Partide pline de dramatism in etapa de Boxing Day din Premier League. United - Newcastle 4-3. City, invinsa la Sunderland

A doua zi de Craciun au fost programate meciurile etapei a 19-a din Premier League, runda de Boxing Day. In urma rezultatelor, liderul Manchester United s-a distantat la sapte puncte de rivala City, ocupanta pozitiei secunde, dupa victoria dramatica obtinuta in fata lui Newcastle, scor 4-3, cu un gol marcat in ultimul minut.

Meci nebun pe Old Trafford cu sapte goluri, unul dintre ele extrem de controversat, cu un penalty neacordat pentru gazde si cu reusita victoriei venita in minutul 90, de la omul care ratase cel mai mult pana atunci.

United a meritat victoria pentru ca a presat continuu si a reusit sa revina pe tabela in trei randuri, de la 0-1, 1-2 si 2-3. Pentru "diavolii rosii" au marcat Evans '25, Evra '58, Van Persie '70 si Hernandez '90. Golurile lui Newcastle au fost reusite de Perch '4, Evans '28 ag. si Cisse '68.

Manchester City, campioana din sezonul trecut a pierdut cu 1-0 pe terenul lui Sunderland, unicul gol al partidei fiind marcat tocmai de Adam Johnson, fotbalist care a plecat de la Manchester City chiar in vara.