ferdinand, Vidic, Evra - Nani (75 Valencia), Carrick, Giggs, Park Ji-Sung - Rooney, Hernandez. Antrenor: Alex Ferguson

Chelsea: Cech - Ivanovic, Alex (82 Ferreira), Terry, Cole - Ramires, Essien, Lampard - Anelka (61 Kalou), Torres (46 Drogba), Malouda. Antrenor: Carlo Ancelotti

Sahtior Donetk - FC Barcelona 0-1 ( in tur: 1-5)
A marcat: Messi 42

Invinsa cu 5-1 pe "Camp nou", echipa antrenata de Mircea Lucescu nu a reusit o minune sau macar o victorie de palmares in fata extraterestrilor, care au controlat partida de la Donetk si s-au impus cu 1-0, prin golul marcat de Messi, inainte de pauza. Echipa lui Josep Guardiola se pregateste acum pentru duelurile cu marea rivala Real Madrid din campionat si finala Cupei Regelui, dar foarte probabil si din semifinalele Ligii.