Primera Division: Cristiano Ronaldo, un nou hat-trick. Messi rateaza un penalty pentru Barca

O evolutie incredibila a portarului Javi Varas de la Sevilla a fortat Barcelona sa cedeze primul loc in La Liga, dupa 0-0 pe Nou Camp.

Evolutia excelenta a lui Varas parea in zadar cand in minutul trei al prelungirilor Federico Fazio l-a faultat pe Andres Iniesta in careu. Frederic Kanoute a fost eliminat pentru lovirea lui Cesc Fabregas in timpul protestelor, dar nervii l-au lasat si pe Messi, care a executat slab pentru ca Varas sa apere. Sevilla a terminat meciul in noua oameni, dupa ce Fernando Navarro a fost eliminat pentru un fault la Pedro, insa Sevilla a castigat un punct meritat in deplasare.

De partea cealalta, un hat-trick al lui Cristiano Ronaldo in prima repriza a rezolvat meciul cu Malaga, Real Madrid impunandu-se cu 4-0 in deplasare.