VEZI loturile celor 32 de echipe calificate la Campionatul Mondial din Africa de Sud

Iata care sunt loturile celor 32 de echipe participante la Campionatul Mondial din Africa de Sud si modul cum s-au calificat la turneul final.

GRUPA A


AFRICA DE SUD


Lotul:

Portari:
Citește și
alec baldwin sta pe un scaun si are un microfon
Prima declarație a lui Alec Baldwin după ce a împușcat accidental doi colegi. Ce spune despre tragedia de la filmări
Prima declarație a lui Alec Baldwin după ce a împușcat accidental doi colegi. Ce spune despre tragedia de la filmări
audrey-kevin-colaj
O tânără de 19 ani s-a căsătorit cu un bărbat cu 42 de ani mai în vârstă. Cum au reacționat părinții fetei
O tânără de 19 ani s-a căsătorit cu un bărbat cu 42 de ani mai în vârstă. Cum au reacționat părinții fetei
colaj de imagini cu alec baldwin si halyna hutchins
Cine a fost Halyna Hutchins, femeia ucisă accidental de Alec Baldwin pe platourile de filmare ale producției ”Rust”
Cine a fost Halyna Hutchins, femeia ucisă accidental de Alec Baldwin pe platourile de filmare ale producției ”Rust”
Mai multe articole
Fundasi:
Mijlocasi:
Atacanti:
Antrenor:


FRANTA






Lotul:

Portari: Hugo Lloris (Lyon), Steve Mandanda (Marseille), Cédric Carrasso (Bordeaux).
Fundasi:
William Gallas (Arsenal/Anglia), Eric Abidal (FC Barcelona/Spania), Bakary Sagna (Arsenal/Anglia), Patrice Evra (Manchester United/Anglia), Gaël Clichy (Arsenal/Anglia), Marc Planus (Bordeaux), Anthony Réveillère (Lyon), Sébastien Squillaci (FC Sévilla/Spania).
Mijlocasi:
Abou Diaby (Arsenal/Anglia), Alou Diarra (Bordeaux), Yoann Gourcuff (Bordeaux), Florent Malouda (Chelsea/Anglia), Jérémy Toulalan (Lyon).
Atacanti: Nicolas Anelka (Chelsea/Anglia), Djibril Cissé (Panathinaïkos/Grecia), André-Pierre Gignac (Toulouse), Sidney Govou (Lyon), Thierry Henry (FC Barcelona/Spania), Franck Ribéry (Bayern Munchen/Germania), Mathieu Valbuena (Marseille).
Antrenor: Raymond Domenech (Franta), 58 de ani, in functie din iulie 2004.


MEXIC

Dupa ce a trecut de doua tururi preliminare, in turneul final al Zonei CONCACAF a ocupat locul 2, cu 10 meciuri, 6 victorii, o remiza, 3 infrangeri, 18 goluri marcate, 12 goluri primite, 19 puncte.

Rezultate: 0-2 si 2-1 cu SUA, 2-0 si 3-0, cu Costa Rica, 1-3 si 1-0, cu Honduras, 1-2 si 4-1, cu Salvador, 2-1 si 2-2, cu Trinidad Tobago.

Lotul:

Portari:
Guillermo Ochoa (America), Oscar Perez (Chiapas), Luis Ernesto Michel (Guadalajara).
Fundasi: Rafael Marquez (FC Barcelona/Spania), Ricardo Osorio (VfB Stuttgart/Germania), Hector Moreno (AZ Alkmmar/Olanda), Francisco Rodriguez (PSV Eindhoven/Olanda), Carlos Salcido (PSV Eindhoven/Olanda), Paul Aguilar (Pachuca), Efrain Juarez (Pumas UNAM).
Mijlocasi: Jonny Magallon (Guadalajara), Jorge Torres Nilo (Atlas), Gerardo Torrado (Cruz Azul), Israel Castro (Pumas UNAM), Andres Guardado (Deportivo La Coruna/Spania).
Atacanti: Pablo Barrera (Pumas UNAM), Adolfo Bautista (Guadalajara), Alberto Medina (Guadalajara), Cuauhtemoc Blanco (Veracruz), Javier Hernandez (Guadalajara), Giovani dos Santos (Galatasaray/Turcia), Guillermo Franco (West Ham/Anglia), Carlos Vela (Arsenal/Anglia).
Antrenor: Javier Aguirre (Mexic), 51 de ani, numit la 16 aprilie 2009.



URUGUAY


S-a calificat la CM de pe locul 5, in Zona Americii de Sud: 18 meciuri, 6 victorii, 6 remize, 6 infrangeri, 28 goluri marcate, 20 goluri primite, 24 puncte

Rezultate: 5-0 si 2-2, cu Bolivia, 0-1 si 2-0, cu Paraguay, 2-2 si 0-0, cu Chile, 1-2 si 0-4, cu Brazilia, 1-1 si 2-2, cu Venezuela, 6-0 si 0-1, cu Peru, 1-0 si 3-1, cu Columbia, 0-0 si 2-1, cu Ecuador, 1-2 si 0-1, cu Argentina

Baraj zonele America de Sud/CONCACAF: 1-0 si 1-1, cu Costa Rica

Lotul:

Portari: Fernando Muslera (Lazio Roma), Juan Castillo (Deportivo Cali), Martin Silva (Defensor Sporting);
Fundasi: Diego Lugano (Fenerbahce Istanbul), Diego Godin (Villarreal), Andres Scotti (Colo Colo), Jorge Fucile (FC Porto), Martin Caceres (Juventus Torino), Mauricio Victorino (Universidad de Chile);
Mijlocasi: Walter Gargano (SSC Napoli), Egidio Arevalo Rios (Penarol Montevideo), Sebastian Eguren (AIK Stockholm), Diego Perez (AS Monaco), Maximiliano Pereira (Benfica Lisabona), Alvaro Pereira (FC Porto), Ignacio Gonzalez (FC Valencia), Nicolas Lodeiro (Ajax Amsterdam), Alvaro Fernandez (Universidad de Chile);
Atacanti: Luis Suarez (Ajax Amsterdam), Diego Forlan (Atletico Madrid), Sebastian Abreu (Botafogo), Edinson Cavani (US Palermo), Sebastian Fernandez (Banfield).
Antrenor: Oscar Washington Tabarez (Uruguay), 63 de ani, in functie din anul 2006.

Programul meciurilor Grupa A:

11 iunie, ora 16.00, Johannesburg: Africa de Sud - Mexic,
11 iunie, ora 20.30, Cap: Uruguay - Franta
16 iunie, ora 20.30, Pretoria: Africa de Sud - Uruguay,
17 iunie, ora 20.30, Polokwane: Franta - Mexic
22 iunie ora 16.00, Bloemfontein: Franta - Africa de Sud.
22 iunie, ora 22.00, Bloemfontein: Franta - Africa de Sud

GRUPA B


ARGENTINA


S-a calificat la CM de pe locul 4 in grupa Americii de Sud, cu 18 meciuri, 8 victorii, 4 remize, 6 infrangeri, 23 de goluri marcate, 20 goluri primite, 28 de puncte.

