MP din Abu Dhabi: Kimi Raikkonen, prima victorie de la revenirea in Formula 1! Plecat ultimul, Vettel a terminat pe locul 3!

Marele Premiu din Abu Dhabi a oferit duminica una dintre cele mai spectaculoase curse din acest sezon, la capatul careia castigator a fost Kimi Raikkonen. Finlandezul a obtinut prima victorie de la revenirea in Formula 1 si prima dupa Marele Premiu al Belgiei din 2009.

Pilotul echipei Lotus-Renault a fost urmat pe podium de Fernando Alonso (Ferrari) si de liderul clasamentului pilotilor, Sebastian Vettel (Red Bull). Germanul a reusit sa termine pe podium dupa ce a plecat de pe ultimul loc al grilei de start.

Plecat din pole-position pilotul britanic Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes) a abandonat in turul 20, din cauza unor probleme tehnice, in momentul cand se afla la conducerea cursei.

Alaturi de britanic, alti sapte piloti au fost nevoiti sa abandoneze pe parcursul cursei: Nico Hulkenberg (Force India) chiar in primul tur dupa o coliziune cu coechipierul di Resta, Karthikeyan, Rosberg, Webber, Grosjean si Charles Pic.

Jenson Button (McLaren-Mercedes) a terminat cursa de la Yas Marina pe locul 4, inaintea venezuelanului Pastor Maldonado (Williams), care a trecut linia de sosire pe locul 5 si a japonezului Kamui Kobayashi (Sauber) - locul 6.

Cel mai bun timp in cursa a fost stabilit de Vettel, pilotul echipei Red Bull fiind cronometrat cu 1:43.964.

Urmatoarea etapa, pentultima, va avea loc in 18 noiembrie, la Austin (SUA), pe un circuit pe care se va concura in premiera.

9. Toro Rosso-Ferrari 22

Oferta de milioane de dolari pentru David Beckham! Time Warner Cable il vrea vedeta de televiziune... Oltchim-Randers 27-23/ Valcencele s-au calificat matematic in grupele principale ale Ligii Campionilor...