Sepsi - Academica Clinceni, scor 4-0, în Liga I. Meciul s-a reluat din minutul 16, după ce a fost întrerupt luni, din cauza ceţii

Sepsi Sfântul Gheorghe a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 4-0 (0-0), echipa Academica Clinceni, în etapa a XX-a a Ligii I.

Meciul a început luni, dar a fost oprit după un sfert de oră din cauza ceţii. Şi marţi ceaţa a perturbat desfăşurarea partidei, dar arbitrul George Găman nu a mai oprit întâlnirea, deşi spre finalul meciului vizibilitatea a scăzut foarte mult.

Au marcat: Ştefănescu '56 şi '74, Buziuc '66 (a), Vaşvari '77.

1-0, min. 56: Safranko i-a pasat pe culoar lui Ştefănescu, care l-a învins, din unghi, din marginea careului mic, cu un şut l-a colţul lung, pe portarul Vâlceanu;

2-0, min. 66: Fulop a executat o lovitură liberă din colţul stâng al careului mare, iar Buziuc a deviat balonul cu capul la colţul lung al propriei porţi;

3-0, min. 74: Ştefănescu a marcat al doilea său gol cu un şut de la mai puţin de zece metri, de pe partea stângă, după o acţiune pe contraatac;

4-0, min. 77: Vaşvari a marcat din preajma careului mic după o centrare de pe partea stângă a lui Fulop, din lovitură liberă;

Au evoluat următoarele echipe:

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Bouhenna, Tincu, Fl. Ştefan - I. Fulop, Vaşvari (Velev '85), R. Deaconu - Carnat (Andrezly '67), Safranko (Karanovici '78), Ştefănescu. Antrenor Leo Grozavu;

Academica Clinceni: Vâlceanu - G. Matei, Chatziterzoglou (Deretti '72), A. Răuţă, P. Pîrvulescu - Şut, Cebotaru, Robert Ion (Cr. Dumitru '73) - Merloi (Achim '63), Vojtus, Buziuc. Antrenor Ilie Poenaru.

Cartonaşe galbene: Vaşvari '49 / Chatziterzoglou '36, Răuţă '59

Arbitri: George Cătălin Găman – Marius Cristian Marchidanu, Vlad Bârleanu – Mihai Amorăriţei;

Observatori: Aron Huzu, Cristian Vasc.

În urma acestui rezultat, Sepsi urcă de pe locul 11 pe locul 9, cu 22 de puncte, la egalitate cu Poli Iaşi, de pe locul 10. Academica Clinceni se menţine pe locul 12, de baraj, cu 19 puncte, la egalitate cu AFC Hermannstadt, de pe locul 13, retrogradabil. Chindia este pe locul 11, cu 20 de puncte, iar FC Voluntari ocupă locul 14, ultimul, cu opt puncte.

Rezultatele tragerii la sorţi a meciurilor din sferturile Cupei României la handbal masculin... Inter pierde meciul cu o echipă a doua a FC Barcelona şi calificarea în optimile LC. Dortmund merge mai departe. Lyon, e...