VIDEO! Steaua - FC Vaslui 0-1/ Wesley da lovitura in Ghencea

Steaua rateaza sansa de a egala liderul CFR Cluj in clasament, dupa infrangerea de pe teren propriu in fata lui FC Vaslui, scor 0-1. Singurul gol al meciului a fost inscris de Wesley, in minutul 59.

Mihai Stoichita a inregistrat prima infrangere de la revenirea pe banca Stelei, la capatul unui meci foarte slab facut de elevii sai.

Dupa o prima repriza echilibrata, fara ocazii notabile la vreuna dintre cele doua porti, brazilianul Wesley a dat lovitura in minutul 59. Adailton a centrat si Wesley l-a invins cu o lovitura de cap pe Tatarusanu.

Stoichita i-a introdus pe fratii Costea si pe Tibi Balan, insa defensiva moldovenilor a fost impenetrabila. Pe finalul jocului, Borjan s-a trezit si l-a blocat salvator pe Florin Costea la 16 metri, la fel ca si sutul lui Mihai Costea din citiva metri.

Vaslui a obtinut prima victorie in Ghencea din istorie si a egalat Steaua in clasament, 49 de puncte.

FOTO REPORTAJ: Steaua - Vaslui 0-1 / Cronica unei infrangeri anuntate

Echipe:

Steaua:
Tatarusanu - Geraldo, Gardos, Chiriches, Latovlevici - Bourceanu, Radut (T. Balan '71) - Chipciu (Fl. Costea '69), Tatu, Cr. Tanase - Rusescu (M. Costea '55). Antrenor: Mihai Stoichita

FC Vaslui: Borjan - Milanov, Papp, M. Constantin, Paito - R. Costin (N. Stanciu '59), Anderson (Gladstone '87)- Adailton, Wesley, Sanmartean - Yero Bello (Temwanjera '73). Antrenor: Augusto Inacio

VEZI AICI DESFASURAREA MECIULUI STEAUA- VASLUI VIDEO-TEXT!

Final de meci

min. 90: Tatarusanu iese stangaci din poarta si pierde mingea: la un pas sa primeasca gol de la 40 de metri, de la Temwanjera

min. 89: Borjan scoate un sut violent expediat de Mihai Costea din careu

min. 84:
Borjan iese inspirat in marginea propriului careu si respinge din fata lui Florin Costea care putea scapa decisiv spre poarta.

min 81: Balan reia cu calcaiul centrarea lui Tanase din corner, peste poarta

Ultimele zece minute in Ghencea! Steaua nu reuseste sa strapunga defensiva moldoveana

min. 73: Temwanjera il inlocuieste pe Belo la Vaslui

min. 71: Tibi Balan intra in locul lui Radut

min. 68: Chipciu este schimbat cu Florin Costea

min. 66: Tanase suteaza superb din alergare de la 20 de metri, insa Borjan respinge in corner

GOOOL FC Vaslui 0-1, min 59: Wesley deschide scorul cu o lovitura cu capul din 7 metri, din centrarea lui Adailton

min 58:
Nicolae Stanciu intra si iese Raul Costin.

min 55: Mihai Costea intra in locul lui Rusescu

min. 52: Ocazie mare pentru Vaslui! Wesley a trimis cu capul pe langa poarta Stelei, in urma unei lovituri de la colt

min. 46: Papp primeste cartonasul galben dupa un fault dur asupra lui Tanase

A inceput repriza a doua!

Se incheie prima repriza!

min 40: Tatarusanu respinge in corner sutul lui Adailton din marginea careului.

min. 38:
Raul Costin centreaza periculos de pe dreapta, Yero Bello apare bine in careu, dar trimite slab cu capul din fata portii

min. 34: Adailton executa o lovitura libera perpendicular pe poarta, dar mingea trece peste.

min. 30:
Cartonas galben pentru R. Costin

min. 29: Latovlevic primeste galben pentru un fault asupra lui Adailton.

min. 24: Probleme pentru portarul moldovenilor Borjan care nu izbuteste sa prinda nicio centrare. Steaua nu profita.

min. 17: Ocazie mare pentru Steaua! Latovlevici centreaza, insa Paito intervine providential in fata lui Chipciu, trimitand in corner.

min. 16: Anderson primeste galben

min. 13: Bello primeste o minge la marginea careului de 16 metri si suteaza pe jos, insa Tatarusanu retine

min. 12: Raul Costin suteaza cu efect din afara careului, dar pe centrul portii Tatarusanu retine fara probleme.

min. 9: Adailton patrunde in viteza in careu pe partea dreapta, dar este ajuns de Latovlevic si deposedat.

min. 5: Centrarea lui Latovlevic de pe partea stanga in careul moldovenilor este retinuta de Borjan

23.000 de fani au umplut tribunele stadionului din Ghencea.

A inceput meciul!

Oscarul banilor: Steaua - Vaslui pune fata in fata cel mai scump "11" din campionat... Barcelona - Real Madrid 1-2/ Galacticii, aproape campioni...