Tottenham – Everton 2-0 / Londonezii la 3 puncte de lider

Pe White Hart Lane, Tottenham s-a impus cu 2-0 in fata lui Everton si a egalat-o in clasament pe Manchester United.

Tottenham a invins scontat pe teren propriu pe Everton si a ajuns pe locul trei al clasamentului in Premiere League.

Aron Lennon a deschis scorul in minutul 35, reluarea sa fiind deviata de Sylvain Distin in propria poarta. Londonezii puteau beneficia de un penalty la interventia lui Cahill la Modric, insa centralul a lasat jocul sa continue.

Camerunezul Assou-Ekotto a reusit al doilea gol al lui Tottenham cu un sut senzational de la distanta, stabilind scorul final.

In urma acestei victorii, echipa lui Harry Redknapp acumuleaza 48 de puncte (la fel ca si Manchester United), aflandu-se la 3 lungimi de City.

AS Roma – Fiorentina 3-0 / Echipa lui Luis Enrique e in sferturi... Calificare incredibila a lui Lyon in Cupa Ligii Frantei...