Rezultate: 2-0 si 0-1 cu Chile, 2-0 si 4-0 cu Venezuela, 3-0 si 1-6 cu Bolivia, 1-2 si 1-0 cu Columbia, 1-1 si 0-2 cu Ecuador, 0-0 si 1-3 cu Brazilia, 1-1 si 1-0 cu Paraguay, 1-1 si 2-1 cu Peru, 2-1 si 1-0 cu Uruguay

Lotul:


Portari: Sergio Romero (AZ Alkmaar), Mariano Andujar (Catania), Diego Pozo (Colon).
Fundasi: Nicolas Otamendi (Velez Sarsfield), Martin Demichelis (Bayern Munich), Walter Samuel (Inter Milan), Gabriel Heinze (Marseille), Nicolas Burdisso (AS Roma), Clemente Rodriguez (Estudiantes), Ariel Garce (Colon).
Mijlocasi: Jonas Gutierrez (Newcastle), Maximiliano Rodriguez (Liverpool), Javier Mascherano (Liverpool), Juan Sebastian Veron (Estudiantes), Angel Di Maria (Benfica), Javier Pastore (Palermo), Mario Bolatti (Fiorentina).
Atacanti: Lionel Messi (FC Barcelona), Gonzalo Higuain (Real Madrid), Martin Palermo (Boca Juniors), Sergio Aguero (Atletico Madrid), Diego Milito (Inter Milan), Carlos Tevez (Manchester City).
Antrenor: Diego Armando Maradona (Argentina), 49 de ani, in functie din 19 noiembrie 2008.


COREEA DE SUD

S-a calificat la CM dup ace a trecut de doua tururi, ambele incheiate pe locul 1. In prima faza: in grupa a III-a, zona Asia, cu 6 meciuri, 3 victorii, trei remize 10 goluri marcate, 3 goluri primite, 12 puncte

Rezultate: 4-0 si 3-1 cu Turkmenistan, 0-0 si 0-0 cu Coreea de Nord, 2-2 si 1-0 cu Iordania

Faza a doua/ locul 1 in grupa B: 1-1 si 1-0 cu Coreea de Nord, 2-0 si 0-0 cu Arabia Saudita, 1-1 si 1-1 cu Iran, 4-1 si 2-0 cu Emiratele Arabe Unite

Lotul:

Portari: Kim Young-Kwang (Ulsan), Lee Woon-Jae (Suwon), Jung Sung-Ryong (Seongnam);
Fundasi: Kim Dong-Jin, Oh Beom-Seok (ambii Ulsan), Kim Hyung-Il (Pohang), Lee Young-Pyo (Al Hilal), Lee Jung-Soo (Kashima Antlers), Cha Du-Ri (SC Freiburg), Cho Yong-Hyung (Jeju
United), Kang Min-Soo (Suwon);
Mijlocasi: Ki Sung-Yueng (Celtic Glasgow), Kim Bo-Kyung (Oita), Kim Nam-Il (Tom Tomsk), Kim Jae-Sung (Pohang), Kim Jung-Woo (Gwangju), Lee Chung-Yong (Bolton Wanderers), Park Ji-Sung (Manchester United);
Atacanti: Park Chu-Young (AS Monaco), Ahn Jung-Hwan (Dalian), Lee Seung-Yeoul (Seul), Yeom Ki-Hun, (Suwon), Lee Dong-Ggook (Jeonbuk).
Antrenor: Huh Junh Moo (Coreea de Sud), 55 de ani, in functie din anul 2007


GRECIA

S-a calificat la CM de locul doi in grupa a II-a, Zona Europa, cu 10 meciuri, 6 victorii, 2 remize, 2 infrangeri, 21 goluri marcate, zece primite.

Rezultate: 3-0 si 2-1 cu Luxemburg, 2-0 si 5-2 cu Letonia, 3-0 si 1-1 cu Republica Molodva, 1-2 si 0-2 cu Elvetia, 1-1 si 2-1 cu Israel, Baraj: 0-0 si 1-0 cu Ucraina.

Lotul:


Portari: Michalis Sifakis (Aris Salonic), Alexandros Tzorvas (Panathinaikos Atena), Kostas Chalkias (PAOK Salonic);
Fundasi: Giorgos Seitaridis, Loukas Vintra, Nikos Spiropoulos (toti Panathinaikos Atena), Evangelos Moras (Bologna), Socrates Papastathopoulos (Genoa), Sotiris Kyrgiakos (FC Liverpool), Avraam Papadopoulos, Vasilis Torosidis (ambii Olympiakos Pireu), Stelios Malezas (PAOK Salonic);
Mijlocasi: Kostas Katsouranis, Giorgos Karagounis, Sotiris Ninis (toti Panathinaikos Atena), Alexandros Tziolis (AC Siena), Christos Patsatzoglou (Omonia Nicosia), Sakis Prittas (Aris Salonic);
Atacanti: Angelos Charisteas (FC Nurenberg), Dimitris Salpigidis (Panathinaikos Atena), Pantelis Kapetanos (Steaua Bucuresti), Theofanis Gekas (Hertha Berlin), Giorgos Samaras (Celtic Glasgow).
Antrenor: Otto Rehhagel (Germania), 72 de ani, in functie din anul 2001.


NIGERIA

Cum s-a calificat la CM:

Locul 1 in grupa a IV-a, in faza a doua preliminara. zona Africa, cu 6 meciuri, 6 victorii 18 goluri marcate, 1 gol primit, 18 puncte. Rezultate: 2-0 si 1-0 cu Africa de Sud, 1-0 si 4-1 cu Sierra Leone, 1-0 si 2-0 cu Guineea Ecuatoriala

Locul 1 in grupa B, in faza a treia preliminara, cu 6 meciuri, 3 victorii, 3 egaluri, 0 infrangeri, 9 goluri marcate, 4 goluri primite, 12 puncte. Rezultate: 0-0 si 1-0 cu Mozambic, 3-0 si 3-2 cu Kenya, 0-0 si 2-2 cu Tunisia

Lotul:

Portari: Vincent Enyeama (Hapoel Tel Aviv), Dele Aiyenugba (Bnei Yehuda), Austin Ejide (Hapoel Petah Tikva);
Fundasi: Taye Taiwo (Olympique Marseille), Elderson Echiejile (Rennes), Chidi Odiah (TSKA Moscova), Joseph Yobo (Everton), Daniel Shittu (Bolton Wanderers), Ayodele Adeleye (Sparta Rotterdam), Rabiu Afolabi (SV Salzburg);
Mijlocasi: Kalu Uche (Almeria), Dickson Etuhu (Fulham), John Obi Mikel (Chelsea Londra), Sani Kaita (Alania Vladikavkaz), Haruna Lukman (AS Monaco), Yusuf Ayila (Dinamo Kiev);
Atacanti: Yakubu Aiyegbeni (Everton), Chinedu Obasi (TSG Hoffenheim), Nwankwo Kanu, John Utaka (ambii Portsmouth), Obafemi Martins (VfL Wolfsburg), Obinna Nsofor (Malaga), Peter Odemwingie (Lokomotiv Moscova).
Antrenor: Lars Lagerback (Suedia), 62 de ani, in functie din 26 februarie 2010.

Programul meciurilor Grupa B:
12 iunie, la 13:30, la Port Elizabeth: Coreea de Sud - Grecia
12 iunie, ora 16.00, Johanesburg: Argentina - Nigeria
17 iunie, ora 13:30, la Johanesburg: Argentina - Coreea de Sud
17 iunie, ora 16:00, la Bloemfontein: Grecia - Nigeria
22 iunie, ora 20:30, la Durban: Nigeria - Coreea de Sud
22 iunie, ora 20:30, la Polokwane: Grecia - Argentina.



