Liverpool - Manchester United 1-2/ Robin van Persie a ajuns la cea de-a cincea reusita in tricoul "diavolilor rosii"

Robin van Persie isi continua forma exceptionala la Manchester United, olandezul fiind cel care a adus victoria “diavolilor rosii” pe terenul lui Liverpool, scor 2-1.

Cormoranii au condus cu 1-0 gratie unui gol marcat de Steven Gerrard in debutul reprizei a doua cand Liverpool se afla in inferioritate numerica.

Manchester United a replicat imediat prin fundasul brazilian Rafael, care a reusit o super executie din interiorul careului.

In minutul 80, Glen Johnson il faulteaza in careu pe Antonio Valencia, iar Robin van Persie a executat fara emotii lovitura de la 11 metri, ajungand la cea de-a cincea reusita in tricoul lui United.

Inaintea partidei a avut loc o ceremonie speciala in memoria victimelor dezastrului de la Hillsborough, din 1989.

Capitanii celor doua echipe au eliberat, in mijlocul terenului, 96 de baloane, simbolizand cele 96 de victime de la Hillsborough.