Rogers Cup: Barty a fost eliminată în turul doi. Osaka şi Pliskova au şansa să urce pe prima poziţie WTA

Jucătoarea australiană Ashleigh Barty, liderul WTA, a fost eliminată, marţi, în turul doi al turneului Rogers Cup, de americanca Sofia Kenin, numărul 29 mondial.

Kenin s-a impus cu scorul de 6-7 (5), 6-3, 6-4, într-o oră şi 57 de minute. Americanca va juca în faza următoare cu câştigătoarea meciului Victoria Azarenka (Belarus, 39 WTA) – Daiana Iastremska (Ucraina, 33 WTA).

Ca urmare a eliminării lui Barty, Naomi Osaka (2 WTA) şi Karolina Pliskova (3 WTA) au ocazia să urce pe prima poziţie în clasamentul mondial.

Potrivit wtatennis.com, scenariile sunt următoarele:

Dacă Naomi Osaka o va învinge miercuri pe Tatjana Maria în turul doi, japoneza va urca luni pe primul loc. Karolina Pliskova trebuie să ajungă în semifinale pentru a putea reveni pe primul loc. Însă dacă Osaka ajunge în sferturi, atunci Pliskova va trebui să ajungă în finală pentru locul de lider WTA. Dacă Osaka şi Pliskova se vor întâlni în finală, câştigătoarea va fi lider WTA. Dacă Osaka va pierde meciul din turul doi şi Pliskova nu va ajunge în semifinale, Barty va rămâne lider WTA.

Fundașul Viitorului, Bradley de Nooijer a fost operat de apendicită... Andronache: „Eu sunt aici, mă simt acum un antrenor principal.”...