GRUPA C


ALGERIA

Cum s-a calificat la CM:

Locul 1 in grupa a VI-a din turul doi, Zona Africa: 6 meciuri, 3 victorii, un egal, doua infrangeri, 7 goluri marcate, patru goluri primite, 10 puncte.
Rezultate: 0-1 si 3-2, cu Senegal, 3-0 si 0-0, cu Liberia, 0-1 si 1-0, cu Gambia

Locul 1, grupa C din turul trei, Zona Africa: 6 meciuri, 4 victorii, o remiza, o infrangere, 9 goluri marcate, 4 goluri primite, 13 puncte.
Rezultate: 0-0 si 3-1, cu Rwanda, 3-1 si 0-2, cu Egipt, 2-0 si 1-0, cu Zambia.

Baraj: 1-0 cu Egipt.

Lotul:

Portari: Fawzi Chouachi (ES Setif), Lounes Gaouaoui (ASO Chlef), M'bohi Rais Ouheb (Slavia Sofia)
Fundasi: Laifaoui Abdelkader (ES Setif), Madjid Bougherra (Glasgow Rangers), Carl Medjani (Ajaccio), Rafik Halliche (Nacional Madeira), Anther Yahia (Bochum), Habib Belaïd (Boulogne-sur-Mer), Nadir Belhadj (Portsmouth), Djamel Mesbah (Lecce)
Mijlocasi:
Hassan Yebda (Portsmouth), Mehdi Lacen (Racing Santander), Yazid Mansouri (Lorient), Adlane Guedioura (Wolverhampton), Riad Boudebouz (Sochaux), Djamel Abdoun (FC Nantes), Fouad Kadir (Valenciennes), Karim Ziani (Wolfsburg), Karim Matmour (Borussia Monchengladbach)
Atacanti: Abdelkader Ghezzal (Siena), Rafik Djebbour (AEK Atena), Rafik Saifi (Istres)
Antrenor: Rabah Saadane (Algeria), 64 de ani, in functie din octombrie 2007.


ANGLIA

S-a calificat la CM de pe locul 1 in grupa a VI-a, zona Europa: 10 meciuri, 9 victorii, 0 remize, 1 infrangere, 34 de goluri marcate, 6 goluri primate, 27 de puncte.
Rezultate: 2-0 si 6-0 cu Andorra, 4-1 si 5-1 cu Croatia, 5-1 si 4-0 cu Kazahstan, 3-1 si 3-0 cu Belarus, 2-1 si 0-1 cu Ucraina

Lotul:

Portari: Joe Hart (Manchester City), David James (Portsmouth), Robert Green (West Ham).
Fundasi: Jamie Carragher (FC Liverpool), Ashley Cole (Chelsea), Rio Ferdinand (Manchester United), Glen Johnson (Liverpool), Ledley King (Tottenham), John Terry (Chelsea), Matthew Upson (West Ham), Stephen Warnock (Aston Villa).
Mijlocasi: Gareth Barry (Manchester City), Michael Carrick (Manchester United), Joe Cole (Chelsea), Steven Gerrard (Liverpool), Frank Lampard (Chelsea), Aaron Lennon (Tottenham), James Milner (Aston Villa), Shaun Wright-Phillips (Manchester City).
Atacanti: Peter Crouch (Tottenham), Jermain Defoe (Tottenham), Emile Heskey (Aston Villa), Wayne Rooney (Manchester United).
Antrenor: Fabio Capello, 63 de ani, in functie din 14 decembrie 2007



SLOVENIA

S-a calificat la CM de pe locul doi in grupa a III-a, Zona Europa: 8 meciuri, 6 victorii, 2 remize, 2 infrangeri, 18 goluri marcate, 4 goluri primite, 20 de puncte.
Rezultate: 2-1 si 2-0, cu Slovacia, 0-1 si 0-0, cu Cehia, 2-0 si 0-1, cu Irlanda de Nord, 1-1 si 3-0, cu Polonia, 5-0 si 3-0, cu San Marino
Baraj: 1-2 si 1-0 cu Rusia.

Lotul:

Portari: Samir Handanovici (Udinese), Jasmin Handanovici (Mantova), Aleksander Seliga (Sparta Rotterdam).
Fundasi: Bojan Jokici (Chievo Verona), Marko Suler (Gent), Bostjan Cesar (Grenoble), Branko Ilici (Lokomotiv Moscova), Matej Mavrici (Koblenz), Elvedin Dzinici (Maribor), Miso Brecko (FC Koln), Suad Filekovici (Maribor).
Mijlocasi: Andraz Kirm (Wisla Cracovia), Andrej Komac (Maccabi Tel Aviv), Rene Krhin (Inter Milan), Dalibor Stevanovici (Vitesse Arnhem), Robert Koren (West Bromwich), Aleksander Radosavljevici (Larissa), Valter Birsa (AJ Auxerre).
Atacanti: Milivoje Novakovici (FC Koln), Zlatko Dedici (VfL Bochum), Zlatan Ljubijankic (Gent), Nejc Pecnik (Nacional Madeira), Tim Matavz (FC Groningen).
Antrenor: Matiaj Kek (Slovenia), 49 de ani, in functie din anul 2007.


SUA

Dupa ce a trecut de doua tururi eliminatorii a ocupat locul 1 in Grupa finala a zonei Concacaf: 10 meciuri, 6 victorii, 2 nule si 2 infrangeri, 19 goluri primite, 13 goluri primite, 20 de puncte.

Lotul:

Portari: Brad Guzan (Aston Villa), Marcus Hahnemann (Wolverhampton), Tim Howard (Everton)
Fundasi:
Carlos Bocanegra (Rennes), Jonathan Bornstein (Chivas), Steve Cherundolo (Hanovra 96), Jay DeMerit (Watford), Clarence Goodson (IK Start), Oguchi Onyewu (AC Milan), Jonathan Spector (West Ham)
Mijlocasi: DaMarcus Beasley (Glasgow Rangers), Michael Bradley (Borussia Moenchengladbach), Ricardo Clark (Eintracht Frankfurt), Clint Dempsey (Fulham), Landon Donovan (Los Angeles Galaxy), Maurice Edu (Glasgow Rangers), Benny Feilhaber (Aarhus), Stuart Holden (Bolton), Jose Torres (Pachuca)
Atacanti: Jozy Altidore (Hull City), Edson Buddle (Los Angeles Galaxy), Robbie Findley (Salt Lake City), Herculez Gomez (Puebla).
Antrenor: Bob Bradley (SUA), 52 de ani, in functie din anul 2006.

Programul meciurilor Grupa C
12 iunie, ora 20.30, la Rustenburg: Anglia - SUA
13 iunie, ora 13.30, la Polokwane: Algeria - Slovenia
18 iunie, ora 16.00, la Johanesburg: Slovenia - SUA
18 iunie, ora 20.30, la Cap: Anglia - Algeria
23 iunie, ora 16.00, la Pretoria: SUA - Algeria.
23 iunie, ora 16.00, la port Elizabeth: Slovenia - Anglia.



