Spania - Chile 2-1 / Impreuna in optimi

Spania a trecut de Chile vineri seara, in ultimul meci al celor doua echipe din cadrul Grupei H, si s-a calificat de pe locul 1 in optimi, dupa ce pierduse partida inaugurala, in fata Elvetiei.

Spaniolii au condus cu 2-0 la pauza, prin punctele realizate de Villa, in minutul 24, si de Iniesta, in minutul 37. Sud-americanii au marcat apoi in debutul reprizei secunde, prin Millar.

Cu 6 puncte, Spania si Chile s-au calificat in optimile competitiei, ibericii urmand a intalni Portugalia, iar Chile pe Brazilia.

Elvetia - Honduras 0-0 / Adio, Mondial... Coasta de Fildes - Coreea de Nord 3-0 / Victorie degeaba...