Medalie de AUR pentru gimnastica românească! Felicitări, Ioana Stănciulescu!

Ioana Stănciulescu a urcat România pe locul întâi la Campionatul European de la Glasgow. Ea a câştigat, duminică, medalia de aur în concursul de sol, la junioare.

Medalie de AUR pentru gimnastica românească! Felicitări, Ioana Stănciulescu! Galerie

Stănciulescu, care a concurat ultima în finala de la sol, a fost notată cu 13.433.

ioana stanciulescu, medalie aur

Cealaltă româncă din finala de la sol, Antonia Duţă, s-a clasat pe locul patru, cu un punctaj de 19.900, la egalitate cu medaliata cu bronz, britanica Amelie Morgan, şi cu ocupanta poziţiei cinci, rusoaica Vladislava Urazova.

Silviana Sfiringu a concurat duminică în două finale, la sărituri şi la bârnă. La sărituri, ea a ocupat locul cinci, cu media 13.849. Aurul a fost câştigat de italianca Asia D’Amato (14.233). La bârnă, românca s-a clasat pe şase (12.700), în timp ce medalia de aur i-a revenit tot unei italience, Giorgia Villa (13.633).

FELICITĂRI! Ele sunt româncele de AUR! Imnul țării noastre se aude la Campionatul European de Canotaj... Mihaela Buzărnescu câștigă primul titlu WTA din carieră la San Jose! Finală fantastică pentru revelația tenisului: 6-1, ...