Manchester City - Tottenham 3-2 / Din nou Balotelli

Manchester City si-a facut singura meciul greu, dar s-a impus in final printr-un gol marcat din penalty de Balotelli.

Mancini a inceput meciul cu Tottenham cu un tandem ofensiv Dzeko - Aguero, insa decisivi au fost mijlocasii.

Silva l-a deschis in adancime pe Nasri si francezul l-a executat sumar pe Friedel. Lescott a dublat avantajul gazdelor dupa o centrare din corner, insa celalalalt fundas al lui City avea sa-i readuca pe londonezi in meci.

Savic a gresit o respingerecu capul si l-a deschis in andancime pe Defoe, care, dupa ce l-a driblat pe Hart, a trimis in poarta goala. Bale a iesit la rampa trimitand cu efect din prima de pe 16 metri in vinclul portii celui care il tine pe banca pe Pantilimon si tabela arata 2-2.

Tot Bale si Defoe au semnat ultima ocazie a lui Tottenham. Galezul a demarat pe stanga si a centrat in fata portii, de unde vitezistul Jermaine a trimis pe langa.

Salvatorul lui Mancini a fost Balotelli. Introdus in locul lui Dzeko, conationalul antrenorului a obtinut in ultumul minut un 11 metri pe care tot el l-a transformat.

Cu aceasta victorie, City se distanteaza la 6 puncte de United, care joaca la Arsenal.

Dica a ajuns la Viitorul Constanta... Mutu s-a cerut afara la pauza meciului cu Roma...