Favorit la proba de 200 de metri liber, David Popovici a încheiat-o pe locul 4. Sportivul român a condus detașat întreaga cursă, dar a fost depășit în ultimii 25 de metri.

david popovici la proba 200 de metri liber la CM de la Fukuoka Galerie
David Popovici, locul 4 în proba de 200 de metri liber la CM de la Fukuoka. A condus cursa, dar a fost depășit la ultimul bazin | Profimedia

David Popovici a luptat pentru a-și apăra titlul mondial la proba de 200 m liber, în cadrul CM de Înot de la Fukuoka. Înotătorul român a terminat pe locul 4, deși conducea detașat la ultima întoarcere.

David Popovici, locul 4 în finala de la 200 de metri de la Campionatul Mondial de la Fukuoka

După o cursă la 200 de metri liber pe care a dominat-o, David Popovici a pierdut mult pe ultimul bazin și a încheiat cursa pe locul 4. Deși a fost primul la primele trei întoarceri, tânărul a obținut un timp de 1:44.90, fiind depășit în ultimii 25 de metri de cei trei medaliați.

Titlul mondial a fost cucerit de britanicul Matthew Richards (1:44.30), urmat de Tom Dean, un alt britanic, cu 1:44.32, şi de sud-coreeanul Sunwoo Hwang (1:44.42).

În 2022, David Popovici a cucerit medaliile de aur la Campionatul Mondial de la Budapesta, dar şi la Campionatul European de la Roma, în probele de 100 m şi 200 m liber. Totodată, la competiţia din Italia, campionul nostru în vârstă de 18 ani, pregătit de antrenorul Adrian Rădulescu, a stabilit un nou record mondial în proba de 100 m liber, când a oprit cronometrul de la Foro Italico la 46.86 secunde!

Sportivul român poate fi urmărit și la proba de 100 de metri liber, în această noapte, în AntenaPLAY.

Programul complet al lui David Popovici la Campionatele Mondiale de Înot Fukuoka 2023, în perioada 23-30 iulie, exclusiv în AntenaPLAY.

După ce s-a clasat pe primul loc la Campionatele Mondiale de Înot în seriile de la 200 de metri și a doborât un nou recod mondial, David Popovici va fi în bazin şi la proba de 100 de metri liber. Seriile vor avea loc pe 26 iulie, de la 04:30, semifinalele, în aceeaşi zi, de la ora 14:00, iar finala pe 27 iulie, de la ora 14:00. Toate probele vor fi în direct în AntenaPLAY.

Programul lui David Popovici la Fukuoka 2023 la 100 metri liber

• Serii – 26 iulie, de la ora 04:30
  • Semifinale – 26 iulie, de la ora 14:00
  • Finală – 27 iulie, de la ora 14:00

Programul complet al lui Andrei Anghel, la Campionatele Mondiale de Înot la 50 de metri spate

Serii – 29 iulie, de la 04:30

Semifinale – 29 iulie, de la ora 14:00

Finală – 30 iulie, de la ora 14:00

De asemenea, Constantin Popovici și Cătălin Preda au început cu dreptul concursul de high-diving (sărituri în apă de la 27 m) din cadrul Campionatelor Mondiale de Înot de la Fukuoka. După primele două sărituri, Popovici se află pe prima poziție a clasamentului, cu un total de 232.20 puncte, iar Preda ocupă locul al doilea, cu 207.60 puncte.

Săriturile 3 și 4 din concurs sunt programate peste două zile, pe 27 iulie, cu începere de la ora 6:00, ora României.

Campionatele Mondiale de Înot de la Fukuoka 2023, disponibile exclusiv în AntenaPLAY

Campionatele Mondiale de Înot Fukuoka 2023 pot fi urmărite în perioada 23-30 iulie în AntenaPLAY. Aceasta este a 20-a ediţie a Campionatelor Mondiale de Înot. Competiţia trebuia să aibă loc în 2021, ea fiind amânată pentru 2022, din cauza pandemiei de Covid-19. Anul trecut, Budapesta i-a luat locul, din cauza restricţiilor de călătorie din Japonia. Astfel, niponii vor organiza abia la finalul lunii iulie întrecerea.

Toate cursele lui David Popovici la Campionatele Mondiale de Înot de la Fukuoka vor fi live exclusiv în AntenaPLAY.

Finala probei de 200 de metri liber, de la Campionatele Mondiale de Înot, transmisă live de la ora 14:00 pe Antena 1 şi ... David Popovici, la 100 m liber, live în AntenaPLAY. Programul probei de la Campionatele Mondiale de Înot de la Fukuoka 2...