VIDEO! Astra Giurgiu - FC Vaslui 1-1/ Remiza in extremis pentru moldoveni

Astra si FC Vaslui au remizat la Giurgiu, scor 1-1, intr-un meci contand pentru etapa a 11-a din Liga 1. Tembo a deschis scorul pentru gazde, iar Varga a restabilit egalitatea din penalty, in minutul 90+5.

Peste 3.000 de oameni au venit pe stadionul din Giurgiu pentru a urmari noua echipa a orasului. Dupa o prima ocazie mare ratata de Caue, fotbalistii gazda au trecut la conducerea jocului. Deschiderea de scor a venit in minutul 32, atunci cand Tembo a reluat cu capul in plasa centrarea lui Budescu. Moldovenii au incercat sa restabileasca egalitatea, insa tabela a ramas nemodificata pana la pauza.

Imediat dupa reluarea jocului, Budescu a oferit una dintre ratarile anului. Fotbalistul de la Astra a scapat singur cu Dani Coman, l-a driblat pe portar dupa care a sutat pe langa poarta goala. La cinci minute distanta, acelasi Coman a intervenit senzational la reluarile lui Fatai si Tembo.

Distefano putea inscrie unul din golurile campionatului, insa reluarea sa din foarfeca, in minutul 82, a fost retinuta de Coman.

Asediul moldovenilor din ultimele minute s-a concretizat in minutul 90+5, dupa ce arbitrul Marian Balaci a dictat un penalti pentru FC Vaslui la un presupus hent comis in careu. Dacian Varga a executat cu sange rece si formatia antrenata de Gigi Multescu a ratat sansa de a se apropia la doua puncte de liderul Steaua.

ASTRA: Kello - Enache, A. Muresan, Gaman, Morais - Yahaia, Takayuki - Tembo, Distefano, Vadrariu {Budescu '26 (Ben Yousef '85)} - Fatai (Ivanovki '88)
Rezerve: Lung, Nogo, De Amorim, Boumale (Antr. Gigi Multescu)

FC VASLUI: Coman - Milanov, Charalmbous, Varela, Salageanu - Caue (Costin '46), N'Doye - Antal (Varga '66), Jumisse (Stanciu '46), Sinmartean - M. Niculae
Rezerve: Straton, Celeban, Sburlea, Cinu (Antr. Viorel Hizo)

PARTIDA ASTRA - VASLUI a fost liveVIDEO-TEXT pe a1,ro!

Final de meci

GOOOL FC Vaslui!, 1-1, min 90+5: Penalty pentru Vaslui pentru un hent! Varga inscrie de la punctul cu var

min. 58: Coman retine in doi timpi un sut de la distanta

min. 55: Gazdele rateaza o ocazie monumentala! Coman respinge uluitor suturile lui Fatai si Tembo

min. 51: Budescu scapa pe contraatac, ii dribleaza pe Varela si Coman, dar trimite pe langa poarta goala

min. 49:
Sanmartean centreaza de pe stanga din corner, insa Varela reia cu capul peste poarta

A inceput repriza secunda!

Final de repriza

min. 44: Ocazie mare pentru vasluieni! Kello respinge sutul puternic la coltul scurt al lui Sinmartean, iar Antal trimite peste poarta

min. 39:
Charalmbous vede si el cartonasul galben

min. 38: Salageanu primeste cartonasul galben dupa o interventie cu talpa la Budescu

GOOOL Astra! 1-0, min 31: Tembo deschide scorul cu o lovitura de cap, dupa o centrare excelenta de pe stanga a lui Budescu

min. 30:
Budescu scapa singur cu Coman, sutul sau cu exteriorul e prins fara probleme de portar

min. 28:
Tembo intoarce in careu pentru Yahaia, insa acesta trimite mult peste poarta lui Coman

min. 25: N'Doye suteaza din alergare pe langa poarta lui Kello

min. 21: Tembo centreaza in fata portii, Coman retine

min. 17: Antal ia o actiune pe cont propriu, trece de mai multi adversari, insa sutul sau de la marginea careului este slab si Kello prinde fara probleme

min. 16: Tembo centreaza periculos, dar Coman retine fara probleme

min. 10: Ocazie mare pentru Vaslui! Caue trage de marginea careului, iar mingea deviata de un fundas al gazdelor ii mari emotii portarului Kello

min. 5:
Yahaia suteaza in forta de la 25 de metri peste poarta lui Coman

A inceput partida!

Mutu revine la nationala! Vezi lista stranierilor pentru "dubla" cu Turcia si Olanda!... Crainicul Dan Stefanescu a comentat meciul cu numarul 1001 din cariera...

Hello Chef sezonul 7, 25 mai 2024. Confruntarea dintre Roxana Blenche și chef Samuel. Verdictul Mishei Sambata, 25.05.2024, 15:58