GRUPA D

SERBIA

S-a calificat la CM de pe locul 1 in grupa a VII-a, zona Europa: 10 meciuri, 7 victorii, o remiza, doua infrangeri, 22 goluri marcate, 8 goluri primate, 22 de puncte.
Rezultate: 2-0 si 2-0, cu Insulele Feroe, 1-2 si 1-1, cu Franta, 3-0 si 1-2, cu Lituania, 3-1 si 1-0, cu Austria, 3-2 si 5-0, cu Romania

Lotul:

Portari: Vladimir Stojkovici (Sporting Lisabona), Bojan Isailovici (Zaglebie Lubin), Andjelko Djuricici (Uniao Leiria).
Fundasi: Branislav Ivanovici (Chelsea Londra), Antonio Rukavina (Munchen 1860), Nemanja Vidici (Manchester United), Neven Subotici (Borussia Dortmund), Aleksandar Lukovici (Udinese), Ivan Obradovici (Real Zaragoza), Aleksandar Kolarov (Lazio Roma).
Mijlocasi: Dejan Stankovici (Inter Milan), Gojko Kacar (Hertha Berlin), Nenad Milijas (Wolverhampton Wanderers), Zdravko Kuzmanovici (VfB Stuttgart), Radosav Petrovici (Partizan Belgrad), Milos Krasici (TSKA Moscova), Zoran Tosici (Manchester United), Milos Ninkovici (Dinamo Kiev), Milan Jovanovici (Standard Liege).
Atacanti: Nikola Zigici (Birmingham City), Marko Pantelici (Ajax Amsterdam), Danko Lazovici (Zenit St. Petersburg), Dragan Mrdja (Vojvodina Novi Sad).
Antrenor: Radomir Antici, 61 de ani, in functie din august 2008.


GHANA

Cum s-a calificat la CM:

Prima faza: Locul 1 in grupa a V-a, turul doi, Zona Africa: 6 meciuri, 4 victorii, 0 remize, doua infrangeri, 11 goluri marcate, 5 goluri primate, 12 puncte.
Rezultate: 3-0 si 0-1, cu Libia, 3-2 si 3-0, cu cu Lesotho, 0-2 si 2-0, cu Gabon

Faza a doua: Locul 1, in grupa D, turul trei, Zona Africa: 6 meiuri, 4 victorii, o remiza, o infrangere, 9 goluri marcate, trei goluri primite.
Rezultate:1-0 si 0-1, cu Benin, 2-0 si 2-2, cu Mali, 2-0 si 2-0, cu Sudan

Lotul:

Portari:
Richard Kingson (Wigan), Daniel Agyei (Liberty Professionals), Stephen Ahorlu (Hearts of Lions).
Fundasi: Samuel Inkoom (FC Basel), Jonathan Mensah (Granada), Lee Addy (Bechem Chelsea), Rahim Ayew (Zamalek), Hans Sarpei (Bayer Leverkusen), John Mensah (Sunderland), Isaac Vorsah (Hoffenheim), John Paintsil (Fulham).
Mijlocasi: Sulley Ali Muntari (Internazionale Milano), Derek Boateng (Getafe), Anthony Annan (Rosenborg), Kwadwo Asamoah (Udinese), André Ayew (Arles-Avignon), Stephen Appiah (Bologna), Quincy Owusu Abeyie (Al Sadd), Kevin-Prince Boateng (Portsmouth).
Atacanti: Matthew Amoah (NAC Breda) Asamoah Gyan (Rennes), Prince Tagoe (Hoffenheim), Dominic Adiyiah (AC Milan).
Antrenor: Milovan Rejavaci, 56 de ani, in functie din august 2008.



GERMANIA


S-a calificat la CM de pe locul 1 in grupa a IV-a, zona Europa: 10 meciuri, 8 victorii, 2 remize, 0 infrangeri, 26 goluri marcate, 5 goluri primate, 26 de puncte.
Rezultate: 6-0 si 4-0, cu Liechtenstein, 3-3 si 1-1, cu Finlanda, 2-1 si 1-0, cu Rusia, 1-0 si 2-0, cu Tara Galilor, 2-0 si 4-0, cu Azerbaidjan.

Lotul:

Portari: Jorg Butt (Bayern Munchen), Manuel Neuer (Schalke 04), Tim Wiese (Werder Bremen).
Fundasi: Dennis Aogo (Hamburger SV), Holger Badstuber (Bayern Munchen), Arne Friedrich (Hertha Berlin), Jerome Boateng (Hamburger SV), Marcell Jansen (Hamburger SV), Philipp Lahm (Bayern Munich), Per Mertesacker (Werder Bremen), Serdar Tasci (Stuttgart).
Mijlocasi: Sami Khedira (Stuttgart), Toni Kroos (Bayer Leverkusen), Marko Marin (Werder Bremen), Mesut Ozil (Werder Bremen), Bastian Schweinsteiger (Bayern Munchen), Piotr Trochowski (Hamburger SV).
Atacanti: Cacau (Stuttgart), Mario Gomez (Bayern Munich), Stefan Kiessling (Bayer Leverkusen), Miroslav Klose (Bayern Munich), Thomas Muller (Bayern Munchen), Lukas Podolski (FC Koln).
Antrenor: Joachim Low, 50 de ani, in functie din iulie 2006.


AUSTRALIA

Cum s-a calificat la CM:

In Grupa finala a ocupat locul 1 in grupa A, etapa a IV-a, Zona Asia: 8 meciuri, 6 victorii, 2 remize, 0 infrangeri, 12 goluri marcate, un gol primit.
Rezultate: 1-0 si 2-0, cu Uzbekistan, 4-0 si 0-0, cu Qatar, 1-0 si 2-0, cu Bahrain, 0-0 si 2-1, cu Japonia

Lotul convocat (inca 28 de jucatori):

Portari: Mark Schwarzer (Fulham), Adam Federici (Reading), Brad Jones (Middlesbrough), Eugene Galekovici (Adelaide United);
Fundasi: Scott Chipperfield (FC Basel), David Carney (Twente Enschede), Lucas Neill (Galatasaray Istanbul), Michael Beauchamp (Al-Jazira), Shane Lowry (Aston Villa), Craig Moore (fara contract), Mark Milligan (JEF United), Rhys Williams (Middlesbrough), Luke Wilkshire (Dinamo Moscova);
Mijlocasi: Mark Bresciano (US Palermo), Tim Cahill (Everton), Jason Culina (Gold Coast United), Brett Emerton (Blackburn Rovers), Richard Garcia (Hull City), Vince Grella (Blackburn Rovers), James Holland (AZ'67 Alkmaar), Brett Holman (AZ'67 Alkmaar), Mile Jedinak (Antalyaspor), Tommy Oar (FC Utrecht), Carl Valeri (US Sassuolo), Dario Vidosici (FC Nurnberg);
Atacanti: Josh Kennedy (Nagoya Grampus), Harry Kewell (Galatasaray Istanbul), Nikita Rukavitia (Twente Enschede).
Antrenor: Peter Tim Verbeek (Olanda), 54 de ani, in functie din decembrie 2007.


