Olympique Marseille - Olympique Lyon, scor 2-1, în Ligue 1. Formaţia din Marsilia a urcat pe locul doi în clasament

Olympique Marseille a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (2-0), echipa Olympique Lyon, în etapa a XIII-a a Ligue 1.

Dimitri Payet a marcat ambele goluri ale gazdelor, în minutele 18 (p) şi 39. Pentru oaspeţi a înscris Moussa Dembele, în mintul 59.

Alvaro (OM) a fost eliminat în minutul 64, când a primit direct cartonaşul roşu.

La OL, portarul Ciprian Tătăruşanu a rămas pe banca de rezerve.

La acest meci, gazdele au înregistrat o asistenţă record pe Velodrome, de 65.369 de spectatori. Precedentul record era deţinut de meciul Olympique Marseille - PSG, 65.148 de spectatori, la 6 aprilie 2015.

După acest rezultat, Marseille a urcat de pe locul 7 pe locul 2, cu 22 de puncte, în clasament. Lider este PSG, cu 30 de puncte, iar Angers şi Saint-Etienne sunt pe locurile 3, respectiv 4, cu 21 de puncte.

Lyon ocupă locul 14, cu 16 puncte.

Roger Federer, învins de Dominic Thiem, la Turneul Campionilor... Taison a fost eliminat pentru că a răspuns insultelor rasiste venite din tribună şi a părăsit terenul în lacrimi...