Antena Căutare

Renaissance Capital: La Londra exista un interes mai mare pentru oferta Petrom decat la Moscova

Exista un interes mai mare la Londra pentru oferta Petrom decat la Moscova si de aceea capitala Rusiei nu se afla pe lista oraselor europene in care consortiul ce intermediaza aceasta tranzactie merge pentru a prezenta compania in fata investitorilor institutionali, au spus azi oficialii Renaissance Capital, banca de investitii ce conduce consortiul si care are centrul operatiunilor in Rusia.

"Noi mergem in road-show acolo unde vedem ca exista cerere realistica si puternica si la Moscova nu vedem o cerere atat de puternica decat in alte locuri. Un alt lucru de care trebuie sa tinem cont este timpul limitat. Noi trebuie sa incercam sa minimizam timpul pe care-l petrecem in avion si sa maximizam numarul de investitori la care putem ajunge. Daca nu ducem oferta intr-o anumita capitala, asta nu inseamna insa ca nu vorbim cu investitorii de acolo, facem conference call-uri sau conferinte cu media", a declarat Angelo Morganti, directorul departamentului de finantare corporativa pe piata de actiuni in cadrul Renaissance Capital si managing director in cadrul biroului din Londra. El are o experienta de 13 ani pe pietele financiare, din care 10 ani in cadrul gigantului american Citigroup.

Morganti a tinut sa mentioneze ca desi are operatiuni vaste in Rusia, Renaissance Capital este o banca de investitii globala si prin urmare vorbeste cu investitori la nivel global care se concentreaza pe pietele emergente.

Investitorii de la Londra, cu care intermediarii ofertei, dar si managementul Petrom si oficiali ai Guvernului roman, s-au intalnit pe parcursul acestei saptamani au parut foarte interesati de aceasta tranzactie, spun reprezentantii Renaissance.

"Cand am stabilit intalnirile, in trei ore s-a umplut agenda de intalniri pentru patru zile", a precizat Morganti.

Articolul continuă după reclamă

Oficialii Renaissance Capital nu au dorit sa ofere nici un fel de informatii despre subscrierile care s-au facut pana in acest moment, mentionand doar ca vad "un interes foarte mare pentru aceasta oferta".

In prima saptamana de road-show, intermediarii ofertei Petrom au fost la Londra, Frankfurt si Viena, vorbind cu peste 100 de investitori, dintre care 30 de la Londra.

Discutiile s-au purtat doar cu investitori de portofoliu, nu si cu investitori strategici.

"Statul roman vinde o minoritate de circa 10% care nu schimba balanta de putere in cadrul companiei. Oricine ar veni nu poate schimba situatia din prezent in care OMV are cele mai multe drepturi. Nu avem de-a face cu vanzarea unui pachet care poate face diferenta in ceea ce priveste conducerea viitoare. Acest gen de pachet nu este interesant pentru un investitor strategic, ci pentru cei de portofoliu, adica fonduri care investesc pe termen mai lung, fonduri specializate etc", a mentionat Victor Cionga, consultantul Renaissance Capital in Romania.

El a adaugat ca atunci cand actionariatul unei companii este foarte fragmentat, un pachet de cateva procente devine interesant, dar cind cineva are deja 51% din companie lucrurile stau diferit.

"Aceasta este o oferta pentru investitori institutionali. Este un proces care isi propune sa acceseze investitorii institutionali, asa ca nu discutam cu jucatori strategici. Ceea ce incercam sa facem si ceea ce am facut pana acum este sa educam investitorii institutionali nu doar despre Petrom, ci mai important despre Romania, despre perspectivele de crestere de aici si despre mecanismele de tranzactionare de aici. Multi investitori nu stiu cum se tranzactioneaza in Romania, cum se deschide un cont si am facut multa educatie in acest sens. Daca oferta Petrom va avea succes, inseamna ca investitorii vor fi pregatiti sa tranzactioneze in Romania si vor avea un stimulent sa participe la celelalte oferte, fie privatizari, fie IPO-uri sau oferte secundare ale companiilor private. Punem Romania pe harta multor investitori institutionali", a spus Angelor Morganti.

Saptamana viitoare, prima capitala in care intermediarii vor merge pentru a promova oferta Petrom va fi Geneva, road-show-ul urmand sa se incheie la Bucuresti. Alaturi de rusii de la Renaissance Capital, din consortiu mai fac parte brokerii de la EFG Eurobank Securities, BT Securities si Romcapital.

Oferta Petrom a inceput pe 11 iulie si se va incheia vineri, pe 22 iulie. Valoarea maxima la care ar putea ajunge tranzactia este de 610 milioane de euro, aceasta urmand sa fie cea mai mare oferta din istoria Bursei de la Bucuresti.