Programul meciurilor in Grupa D:
13 iunie, ora 16.00, la Pretoria: Serbia - Ghana
13 iunie, ora 16.00, la Pretoria: Serbia - Gana
18 iunie, ora 13.30, la Port Elizabeth: Germania - Serbia
19 iunie, ora 16.00, la Rustenburg: Ghana - Australia
23 iunie, ora 20.30, la Nelspruit: Australia - Serbia.
23 iunie, ora 20.30, la Johanesburg: Ghana - Germania



GRUPA E

OLANDA

S-a calificat la CM de pe Locul 1, in grupa IX-a, Zona Europa: 8 meciuri, 8 victorii, 17 goluri marcate si două goluri primate, 24 puncte.
Rezultate: 2-1 si 4-0, cu Macedonia, 2-0 si 2-1, cu Islanda, 1-0 si 2-0, cu Norvegia, 3-0 si 1-0, cu Scotia

Lotul:
Portari: Michel Vorm (FC Utrecht), Maarten Stekelenburg (Ajax), Sander Boschker (FC Twente)
Fundasi: Khalid Boulahrouz (VfB Stuttgart), John Heitinga (Everton), Joris Mathijsen (Hamburger SV), Andre Ooijer (PSV Eindhoven), Giovanni van Bronckhorst (Feyenoord), Gregory van der Wiel (Ajax), Edson Braafheid (Celtic)
Mijlocasi: Ibrahim Afellay (PSV Eindhoven), Nigel de Jong (Manchester City), Wesley Sneijder (Inter Milano), Stijn Schaars (AZ Alkmaar), Demy de Zeeuw (Ajax), Mark van Bommel (Bayern Munchen), Rafael van der Vaart (Real Madrid).
Atacanti: Ryan Babel (Liverpool), Eljero Elia (Hamburger SV), Klaas-Jan Huntelaar (AC Milan), Dirk Kuyt (Liverpool), Robin van Persie (Arsenal), Arjen Robben (Bayern Munchen).
Antrenor: Bert van Marwijk, 58 de ani, in functie din iulie 2008.


JAPONIA

Cum s-a calificat la CM:

In ultima faza a preliminariilor s-a calificat de pe locul 2 in grupa A, zona Asia: 8 meciuri, 4 victorii, 3 remize, o infrangere, 11 goluri marcate, 6 goluri primate, 15 goluri, 15 puncte.
Rezultate: 3-2 si 1-0, cu Bahrain, 1-1 si 1-0, cu Uzbekistan, 3-0 si 1-1, cu Qatar, 0-0 si 1-2, cu Australia.

Lotul:


Portari: Seigo Narazaki (Nagoya Grampus Eight), Eiji Kawashima (Kawasaki Frontale), Yoshikatsu Kawaguchi (Jubilo Iwata);
Fundasi: Yuji Nakazawa (Yokohama Marinos), Marcus Tulio Tanaka (Nagoya Grampus Eight), Yuichi Komano (Jubilo Iwata), Daiki Iwamasa (Kashima Antlers), Yasuyuki Konno, Yuto Nagatomo (ambii Tokyo), Atsuto Uchida (Kashima Antlers);
Mijlocasi: Shunsuke Nakamura (Yokohama Marinos), Yasuhito Endo (Gamba Osaka), Kengo Nakamura, Junichi Inamoto (ambii Kawasaki Frontale), Yuki Abe (Urawa Red Diamonds), Makoto Hasebe (VfL Wolfsburg), Keisuke Honda (TSKA Moscova), Daisuke Matsui (Grenoble);
Atacanti: Shinji Okazaki (Shimizu S-Pulse), Keiji Tamada (Nagoya Grampus Eight), Yasuhito Okubo (Vissel Kobe), Kisho Yano (Albirex Niigata), Takayuki Morimoto (Catania).
Antrenor: Takeshi Okada, 54 de ani, in functie din decembrie 2007.


DANEMARCA

S-a calificat la CM de pe locul 1 in grupa I preliminara, zona Europa: 10 meciuri, 6 victorii, 3 remize, o infrangere, 16 goluri marcate, 5 goluri primate, 21 de puncte.
Rezultate: 0-0 si 0-1, cu Ungaria, 3-2 si 1-1, cu Portugalia, 3-0 si 3-0, cu Malta, 3-0 si 1-1, cu Albania, 1-0 si 1-0, cu Suedia

Lotul:

Portari: Thomas Sorensen (Stoke City), Stefan Andersen (Brondby), Jesper Christiansen (FC Copenhaga)
Fundasi: Daniel Agger (Liverpool), Simon Kjaer (US Palermo), Per Kroldrup (Fiorentina), Lars Jacobsen (Blackburn), Simon Busk Poulsen (AZ Alkmaar), William Kvist Jorgensen (FC Copenhaga), Patrick Mtiliga (Malaga)
Mijlocasi: Daniel Jensen (Werder Bremen), Christian Poulsen (Juventus), Christian Eriksen (Ajax), Jakob Poulsen (AGF Aarhus), Martin Jorgensen (AGF Aarhus), Mikkel Beckmann (Randers), Thomas Enevoldsen (FC Groningen), Thomas Kahlenberg (Wolfsburg), Dennis Rommedahl (Ajax), Jesper Gronkjaer (FC Copenhaga)
Atacanti: Jon Dahl Tomasson (Feyenoord), Nicklas Bendtner (Arsenal), Soren Larsen (Duisburg).
Antrenor: Morten Olsen, 51 de ani, in functie din iulie 2000.


CAMERUN

Dupa o prima faza eliminatorie a obtinut locul 1 in grupa A preliminara, Zona Africa: 6 meciuri, 4 victorii, o remiza, o infrangere, 9 goluri marcate, doua goluri primite, 13 puncte.
Rezultate: 0-1 si 3-0, cu Togo, 0-0 si 2-0, cu Maroc, 0-3, 2-0 si 2-1, cu Gabon

Lotul:

Portari: Hamidou Souleymanou (Kayserispor), Idriss Carlos Kameni (Espanol Barcelona), Guy Roland Ndy Assembe (Valenciennes);

Fundasi: Benoit Assou-Ekotto, Sebastien Bassong (ambii Tottenham Hotspur), Gaetan Bong (Valenciennes), Aurelien Chedjou (OSC Lille), Geremi Njitap (Ankaragucu), Stephane Mbia(Olympique Marseille), Nicolas Nkoulou (AS Monaco), Rigobert Song (Trabzonspor)

Mijlocasi: Enoh Eyong Tarkang (Ajax Amsterdam), Jean Makoun (Olympique Lyon), Georges Mandjeck(FC Kaiserslautern), Joel Matip (Schalke 04), Landry Nguemo (Celtic Glasgow), Alexandre Song (Arsenal Londra);
Atacanti: Vincent Aboubakar (Coton Sport de Garoua), Eric Choupo-Moting (FC Nurnberg), Achille Emana (Betis Sevilla), Samuel Eto'o (Internazionale Milano), Mohamadou Idrissou (SC Freiburg), Pierre Webo (Real Mallorca).
Antrenor: Paul Le Guen, 46 de ani, in functie din iulie 2009.

