Antena Căutare

ROANTANAMO: Informatii despre locul secret in care ar fi fost tinuti suspectii de terorism

Implicarea Romaniei in programul secret al inchisorilor C.I.A. este, la aceasta ora, secretul cel mai bine pazit in tara noastra. Ani la rand, toti demnitarii romani au negat existenta unui centru clandestin de detentie al C.I.A. Singura ancheta oficiala din tara noastra a ajuns la aceeasi concluzie

Din cand in cand, se aud trenuri mergand, zanganit de porti si zgomot de usi deschise si inchise la loc. In rest, e liniste. Detinutii sunt adusi aproape de aeroport, cu niste dube si interogati cu tehnicile americanilor - privati de somn, obligati sa stea in pozitii incomode si dureroase, tinuti in apa.

Un fost agent C.I.A. a declarat ca inchisoarea din Romania a existat. Nimeni nu i-a urat bun venit la Bucuresti. Printre cei mentionati de presa si anchetatori privati ca ar fi ajuns la noi sunt lideri de top ai Al-Qaeda. De la Sheikh Mohamed, arhtitecul atacurilor de la 11 septembrie 2001, sauditul Al Nashiri implicat in atentatul impotriva distrugatorului USS Cole, si pana la libianul Abu Faraj al-Libi, numarul trei in Al-Qaeda si cel care ar fi ajutat CIA sa-l prinda pe Osama bin Laden.

Sunt informatii respinse pana acum de toti oficialii romani. Consilierul prezidential pentru securitate nationala din acei ani, Ioan Talpes, este primul oficial roman care recunoaste existenta unui parteneriat cu CIA, unul ce a presupus si oferirea unor locatii secrete, unul in care partea romana a inchis ochii. “Vreau sa va spun ca am oferit sprijin logistic, dandu-le posibilitatea sa se desfasoare. Ei au cunoscut ce fac, ei ne spuneau doar spatiile. Daca ar fi existat un astfel de centru ei stiau ce-i acolo. Da, ei stiau, ei il administrau, ei isi faceau treaba. Au existat locatii oferite partenerilor americani, unde partea romana nu avea control”, a declarat fostul consilier presidential, Ioan Talpes.

Detaliile le cunosteau o mana de oameni. Sase generali din serviciile de informatii au avut acces la aceste secrete bine ascunse. Partea operationala a revenit Serviciului Roman de Informatii, prin Brigada Antiterorista.

Dovezile obtinute arata clar ca avioanele C.I.A. au folosit aeroportul Baneasa si ca nu erau goale, existand un flux de pasageri la bordul acestora. Ce s-a intamplat cu acesti pasageri misteriosi, putini stiu. Bine protejate de la sosire pana la plecare de agentii SRI, erau ferite tot timpul de ochii indiscreti ai angajatilor aeroportului.

Dupa doi ani de cautari, informatiile si indiciile ne-au condus catre un grup de depozite invecinate cu aeroportul Baneasa. Strada Heliului este intr-o zona cunoscuta si aflata permanent sub supravegherea Serviciului Roman de Informatii din cauza riscurilor teroriste. Depozitele sunt detinute de doi cetateni straini, Carol F. si Mohamed H., pe care surse din ancheta ii indica drept fosti colaboratori ai SRI. Exista si informatii ca al doilea personaj ar fi fost chiar agentul actualului numar doi din ierarhia SRI si fost sef al Brigazii Antiteroriste, generalul Florian Coldea.

Initial fabrici de alcool, depozitele au fost abandonate din 2002, cel putin in scripte. Cei doi proprietari nu au putut sa ne furnizeze date credibile cu privire la activitatea depozitelor dupa acest an. In perioada in care, la Bucuresti, ar fi functionat inchisoarea, timp de doi ani, din toamna anului 2003.

Crofton Black investigheaza de ani buni activitatea secreta a CIA in intreaga lume, punand cap la cap documente si informatii. “Au au ales trei locatii in estul Europei, intre 2002 si 2005-2006. Si aceste tari au fost Polonia la inceput, apoi Romania si Lituania”, a declarat investigatorul Crofton Black.

