Olanda - Brazilia 2-1 / Triumful Europei

Cand putini dadeau sanse Olandei de a se califica in semifinalele Cupei Mondiale, in dauna Braziliei, tocmai acest lucru s-a intamplat vineri! Portocala mecanica a trecut cu 2-1 in sferturile de finala de jucatorii cariocas si va juca in semifinale impotriva Ghanei sau Uruguyaului.

Brazilia a deschis rapid scorul, in minutul 10, atunci cand Robinho a marcat frumos dupa o pasa lunga si bine gandita a lui Felipe Melo.

La pauza a fost 1-0 si se parea ca meciul se indreapta spre victoria sud-americanilor, insa europenii au egalat in minutul 53, prin autogolul lui Felipe Melo, cu capul.

Olanda a marcat golul victoriei in minutul 68, prin Sneijder, apoi a stapanit bine jocul, brazilienii nemaiavand nici o ocazie importanta.

2-1 pentru Olanda, Brazilia pleaca repede acasa, si formatia europeana va juca acum in semifinale impotriva castigatoarei din partida Uruguay - Ghana, care are loc vineri seara.

Uruguay - Ghana 5-3 (11 m) / Calificare trepidanta... Tenis: Horia Tecau a ratat castigarea titlului la Wimbledon...