Programul meciurilor Grupa E:
14 iunie, ora 13.30, la Johanesburg: Olanda - Danemarca
14 iunie, ora 16.00, la Bloemfontein: Japonia - Camerun
19 iunie, ora 13.30, la Durban: Olanda - Japonia
19 iunie, ora 20.30, la Pretoria: Camerun - Danemarca
24 iunie, ora 20.30, la Cap: Camerun - Olanda
24 iunie, ora 20.30, la Rustenburg: Danemarca - Japonia

GRUPA F


SLOVACIA


S-a calificat la CM de pe locul 1 in grupa a III-a preliminară, Zona Europa, cu 10 meciuri, 7 victorii, o remiza, 2 infrangeri, 22 goluri marcate, 10 goluri primite, 22 puncte.
Rezultate: 2-1 si 2-0, cu Irlanda de Nord, 1-2 si 0-2, cu Slovenia, 3-1 si 7-0, cu San Marino, 2-1 si 1-0, cu Polonia, 2-1 si 2-2, cu Cehia

Lotul:

Portari:
Jan Mucha (Legia Varsovia), Dusan Kuciak (FC Vaslui), Dusan Pernis (Dundee United);
Fundasi: Peter Pekarik (VfL Wolfsburg), Martin Petras (Cesena), Martin Skrtel (FC Liverpool), Jan Durica (Lokomotiv Moscova), Radoslav Zabavnik (FSV Mainz), Marek Cech (West Bromwich Albion), Zdeno Strba (Skoda Xanthi);
Mijlocasi: Kornel Salata (Slovan Bratislava), Kamil Kopunek (Spartak Trnava), Jan Kozak (FC Timisoara), Juraj Kucka (Sparta Praga), Marek Sapara (Ankaragucu), Marek Hamsik (SSC Napoli), Vladimir Weiss jr (Manchester City), Erich Jendrisek (Schalke 04), Miroslav Stoch (Chelsea Londra);
Atacanti: Stanislav Sestak (VfL Bochum), Robert Vittek (Ankaragucu), Martin Jakubko (Saturn Ramenskoie), Filip Holosko (Besiktas Istanbul).
Antrenor: Vladimir Weiss (Slovacia), 46 de ani, in functie din august 2008.


PARAGUAY

S-a calificat la CM de pe locul 3 al grupei preliminare, zona America de Sud, cu 18 meciuri, 10 victorii, 3 remize, 5 infrangeri, 24 de goluri marcate, 16 goluri primite.
Rezultate: 0-0 si 1-0, cu Peru, 1-0 si 0-2, cu Uruguay, 5-1 si 1-1, cu Ecuador, 3-0 si 0-2, cu Chile, 2-0 si 1-2, cu Brazilia, 2-4 si 1-0, cu Bolivia, 1-1 si 1-0, cu Argentina, 2-0 si 2-1, cu Venezuela, 1-0 si 0-2, cu Columbia

Lotul:

Portari: Justo Villar (Valladolid/Spania), Aldo Bobadilla (Deportivo Medellin/Columbia), Diego Barreto (Cerro Porteno)
Fundasi: Claudio Morel (Boca Juniors/Argentina), Denis Caniza (Leon/Mexic), Paulo da Silva (Sunderland/Anglia), Dario Veron (Pumas/Mexic), Julio César Caceres (Atlético Mineiro/Brazilia), Carlos Bonet (Olimpia), Aureliano Torres (San Lorenzo/Argentina), Antolin Alcaraz (Bruges/Belgia)
Mijlocasi: Edgar Barreto (Atalanta/Italia), Cristian Riveros (Cruz Azul/Mexic), Victor Caceres (Libertad), Enrique Vera (Liga Quito/Ecuador), Jonathan Santana (Wolfsburg/Germania), Nestor Ortigoza (Argentinos Juniors/Argentina)
Atacanti: Roque Santa Cruz (Manchester City/Anglia), Nelson Haedo Valdez (Borussia Dortmund/Germania), Oscar Cardozo (Benfica/Portugalia), Edgar Benítez (Toluca/Mexic), Lucas Barrios (Borussia Dortmund/Germania), Rodolfo Gamarra (Libertad).
Antrenor: Gerardo Martino (Argentina), 47 de ani, in functie din februarie 2007.


NOUA ZEELANDA

S-a calificat la CM de pe locul 1 in turul al doilea preliminar, Zona Oceania, cu 6 meciuri, 5 victorii, o infrangere, 14 goluri marcate, 5 goluri primite, 15 puncte
Rezultate: 2-0 si 0-2, cu Fidji, 2-1 si 4-1, cu Vanuatu, 3-1 si 3-0, cu Noua Caledonie

Baraj: 0-0 si 1-0, cu Bahrain.

Lotul:

Portari: James Bannatyne (Team Wellington), Glen Moss (Melbourne Victory/Australia), Mark Paston (Wellington Phoenix).
Fundasi: Andy Boyens (New York Red Bulls/SUA), Tony Lochhead (Wellington Phoenix), Ryan Nelsen (Blackburn Rovers/Anglia), Winston Reid (FC Midtjylland/Danemarca), Ben Sigmund (Wellington Phoenix), Tommy Smith (Ipswich Town/Anglia), Ivan Vicelich (Auckland City).
Mijlocasi: Andy Barron (Team Wellington), Leo Bertos (Wellington Phoenix), Tim Brown (Wellington Phoenix), Jeremy Christie (FC Tampa Bay/SUA), Aaron Clapham (Canterbury United), Simon Elliott (fără club), Michael McGlinchey (Motherwell/Scotia), David Mulligan (fără club).
Atacanti: Jeremy Brockie (Newcastle Jets/Australia), Rory Fallon (Plymouth/Anglia), Chris Killen (Middlesbrough/Anglia), Shane Smeltz (Gold Coast United/Australia), Chris Wood (West Bromwich Albion/Anglia).
Antrenor: Ricki Herbert (Noua Zeelandă), 49 de ani, in functie din 25 februarie 2005.


ITALIA
S-a calificat dupa primul loc. in Zona Europa. Rezultate: 2-1 si 3-2, cu Cipru, 2-0 si 2-0, cu Georgia, 0-0 si 2-0, cu Bulgaria, 2-1 si 2-0, cu Muntenegru, 1-1 si 2-2, cu Irlanda

Lotul:


Portari: Gianluigi Buffon (Juventus), Morgan De Sanctis (SSC Napoli), Federico Marchetti (Cagliari)
Fundasi: Salvatore Bocchetti (Genoa), Leonardo Bonucci (Bari), Fabio Cannavaro (Juventus), Giorgio Chiellini (Juventus), Domenico Criscito (Genoa), Christian Maggio (SSC Napoli), Gianluca Zambrotta (AC Milan)
Mijlocasi: Mauro Camoranesi (Juventus), Daniele De Rossi (AS Roma), Gennaro Gattuso (AC Milan), Claudio Marchisio (Juventus), Riccardo Montolivo (Fiorentina), Angelo Palombo (Sampdoria), Simone Pepe (Udinese), Andrea Pirlo (AC Milan)
Atacanti: Antonio Di Natale (Udinese), Alberto Gilardino (Fiorentina), Vincenzo Iaquinta (Juventus), Giampaolo Pazzini (Sampdoria), Fabio Quagliarella (Napoli)
Antrenor: Marcello Lippi, 62 de ani, in functie din iunie 2008.

Programul meciurilor Grupa F:
14 iunie, ora 20.30, la Cap: Italia - Paraguay
15 iunie, ora 13.30, la Rustenburg: Noua Zeelanda - Slovacia
20 iunie, ora 13.30, la Bloemfontein: Slovacia- Paraguay
20 iunie, ora 16.00, la Nelspruit: Italia - Noua Zeelanda
24 iunie, ora 16.00, la Johanesburg: Slovacia - Italia.
24 iunie, ora 16.00, la Plokwane: Paraguay - Noua Zeelanda.



