VIDEO! Petrolul Ploiesti - Pandurii Tg Jiu 1-1/ Gicu Grozav, tradat de "scarita" in minutul 90!

Petrolul Ploiesti si Pandurii Tg Jiu, revelatiile europene ale Ligii I, au remizat, scor 1-1, intr-una din cele mai spectaculoase partide contand pentru etapa a 2-a din Liga 1. Gorjenii au deschis scorul prin Sipo (80), Dore a restabilit egalitatea (85), iar Gicu Grozav a ratat sansa de a trimite Petrolul pe primul loc, dupa ce a ratat un penalty in minutul 90.

Derby-ul de Europa League dintre Petrolul Ploiesti si Pandurii Tg. Jiu a fost unul foarte spectaculos, mai ales in repriza secunda.

Primul mitan a fost lipsit de emotii, singura ocazie clara de gol a fost gazdelor, in minutul 17, atunci cand sutul lui Grozav a nimerit numai bara din dreapta lui Lazar.

Gazdele au dominat inceputul reprizei secunde, Hamza sutand din toate pozitiile la poarta gorjenilor. Ultimele zece minute ale partidei au fost de infarct. Contrar cursului jocului formatia antrenata de Cristi Pustai a deschis scorul prin Sipo, in minutul 80.

Trupa lui Cosmin Contra a restabilit egalitatea dupa numai cinci minute prin congolezul Dore, care a trimis un sut sub transversala, dupa o cursa in care a plecat de la jumatatea terenului.

Petrolul putea trece pe primul loc in Liga 1, dupa ce Paraskevas a comis hent in careu si centralul Istvan Kovacs a indicat punctul cu var, in urma consultarii cu asistentul. Gicu Grozav a executat penalty-ul, dar “scarita” sa nu l-a pacalit pe Lazar si derby-ul de Europa League s-a terminat la egalitate.

Au evoluat echipele:

Petrolul: Pecanha - S. Achim, Benga, Geraldo, Guilherme - Hoban, Mustivar (De Lucas '66) - Boudjemaa, Teixeira (Dore '55), Grozav - Hamza(Priso '88). Antr.: Cosmin Contra

Pandurii: Lazar - Ungurusan, Christou, Erico, Momcilovici - P. Anton, Breeveld - Eric (Sipo '72), D. Nistor (Cristea 90+2), Buleica - Matulevicius (Mamele '90+2) Antr.: Cristi Pustai

Petrolul - Pandurii / LiveTEXT si cele mai importante faze VIDEO ale meciului:

FINAL DE MECI!

min 88: Christou face hent in careu, arbitrul Kovacs se consulta cu asistentul si dicteaza penalty. Grozav a incercat sa dea scarita si a ratat!

GOOOOL Petrolul! Dore restabileste egalitatea cu un sut in forta sub bara, fara nicio sansa pentru Lazar

GOOOOL Pandurii! Sipo deschide scorul in minutul 80

min. 76:
Ocazie si pentru Pandurii! Buleica patrunde in careul advers si suteaza peste poarta

min. 75: Acelasi Dore a tras foarte slab dintr-o pozitie excelenta, iar Lazar a retinut fara emotii

min. 73: Dore incearca sa inscrie cu un "calcai" de senzatie, insa mingea este deviata de un fundas si se duce pe langa poarta.

min. 64: Hoban executa in forta o lovitura libera de la aproximativ 20 de metri. Lazar reuseste sa prinda mingea in doi timpi.

min. 61:
Hamza suteaza din afara careului, dar mingea trece pe langa poarta grojenilor.

min. 59: Hoban trage slab pe jos, din alergare, si mingea este retinuta fara probleme de Lazar.

min. 53: Imediat a venit si replica a gorjenilor, prin Matulevicius, care a sutat putin pe langa poarta.

min. 51: Lazar respinge in corner sutul puternic trimis de Hamza dupa o incursiune in careul oaspetilor

A inceput repriza secunda!

FINAL DE REPRIZA!

min. 38: Christou primeste cartonasul galben

min. 35: Gicu Grozav executa lovitura libera insa suteaza mult peste poarta

min. 34: O noua lovitura libera de la marginea careului pentru Petrolul. Ungurusan a vazut cartonasul galben pentru un fault asupra lui Hamza

min. 31: Teixeira executa lovitura libera insa trimite in zid

min. 30: Erico il faulteaza pe Grozav la marginea careului si risca sa primeasca al doilea cartonas galben

min. 25: Boudjemaa il testeaza pe Lazar cu un sut pe centrul portii.

min. 24: Erico Da Silva primeste cartonas galben pentru un fault la Teixeira.

min. 20: Boudjemaa vede cartonasul galben.

min 17: Ocazie uriasa pentru gazde! Gicu Grozav suteaza la coltul lung dar minge loveste bara si apoi ajunge in bratele lui Lazar

min. 12:
Prima faza de atac a oaspetilor. Buleica trimite peste poarta aparata de Pecanha din afara careului.

min. 9: Sutul lui Hoban expediat de la mare distanta trece mult pe langa poarta oaspetilor.

min. 2: Gazdele s-au instalat inca din primele minute in terenul gorjenilor. Prima lovitura de colt a ploiestenilor nu a adus nicio modificare pe tabela de marcaj.

*Cosmin Contra, antrenorul Petrolului, a prezentat trofeul Cupei Romaniei castigat sezonul trecut in fata CFR-ului.

Start de meci la Ploiesti!

Fotbalistul ecuadorian Christian "Chucho" Benitez a murit la doar 27 de ani... Laurentiu Reghecampf, inaintea meciului cu Dinamo Tbilisi: "Sansele de calificare sunt de 50-50%. Noi vrem astazi v...

Hello Chef sezonul 7, 23 martie 2024. Confruntarea dintre Roxana Blenche și chef Samuel. Verdictul Dianei Matei Sambata, 23.03.2024, 15:30