Din septembrie 2003, incep sa soseasca avioanele CIA pe Baneasa. Doi ani au aterizat pe acest aeroport, intr-o serie de escale fara logica. Singura explicatie ar putea fi existenta acestei inchisori a CIA. “Cred ca este singurul rezultat logic al dovezilor pe care le detinem. Stim ca aceste avioane sunt strans legate de Guvernul Statelor Unite, de CIA, stim ca a existat o retea de contractori privati care au organizat zborurile”, a mai precizat investigatorul.

28 iunie 2005, noaptea, aeroportul Otopeni. In mare secret sosesc trei inalti oficiali americani: Kyle Foggo, director executiv al CIA, si arhitectul programului de inchisori secrete americane, Anthony John Rizzo, consilierul juridic al agentiei de informatii, si Brian Patrick Murray, reprezentant al Procuraturii Generale americane. Au stat o singura zi la Bucuresti. Una plina. Au avut intalniri cu sefii SRI si cu ofiterii CIA implicati in operatiunea secreta. O vizita care intareste ipoteza existentei inchisorii secrete la Bucuresti. “Cred ca vizita acestora in Romania, in momentul in care noi credem ca prizonierii erau tinuti in facilitatile din Romania, nu poate fi o coincidenta”, a mai spus Crofton Black.

La depozitele de langa aeroportul Baneasa, urmele au fost sterse intre timp. E greu de urmarit traseul numeroaselor firme care au functionat oficial aici, cu cifre de afaceri modice, pentru a nu atrage atentia, au fost vandute unor cetateni din Egipt, Irak si Pakistan. Cautarile au indicat faptul ca pe numele lor au existat afaceri doar in Romania. Acesti cetateni straini NU exista insa si in tarile de origine. Unul dintre proprietarii depozitelor a refuzat un interviu pe aceasta tema si neaga orice amestec. Curios, insa, in cursul unei convorbiri telefonice, cand am mentionat implicarea serviciilor secrete in acea locatie, proprietarul a facut imediat, din senin, legatura cu reteaua terorista. “Prostii, nu stiu cine v-a zis, un arab, ceva. Faceti cu ei, vedeti ce au facut cu ei, secrete, ce au facut, ce au bagat, vorbea unul cu altul. Ia sa intrebati! Eu v-am zis, mergeti acolo sa vedeti. Poate Al Qaeda a fost acolo, cine stie, nu? Poate gasiti acolo niste, stie eu ce?”, a afirmat proprietarul Carol F.

Sefa comisiei parlamentare care a investigat activitatea CIA acum cativa ani, Norica Nicolai, este in continuare sceptica. “Nu, vreau sa va spun ca pana nu vad un raspuns la o ancheta judiciara, facuta serios, dupa toate canoanele, continui sa exclud aceasta posibilitate, pana la proba contrarie”, considera Norica Nicolai.

Toate informatiile si documentele indica faptul ca Romania a fost o piesa importanta in programul american al inchisorilor secrete. Un puzzle ce se recompune astazi din mii de piese. Multe se afla in afara Romaniei, in tari precum Polonia sau Lituania. In cautarea acestora, am trecut granita spre aceste tari, aliati fideli ai Statelor Unite.

Pensii mai mari cu 4 la suta. In februarie, pensionarii vor primi si diferenta de bani din ianuarie... UPDATE! Toti copiii abandonati in spitalul de la Buzau erau legati de medici...
Înapoi la Homepage