GRUPA G



COASTA DE FILDES


Cum s-a calificat la CM:

Dupa ce a trecut de o prima grupa eliminatorie a ocupat locul 1 in grupa E, Zona Africa, cu 6 meciuri, 5 victorii, o remiza, 0 infrangeri, 19 goluri marcate, 4 goluri primite, 16 puncte.
Rezultate: 5-0 si 1-1, cu Malawi, 2-1 si 3-0, cu Guineea, 3-2 si 5-0, cu Bourkina Faso

Lotul:

Portari: Boubacar Barry (Lokeren), Aristides Zogbo (Maccabi Netanya), Daniel Yeboah (ASEC Abidjan);
Fundasi: Souleymane Bamba (Hibernian), Arthur Boka (VfB Stuttgart), Benjamin Brou Angoua, Siaka Tiene (ambii Valenciennes), Guy Demel (Hamburger SV), Emmanuel Eboue (Arsenal Londra), Steve Gohouri (Wigan Athletic), Kolo Toure (Manchester City);
Mijlocasi: Jean-Jacques Gosso (AS Monaco), Abdelkader Keita (Galatasaray Istanbul), Emmanuel Kone (International Curtea de Arges), Gervinho (OSC Lille), Romaric, Didier Zokora (ambii FC Sevilla), Cheik Ismael Tiote (Twente Enschede), Yaya Toure (FC Barcelona);
Atacanti: Aruna Dindane (Portsmouth), Seydou Doumbia (TSKA Moscova), Didier Drogba, Salomon Kalou (ambii Chelsea Londra).
Antrenor: Sven Goran Eriksson (Suedia), 62 de ani, in functie din martie 2010.


COREEA DE NORD

Cum s-a calificat la CM:

Prima faza: 4-1 si 5-1, cu Mongolia

Faza a doua: locul doi in grupa a III-a a preliminariilor, Zona Asia, cu 6 meciuri, 3 victorii, 3 remize, 0 infrangeri, 4 goluri marcate, 0 primite, 12 puncte
Rezultate: 1-0 si 2-0, cu Iordania, 0-0 si 0-0, cu Coreea de Sud, 1-2 si 0-0, cu Iran, 1-0 si 0-0, cu Arabia Saudită

Lotul:

Portari: Ri Myong-Guk (Pyongyang City), Kim Myong-Gil (Amrokgang), Kim Myon-Won (Amrokgang);
Fundasi: Cha Jong-Hyok (Amrokgang), Nam Song-Chol (April 25), Pak Chol-Jin (Amrokgang), Pak Nam-Chol (Amrokgang), Ri Jun-Il (Sobaeksu), Ri Kwang-Chon (April 25), Ri Kwang-Hyok (Kyonggongop);
Mijlocasi: Ahn Young-Hak (Omiya Ardija/JPN), Ji Yun-Nam (April 25), Kim Kyong-Il (Rimyongsu), Kim Yong-Jun (Chengdu), Mun In-Guk (April 25), Pak Nam-Chol (April 25), Pak Sung-Hyok (Sobaeksu), Ri Chol-Myong (Pyongyang City);
Atacanti: An Chol-Hyok (Rimyongsu), Choe Kum-Chol (Rimyongsu), Hong Yong-Jo (FC Rostov/RUS), Jong Tae-Se (Kawasaki Frontale/JPN), Kim Kum-Il (April 25)
Antrenor: Kim Jong-Hun (Coreea de Nord), 54 de ani, in functie din 2008


BRAZILIA


S-a calificat la CM de pe locul I in Grupa Americii de Sud, cu 18 meciuri, 9 victorii, 7 remize, doua infrangeri, 33 de goluri marcate, 11 goluri primite, 34 de puncte.
Rezultate: 0-0 si 0-0 cu Columbia, 5-0 si 1-1 cu Ecuador, 1-1 si 3-0 cu Peru, 2-1 si 4-0 cu Uruguay, 0-2 si 2-1 cu Paraguay, 0-0 si 3-1 cu Argentina, 3-0 si 4-2, cu Chile, 0-0 si 1-2, cu Bolivia, 4-0 si 0-0, cu Venezuela

Lotul:

Portari: Julio Cesar (Inter Milano), Doni (AS Roma), Gomes (Tottenham).
Fundasi:
Luisao (Benfica Lisabona), Lucio (Inter Milano), Juan (AS Roma), Thiago Silva (AC Milan), Maicon (Inter Milano), Daniel Alves (FC Barcelona), Michel Bastos (Olympique Lyon), Gilberto (Cruzeiro)
Mijlocasi: Gilberto Silva (Panathinaikos), Josue (Wolfsburg), Elano (Galatasaray), Kaka (Real Madrid), Ramires (Benfica Lisabona), Felipe Melo (Juventus), Julio Baptista (AS Roma), Kleberson (Flamengo)
Atacanti: Luis Fabiano (FC Sevilla), Nilmar (Villarreal), Grafite (Wolfsburg), Robinho (Santos).
Antrenor: Carlos Dunga (Brazilia), 46 de ani, in functie din 24 iulie 2006.


PORTUGALIA

S-a calificat la CM de pe locul doi in grupa I, Zona Europa, cu 10 meciuri, 5 victorii, 4 remize, o infrangere, 17 goluri marcate, 5 goluri primite, 19 puncte.
Rezultate: 4-0 si 4-0, cu Malta, 2-3 si 1-1, cu Danemarca, 0-0 si 0-0, cu Suedia, 0-0 si 2-1, cu Albania, 1-0 si 3-0, cu Ungaria
Baraj: 1-0 si 1-0, cu Bosnia

Lotul:

Portari: Eduardo (Sporting Braga), Daniel Fernandes (Iraklis/Grecia), Beto (FC Porto)
Fundasi: Miguel (Valencia/Spania), Paulo Ferreira (Chelsea/Anglia), Ricardo Carvalho (Chelsea/Anglia), Bruno Alves (FC Porto), Rolando (FC Porto), Ricardo Costa (Lille/Franta), Duda (Malaga/Spania), Fabio Coentrao (Benfica)
Mijlocasi: Pedro Mendes (Sporting Lisabona), Pepe (Real Madrid/Spania), Tiago (Atlético Madrid/Spania), Deco (Chelsea/Anglia), Raul Meireles (FC Porto), Miguel Veloso (Sporting Lisabona)
Atacanti: Simao (Atlético Madrid/Spania), Danny (Zenit/Rusia), Liedson (Sporting Lisabona), Hugo Almeida (Werder Bremen/Germania), Cristiano Ronaldo (Real Madrid/Spania), Nani (Manchester United/Anglia).
Antrenor: Carlos Queiroz (Portugalia), 57 de ani, in functie din iulie 2008.

