FC Barcelona - Inter Milano 1-0/ Calificare eroica pentru italieni (VIDEO)

Inter Milano si Bayern Munchen vor disputa finala Ligii Campionilor, editia 2009-2010. Italienii s-au calificat in ultimul act, chiar daca au pierdut pe Camp Nou, scor 0-1. Singurul gol al meciului a fost marcat de Gerard Pique, in minutul 84. In tur, nerrazzurii s-au impus cu 3-1.

La formatia italiana, Chivu a evoluat din primul minut, desi fusese anuntat initial rezerva, dupa ce Goran Pandev a suferit o accidentare in sedinta de pregatire dinaintea partidei.

Spaniolii anuntasera inainea meciului ca Interul va veni in infern pe Camp Nou. Lucrurile au stat cu totul altfel pe teren. Cea mai mare ocazie a primei reprize i-a apartinut atacantului argentinian Lionel Messi, care l-a pus serios la incercare pe Julio Cesar cu un sut din marginea careului de 16 metri.

In minutul 28, Motta a primit cartonasul rosu dupa ce l-a lovit Busquet. Din acel moment italienii au renuntat definitiv la faza ofensiva, aparandu-se cu toate liniile.

Partea a doua a meciului a decurs la fel ca prima, cu jucatorii Barcelonei atacand in valuri, insa fara a-si creia ocazii importante, si italienii aparandu-se eroic si precis.

Abia din minutul 84, dupa ce catalanii au reusit deschiderea scorului, prin Pique, jocul a devenit mai interesant.

Spaniolul l-a driblat pe Cordoba si a sutat din intoarcere, pacalindu-l si pe portarul Julio Cesar. Ultimele secunde ale meciului au fost dramatice. Italienii au aparat cu dintii rezultatul, in ciuda presiunii sufocante facute de elevii antrenati de Josep Guardiola.

Inter se califica in finala Ligii Campionilor, unde va da piept cu Bayern Munchen, pe 22 mai, la Madrid.

Vezi rezumatul meciului Barcelona - Inter 1-0 (video)

FC Barcelona: 1. Valdes - 2. Daniel Alves, 3. Pique, 18. G. Milito (19. Maxwell '46), 15. Keita - 6. Xavi, 24. Toure Yaya, 16. Busquets (35. Jeffren '63)- 17. Pedro, 9. Ibrahimovici (11. Bojan '63), 10 Messi. Antrenor: Josep Guardiola.

Inter Milano: 12. Julio Cesar - 13. Maicon, 6. Lucio, 25. Samuel, 4. Zanetti - 19 Cambiasso, 8. Motta - 9. Eto'o (17. Mariga '86), 10. Sneijder (11. Muntari '66), 26. Chivu - 22. D. Milito (2. Cordoba '81). Antrenor: Jose Mourinho.

Gabi Tamas a marcat din nou pentru West Brom (VIDEO)... Stadionul Stelei, suspendat pentru o etapa de Comisia de Disciplina a LPF...

Hello Chef sezonul 7, 1 iunie 2024. Confruntarea dintre Roxana Blenche și chef Samuel. Verdictul este dat de Betty Salam Sambata, 01.06.2024, 15:04