Liga I / Severinul obtine prima victorie a sezonului. Iasiul ingroapa Mediasul la ultima faza

Etapa a 15-a a Ligii I a programat vineri doua partide. CS Severin a castigat cu 1-0 meciul de pe teren propriu cu Bistrita, obtinand astfel primul succes din acest sezon, in timp ce Poli Iasi s-a impus cu acelasi scor in deplasarea de la Medias.

A 15-a oara a fost cu noroc pentru CS Severin. Codasa Ligii I a reusit prima victorie in campionat chiar in derby-ul retrogradarii cu Gloria Bistrita. Unicul gol al intalnirii a fost marcat de Neacsa in minutul 83. Gazdele puteau transa jocul de mai devreme, dar Dolha a aparat penalty-ul executat de Vancea in prima parte a jocului.

A doua partida a zilei a avut loc la Medias. Gazdele cautau sa intrerupa seria meciurilor neconvingatoare, iar vizita Iasiului parea cel mai bun moment pentru renastere. Numai ca socoteala de-acasa nu s-a potrivit cu matematica din teren, iar Patulea a dat lovitura pentru moldoveni in minutul 93, la ultima faza a partidei.