Programul meciurilor Grupa G:
15 iunie, ora 16.00, la Port Elizabeth: Cote d'Ivoire - Portugalia
15 iunie, ora 20.30, la Johanesburg: Brazilia - Coreea de Sud
20 iunie, or 20.30, la Johanesburg: Brazilia - Cote d'Ivoire
21 iunie, ora 13.30, la Cap: Portugalia - Coreea de Nord
25 iunie, ora 16.00, la Durban: Portugalia - Brazilia
25 iunie, ora 16.00, la Nelspruit: Coreea de Nord - Cote d'Ivoire


GRUPA H



SPANIA


S-a calificat la CM de pe locul 1 in grupa a V-a, zona Europa: 10 meciuri, 10 victorii, 28 goluri marcate, 5 goluri primite, 30 de puncte.
Rezultate: 1-0 si 5-2, cu Bosnia-Herzegovina, 4-0 si 2-1, cu Armenia, 3-0 si 3-0, cu Estonia, 2-1 si 5-0, cu Belgia, 1-0 si 2-1 cu Turcia

Lotul:

Portari: Iker Casillas (Real Madrid), Jose Manuel Reina (FC Liverpool/Anglia), Victor Valdes (FC Barcelona);
Fundasi: Raul Albiol, Sergio Ramos, Alvaro Arbeloa (toti, Real Madrid), Joan Capdevila (Villarreal), Gerard Piqué, Carles Puyol (FC Barcelona), Carlos Marchena (Valencia CF);
Mijlocasi: Xabi Alonso (Real Madrid), Francesc Fabregas (Arsenal Londra/Anglia), Sergio Busquets, Xavi, Andres Iniesta (FC Barcelona), Javier Martinez (Athletic Bilbao);
Atacanti: Juan Manuel Mata, David Villa, David Silva (Valencia CF), Jesus Navas (FC Sevilla), Fernando Torres (FC Liverpool/Anglia), Pedro (FC Barcelona), Fernando Llorente (Athletic Bilbao).
Antrenor: Vicente del Bosque (Spania), 60 de ani, in functie din anul 2008.


HONDURAS

Cum s-a calificat la CM:

Dupa trei ce a trecut de tururi eliminatorii a terminat pe a locul 3 in Grupa finala, cu 11 meciuri, 5 victorii, o remiza, 4 infrangeri, 17 goluri marcate, 11 goluri primite, 16 puncte
Rezultate: 0-2 si 4-0, cu Costa Rica, 1-1 si 4-1 cu Trinidad Tobago, 3-1 si 0-1 cu, Mexic, 1-2 si 2-3, cu SUA, 1-0 si 1-0, cu Salvador

Lotul:

Portari: Noel Valladares, Donis Escober (ambii Olimpia), Ricardo Canales (Motagua);
Fundasi:
Sergio Mendoza, Emilio Izaguirre (ambii Motagua), Mauricio Sabillon (Hangzhou Greentown), Osman Chavez (Platense), Johnny Palacios, Boniek Garcia (ambii Olimpia), Maynor Figueroa (Wigan Athletic), Victor Bernardez (Anderlecht Bruxelles);
Mijlocasi:
Danilo Turcios, Ramon Nunez (ambii Olimpia), Hendry Thomas (Wigan Athletic), Edgard Alvarez (Bari), Roger Espinoza (Kansas City Wizards), Amado Guevara (Motagua), Wilson Palacios (Tottenham Hotspur), Julio Cesar de Leon (AC Torino);
Atacanti:
Walter Martinez (Marathon), Georgie Welcome (Motagua), Carlos Pavon (Real Espana), David Suazo (Genoa).
Antrenor: Reinaldo Rueda (Columbia), 53 de ani, in functie din ianuarie 2007


ELVETIA

S-a calificat la CM de pe locul 1 in grupa a II-a, cu 10 meciuri, 6 victorii, 3 remize, o infrangere, 18 goluri marcate, 8 goluri primite si 21 de puncte.
Rezultate: 2-2 si 0-0, cu Israel, 1-2 si 3-0, cu Luxemburg, 2-1 si 2-2, cu Letonia, 2-1 si 2-0, cu Grecia, 2-0 si 2-0, cu Republica Moldova

Lotul:

Portari: Diego Benaglio (Wolfsburg/Germania), Johnny Leoni (FC Zurich/Elvetia), Marco Woelfli (Young Boys/Elvetia)
Fundasi: Mario Eggimann (Hannover 96/Germania), Stéphane Grichting (AJ Auxerre/Franta), Stephan Lichtsteiner (Lazio Roma/Italia), Philippe Senderos (Arsenal/Anglia), Christoph Spycher (Eintracht Frankfurt/Germania), Steve Von Bergen (Hertha Berlin/Germania), Reto Ziegler (Sampdoria/Italia)
Mijlocasi: Tranquillo Barnetta (Bayer Leverkusen/Germania), Valon Behrami (West Ham/Anglia), Gelson Fernandes (St-Etienne/Franta), Benjamin Huggel (FC Basel/Elvetia), Goekhan Inler (Udinese/Italia), Marco Padalino (Sampdoria/Italia), Pirmin Schwegler (Eintracht Frankfurt/Germania), Xherdan Shaqiri (FC Basel/Elvetia), Hakan Yakin (FC Lucerna/Elvetia).
Atacanti: Eren Derdiyok (Bayer Leverkusen/Germania), Alexander Frei (FC Basel/Elvetia), Blaise Nkufo (Twente/Olanda), Marco Streller (FC Basel/Elvetia)
Antrenor: Ottmar Hitzfeld, 61 de ani, in functie din iulie 2008.


CHILE

S-a calificat la CM de pe locul 2 in grupa Americii de Sud, cu 18 meciuri, 10 victorii, 3 remize, 5 infrangeri, 32 de goluri marcate, 22 de goluri primite, 33 de puncte.
Rezultate: 0-2 si 1-0, cu Argentina, 2-0 si 3-1, cu Peru, 2-2 si 0-0, cu Uruguay, 0-3 si 2-0, cu Paraguay, 2-0 si 4-0, cu Bolivia, 3-2 si 2-2, cu Venezuela, 0-3 si 2-4, cu Brazilia, 4-0 si 4-2, cu Columbia, 0-1 si 1-0, cu Ecuador

Lotul:

Portari: Claudio Bravo (Real Sociedad), Miguel Pinto (Universidad Chile), Luis Marin (Union Espanola)
Fundasi: Pablo Contreras (PAOK Salonic), Ismael Fuentes (Universidad Catolica), Mauricio Isla (Udinese), Gary Medel (Boca Juniors), Gonzalo Jara (West Bromwich), Waldo Ponce (Universidad Catolica), Arturo Vidal (Bayer Leverkusen)
Mijlocasi: Carlos Carmona (Reggina), Marco Estrada (Universidad de Chile), Matias Fernndez (Sporting Lisabona), Gonzalo Fierro (Flamengo), Rodrigo Millar (Colo Colo), Rodrigo Tello (Besiktas Istanbul), Jorge Valdivia (Al Ain).
Atacanti: Jean Beausejour (Club America), Mark Gonzalez (TSKA Moscova), Fabian Orellana (Xerez), Esteban Paredes (Colo Colo), Alexis Sanchez (Udinese), Humberto Suazo (REal Zaragoza)
Antrenor: Marcelo Bielsa (Argentina), 55 de ani, in functie din august 2007.

Programul meciurilor Grupa H:
16 iunie, ora 13.30, la Nelspruit: Honduras - Chile
16 iunie, ora 16.00, la Durban: Spania - Elvetia
21 iunie, ora 16.00, la Port Elizabeth: Chile - Elvetia
21 iunie, ora 20.30, la Johanesburg: Spania - Honduras
25 iunie, or 20.30, la Bloemfontein: Elvetia - Honduras
25 iunie, ora 20.30, la Pretoria: Chile - Spania

Parteneri
Diferența dintre un hotel și un motel. Tot ce trebuie să știi înainte să-ți faci o rezervare
Fie că îți dorești să stai la un hotel din centrul orașului sau la un resort plin de facilități, este foarte important să alegi cea mai bună opțiune pentru a avea parte de o vacanță de neuitat. Multe persoane încă nu știu diferența reală dintre un hotel și un motel.
Catine.ro
Ultimele știri