VIDEO! Lucian Bute ramane campion mondial!

Pugilistul Roman l-a invins la puncte pe jamaicanul Glen Johnsoon.

Meciul dintre Lucian Bute si Glen Johnson a fost unul fara istoric. Romanul a controlat autoritar partida, castigand 11 din cele 12 reprize.

Singurele momente in care jamaicanul s-a ridicat la nivelul spectacolului a fost in repriza a patra, care s-a terminat la egalitate si in ultima, cand a fost nevoit sa forteze.

Insa era prea tarziu pentru un pugisist care prin runda a opta a obosit si a avut un singur obiectiv: sa nu fie facut Knock Out. Si gongul l-a salvat de cateva ori.

Decizia juriului a fost unanima: victorie la puncte pentru Bute cu 120 la 109.

"Il cunosteam foarte bine, stiam ca va incerca sa isi plaseze lovitura de dreapta, de aceea am pregatit tactic un meci in miscare. M-am miscat foarte mult, pentru a nu deveni o tinta. Este o victorie pe care o trec in capitolul experientelor, sunt 12 reprize din care am invatat foarte multe lucruri" - Lucian Bute, campion mondial IBF.

S-a anuntat decizia, care a fost unanima in favoarea lui Lucian Butel intr-adevar scorul a fost 120 la 109

In ring se afla si Rudel Obreja

S-a terminat meciul; In mod normal Lucian se va impune cu 120 la 109; asteptam decizia juriului

REPRIZA 12

Johnson risca si incearca o directa de stanga; Bute il tine la distanta si incearca sircta de stanga; doua directe de dreapta ale lui Johnson; doua upercuturi de stanga; Bute vine in centrul ringului; gongul de final

REPRIZA 11

Doua drepte plus o directa de stanga sparg blocajul jamaicanului, care baga capul in fata cand Bute ajunge langa el, semn ca a obosit; se incheie o noua repriza in care nu s-a intamplat mare lucru, cu un usor avantaj pentru roman

REPRIZA 10

Lucian reuseste o cmbinatie cu stanga la corp si la figura si Johnson e in corzi; jamaicanul a obosit si cauta sa prelungeasca cat mai mult perioada de tatonare; foarte moale a incercat sa il surprinda cu un upercut dar Bute a parat; a ripostat jamaicanul; dar vin doua upercuturi de stanga; arbitrul de ring il priveste pe Johnson sa vada daca poate continua si acesta da din cap ca poate; gongul aduce o noua repriza in dreptul lui Bute

REPRIZA 9

Debuteaza cu o tatonare; Bute nu se arunca pentru ca Johnson are experienta si e greu de surprins; un upercut reusit de Bute ii zdruncinaadversarului barbia; inca o directa de stanga a lui Lucian; un croseu de stanga si doua de dreapta, 3 stangi consecutive ale lui Bute, dar gongul il salveaza pe Johnson de KO

REPRIZA 8

Johnson se replieaza se apara mai bine, dar lui Lucian ii intra doua directe de dreapta; incearca si upercutul de stanga dar nu reuseste; inca un upercut spre ficat, dar jamaicanul pune cotul; pe final; romanul mai rateaza o directa de stanga, insa si aceasta repriza ii revine lui Bute; 80-73

REPRIZA 7

Directa si croseu de stanga pentru Lucian Bute; jamaicanul da o replica destul de palida; aparandu-se in majoritatea meciului; inca un coreseu de stanga care a intrat; johnson a incercat o directa care nu a intrat; inca un upercut si o alta serie de lovituri ale lui Bute; cu siguranta si aceasta repriza ii va reveni romanului

REPRIZA 6

Doua crosee de dreapta intrate ale lui Lucian , si un upercut de stanga. Bute reuseste si o directa; romanul a boxat cu o dezinvoltura iesita din comun

REPRIZA 5

Jamaicanul i-a pus mai multe probleme romanului decat pana acum si pare a reveni in meci

REPRIZA 4

Johnson a castigat o repriza si a redus din handicap

REPRIZA 3
Cei doi pugilisti ataca din ce in ce mai mult. Lucian se misca mult mai binesi reuseste o prima lovitura de stinga puternica, la cap. Romanul se apara foarte bine si reuseste sa mai loveasca de doua ori in corpul adversarului.

REPRIZA 2
Glen Johnson se misca din ce in ce mai rapid in ring si incepe sa loveasca precis. Romanul reuseste sa se apere datorita vitezei de reactie favorabile cu ajutorul careia anticipeaza dinainte loviturile jamaicanului si ramine in pozitia de atac.

REPRIZA 1
Meciul a inceput cu miscari de tatonare din partea ambilor pugilisti. Cu o viteza de reactie in plus, Lucian Bute a reusit sa-l loveasca de citeva ori pe jamaican si, in acelasi timp, a contrat atacurile venite de la acesta. Spre final, romanul deja l-a dus in corzi pe jamaican, punindu-l in imposbilitatea de a se apara.

A inceput partida!

Bute e suspect de fractura: a boxat accidentat din repriza a patra... VIDEO! Porumboiu: "Cristi Borcea i-a facut cadou un Mercedes arbitrilui Coltescu"...