Spania - Chile: 0 - 2! Campioana Mondială en-titre atinge o premieră istorică

Spania s-a făcut de rîs la Campionatul Mondial din Brazilia. Umiliţi de Olanda, scor 1-5, ibericii au fost învinşi categoric şi de Chile, scor 2-0 şi au părăsit competiţia.

Chile a deschis scorul în minutul 20 prin Edu Vargas, iar pînă la pauză şi-a majorat diferenţa graţie supergolului reuşit de Aranguiz.

În urma acestui scor Chile merge în optimile de finală, unde ar putea întîlni Brazilia dacă nu vor reuşi să învingă în ultimul meci Olanda, asta în condiţiile în care "Selecao" va termina pe primul loc în grupa A.

Este pentru prima dată în istorie cînd Campioana Mondială en-titre este eliminată după doar două meciuri. Italia şi Franţa au fost eliminate şi ele din faza grupelor, însă nu după doar două jocuri.

Sursa: gsp.ro

Momente grele pentru Simona Halep! A abandonat meciul de la turneul din Olanda... Un băieţel născut în timpul meciului Belgia-Algeria a primit numele marcatorilor...