Messi a zis ”Să fie victorie!” Și a fost victorie. Prima a Barcelonei după 10 ani pe Anoeta! Povestea unei secete catalane oprite de Messi, într-o seară ploioasă în San Sebastian

În ultimii 10 ani, FC Barcelona a câștigat tot ce se putea câștiga în fotbal. Catalanii au luat Liga Campionilor de câteva ori, La Liga și Cupa Spaniei de nenumărate ori, plus alte trofee ”oarecare” precum sunt Supercupele interne și internaționale. În ultimul deceniu, Barcelona nu a reușit însă un lucru: să bată pe Real Sociedad pe Anoeta! Totul până ieri...

Etapa a 19-a din La Liga părea să respecte tradiția și să aducă o partidă fără eșec a celor de la Real Sociedad în fața Barcelonei. După 34 de minute, bascii conduceau cu 2-0, iar statisticienii se pregăteau să tipărească titlurile de luni cu începutul: ”Complexul Barcelonei pe Anoeta continuă...” Dar tradiția nu avea să se mai respecte. Nu au fost de acord cu ea Messi, Suarez & co.

Era deja prea mult. Din sezonul 2006-2007, Barcelona nu mai câștigase pe Anoeta. Era atunci o altă generație la catalani, cu Eto'o, Ronaldinho, Edmilson, Puyol, Thuram, Zambrotta, van Bronckhorst, Xavi sau Gudjohnsen. Singurii ”supraviețuitori” ai ultimului succes blaugrana pe Anoeta erau Messi și Iniesta. Cei doi s-au aflat și ieri pe foaie. Unul titular, iar altul pe bancă.

Locul 15 în La Liga, Real Sociedad nu a avut probleme în a ataca Barcelona și a început perfect meciul. În minutul 34 conducea deja cu 2-0. Până în pauză, Paulinho a redus din diferenţă, apoi a intrat în scenă Luis Suarez. Atacantul a marcat de două ori şi i-a adus pe catalani în avantaj. Scor final: Real Sociedad - Barcelona 2-4, iar legenda neagră s-a oprit!

Lovitura de graţie a dat-o Lionel Messi în minutul 85. Starul argentinian a avut o execuţie perfectă din lovitură liberă şi a stabilit scorul final, 4-2.

Până la victoria de ieri, statistica Barcelonei pe Anoeta în ultimii 11 ani era următoarea:
2011: Real Sociedad - Barcelona 1-1

Revenind la golul lui Messi din meciul disputat ieri seară, acesta a fost o adevărată capodoperă. cu o mare însemnătate istorică. Reușita argentinianului a marcat și depășirea recordului lui Gerd Muller la numărul de goluri marcate pentru o echipă din primele cinci ligi europene. A fost reușita cu numărul 366 pentru atacantul în vârstă de 30 de ani.

BREAKING NEWS! Cristiano Ronaldo pleacă de la Real Madrid. PSG sau Manchester United. Balonul de Aur a anunțat unde va j... OFICIAL: Transferul anului din Liga 1. Fundașul Viitorului, Cristian Ganea, va juca împotriva lui Messi și Ronaldo în La...