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Citește și
(P) Rolul biogazului și al biomasei în lupta împotriva schimbărilor climatice
(P) Rolul biogazului și al biomasei în lupta împotriva schimbărilor climatice
Cafea sau sucul carbogazos. Ce alegere îți dă energie dimineața
Cafea sau sucul carbogazos. Ce alegere îți dă energie dimineața Catine.ro
Rezultate Loto, 5 februarie 2026. Report la Loto 6/49 de peste 4,18 milioane de euro la tragerile de duminică, 8 februarie 2026
Rezultate Loto, 5 februarie 2026. Report la Loto 6/49 de peste 4,18 milioane de euro la tragerile de duminică, 8...
Fiul artistei Paulina Rubio ar putea fi trimis într-un internat. Care este motivul
Fiul artistei Paulina Rubio ar putea fi trimis într-un internat. Care este motivul Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul împlinit
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
Robert Negoiță, după perchezițiile DNA: I-am făcut un deserviciu fratelui meu, legea prevede despăgubire, dar nu i-am oferit. Am făcut drumuri pentru românii din sectorul 3
Robert Negoiță, după perchezițiile DNA: I-am făcut un deserviciu fratelui meu, legea prevede despăgubire, dar... Libertatea.ro
Cu ce a ajuns să se ocupe singura femeia care i-a fost soție lui Ion Țiriac: „E prietena mea și acum”
Cu ce a ajuns să se ocupe singura femeia care i-a fost soție lui Ion Țiriac: „E prietena mea și acum” AntenaSport
„Despărțirea de...” Decizia neașteptată luată de Laura Cosoi și soțul ei, Cosmin Curticăpean. Ce a anunțat actrița, care așteaptă al cincilea copil
„Despărțirea de...” Decizia neașteptată luată de Laura Cosoi și soțul ei, Cosmin Curticăpean. Ce a... Elle
Imagini sfâșietoare de la mormântul Denisei Răducu. Au trecut 9 ani de la moartea cântăreței
Imagini sfâșietoare de la mormântul Denisei Răducu. Au trecut 9 ani de la moartea cântăreței Spynews.ro
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…”
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Cartofi dulci copți, umpluți cu brânză feta și ceapă verde
Cartofi dulci copți, umpluți cu brânză feta și ceapă verde HelloTaste.ro
Primul scandal la JO 2026. O patinatoare olandeză a stârnit revoltă pentru că s-a dus la Milano cu avionul privat, nu cu echipa
Primul scandal la JO 2026. O patinatoare olandeză a stârnit revoltă pentru că s-a dus la Milano cu avionul... Antena3.ro
Avertisment de urgență pentru utilizatorii Gmail. Cum exploatează hackerii noua actualizare și cum te poți proteja
Avertisment de urgență pentru utilizatorii Gmail. Cum exploatează hackerii noua actualizare și cum te poți proteja useit
Mircea Lucescu, transportat în străinătate! Medicii români au luat decizia
Mircea Lucescu, transportat în străinătate! Medicii români au luat decizia BZI
Bulgarii iar „ne-au luat fața”! Participă în locul României la cel mai important târg de turism din țara noastră
Bulgarii iar „ne-au luat fața”! Participă în locul României la cel mai important târg de turism din țara... Jurnalul
Mira și Andrei Bănuță, o nouă relație? Artistul a recunoscut totul: Există o chimie între noi...
Mira și Andrei Bănuță, o nouă relație? Artistul a recunoscut totul: Există o chimie între noi... Kudika
Nicușor Dan a semnat decretul! Românii spun adio acestei taxe
Nicușor Dan a semnat decretul! Românii spun adio acestei taxe Redactia.ro
Un șofer și-a plătit amenda cu monede, ca răzbunare. Funcționarii au închis ghișeul și s-au pus pe numărat
Un șofer și-a plătit amenda cu monede, ca răzbunare. Funcționarii au închis ghișeul și s-au pus pe numărat Observator
Uleiul de floarea-soarelui: beneficii, proprietăți și efecte adverse
Uleiul de floarea-soarelui: beneficii, proprietăți și efecte adverse MediCOOL
Quiche Lorraine cu pui si ciuperci. Rețetă de tartă sărată, din bucătăria franțuzească
Quiche Lorraine cu pui si ciuperci. Rețetă de tartă sărată, din bucătăria franțuzească HelloTaste
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot ProSport
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar CanCan
De cat timp pentru joaca au nevoie copiii și ce rol are joaca în dezvoltarea copiilor
De cat timp pentru joaca au nevoie copiii și ce rol are joaca în dezvoltarea copiilor DeParinti
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind custodia copilului
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind... ZUTV
Jocuri PlayStation Plus din februarie 2026. Ce titluri vor fi disponibile
Jocuri PlayStation Plus din februarie 2026. Ce titluri vor fi disponibile UseIT
Gem de portocale. Rețeta unui gem cu aromă intensă și gust echilibrat
Gem de portocale. Rețeta unui gem cu aromă intensă și gust echilibrat Hello Taste
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x