Sursa: Antena3

2 milioane de euro zboara de la MDRT!... Recesiunea economica a grabit pensionarile: Peste 600.000 in doi ani!...
Înapoi la Homepage

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Citește și
România a intrat în recesiune tehnică. Ce a declarat premierul Ilie Bolojan despre această situație
România a intrat în recesiune tehnică. Ce a declarat premierul Ilie Bolojan despre această situație
Gustări sănătoase care îți taie pofta de mâncare până la ora cinei. Vezi ce poți să alegi
Gustări sănătoase care îți taie pofta de mâncare până la ora cinei. Vezi ce poți să alegi Catine.ro
(P) Cum arată dobânzile la creditele imobiliare la început de an și la ce se așteaptă analiștii pentru perioada următoare
(P) Cum arată dobânzile la creditele imobiliare la început de an și la ce se așteaptă analiștii pentru...
Yadhira Carrillo a trecut peste un divorț, boală și cancerul surorii sale. Cum a reușit actrița să depășească cele mai dificile momente din viața personală
Yadhira Carrillo a trecut peste un divorț, boală și cancerul surorii sale. Cum a reușit actrița să... Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul împlinit
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
Volodimir Zelenski, acuzat grav de generalul Valeri Zalujnîi: e vinovat pentru eșecul contraofensivei și a vrut să-l intimideze cu o percheziție
Volodimir Zelenski, acuzat grav de generalul Valeri Zalujnîi: e vinovat pentru eșecul contraofensivei și a vrut... Libertatea.ro
Laurențiu Reghecampf și Corina Caciuc se pregătesc de marele eveniment: „Lucrurile trebuie făcute la timpul lor”
Laurențiu Reghecampf și Corina Caciuc se pregătesc de marele eveniment: „Lucrurile trebuie făcute la timpul lor” AntenaSport
S-au despărțit în mare secret, însă abia acum s-a aflat de separarea lor! Cele două vedete au avut o relație tumultoasă și marcată de controverse
S-au despărțit în mare secret, însă abia acum s-a aflat de separarea lor! Cele două vedete au avut o relație... Elle
„Regele TikTok-ului”, părăsit din nou de Sibel. Și-a luat cei doi copii și a plecat de acasă
„Regele TikTok-ului”, părăsit din nou de Sibel. Și-a luat cei doi copii și a plecat de acasă Spynews.ro
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…”
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Scovergi cu dulceață, ca la bunica. Rețeta tradițională
Scovergi cu dulceață, ca la bunica. Rețeta tradițională HelloTaste.ro
Ministrul Apărării anunță că vrea să modifice legea pentru ca Steaua București să poată promova în Liga 1: „Dezlegăm frânele”
Ministrul Apărării anunță că vrea să modifice legea pentru ca Steaua București să poată promova în Liga 1:... Antena3.ro
Primele imagini cu telefoanele Samsung Galaxy S26 au ajuns pe Internet. Cum ar arăta viitoarele smartphone-uri
Primele imagini cu telefoanele Samsung Galaxy S26 au ajuns pe Internet. Cum ar arăta viitoarele smartphone-uri useit
Monica Bîrlădeanu, probleme pe pârtie! Ce a pățit actrița în vacanță, la Saint Moritz
Monica Bîrlădeanu, probleme pe pârtie! Ce a pățit actrița în vacanță, la Saint Moritz BZI
Baraj aproape gata, oprit pentru că era autorizat pe vremea lui Ceaușescu. Finalizată 90%, construcția de la Mihăileni, din Munții Apuseni, este blocată de activiștii Declic
Baraj aproape gata, oprit pentru că era autorizat pe vremea lui Ceaușescu. Finalizată 90%, construcția de la... Jurnalul
Dr. Vlad Ciurea trage un semnal de alarmă! Prăjitura faimoasă care topește neuronii și accelerează îmbătrânirea creierului
Dr. Vlad Ciurea trage un semnal de alarmă! Prăjitura faimoasă care topește neuronii și accelerează... Kudika
Un mare mgazin revine în România. Este adus de un șeic arab
Un mare mgazin revine în România. Este adus de un șeic arab Redactia.ro
Schema prin care doi bărbați
Schema prin care doi bărbați "au dat lovitura" în București cu apartamente închiriate ilegal: 19 păgubiți Observator
Proprietățile medicinale ale sucului de merișoare. Ce efecte poate avea în organism
Proprietățile medicinale ale sucului de merișoare. Ce efecte poate avea în organism MediCOOL
Penne cu pui și ciuperci în sos cremos. Un preparat simplu și hrănitor
Penne cu pui și ciuperci în sos cremos. Un preparat simplu și hrănitor HelloTaste
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot ProSport
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar CanCan
Când tăcerea vorbește: de ce copilul tău adult nu-ți răspunde la mesaje
Când tăcerea vorbește: de ce copilul tău adult nu-ți răspunde la mesaje DeParinti
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind custodia copilului
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind... ZUTV
WhatsApp introduce o nouă funcție, cerută de utilizatori de ani de zile. Ce vei putea face pe platformă
WhatsApp introduce o nouă funcție, cerută de utilizatori de ani de zile. Ce vei putea face pe platformă UseIT
Chifle pufoase cu gem de caise în interior, potrivite pentru micul dejun
Chifle pufoase cu gem de caise în interior, potrivite pentru micul dejun Hello Taste
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x