A treia medalie de aur pentru România, la FOTE, de la Baku, prin înotătorul David Popovici

David Popovici a încheiat cu timpul de 49.82 secunde, nou record al FOTE, cel anterior fiind de 49.97, şi a cucerit medalia de aur. Pe podium au mai urcat sportivi din Marea Britanie şi Danemarca.

Înotătorul David Popovici a câştigat, marţi, medalia de aur în finala la 100 metri liber, la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE), de la Baku, stablilind şi un nou record al competiţiei. Este a treia medalie de aur pentru România din cinci obţinute până în prezent.

România are cinci medalii până în prezent: la judo – aur (Barbara Hagianu) şi argint (Alexandru Matei), la lupte – aur (Georgiana Antuca) şi argint (Ana Maria Pârvu) şi la nataţie – aur (David Popovici).

La Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE), de la Baku, participă, între 21-27 iulie, un număr de 103 sportivi români, care au drept obiectiv câştigarea a 8-10 medalii.

Sportivii români concurează la cea de-a 15-a ediţie a FOTE la atletism, ciclism, gimnastică artistică, handbal, nataţie, judo, lupte, tenis şi volei.

Medalii de aur şi argint la judo, la Festivalul Olimpic al Tineretului European, de la Baku, prin Barbara Hagianu şi Ale... Patricia Maria Ţig s-a calificat în sferturi de finală la Jurmala...