AC Milan - Arsenal 4-0 \ Italienii au umilit tunarii lui Wenger

Superexecutia lui Boateng, si dubla lui Robinho au calificat-o pe Milan in sferturile de finala inca din prima mansa a oprimilor. Ibrahimovic a inscris si el, din penalty.

A doua faza a optimilor din Liga Campionilor a adus si a doua calificata in sferturi. AC Milan a dezintegrat Arsenalul pe San Siro si se va duce in excursie la Londra in retur.

Kevin Prince Boateng a trimis un trasor din marginea careului si a deschis scorul cu ajutorul transversalei lui Szczesny.

Au urmat apoi cele doua goluri ale lui Robinho. Unul cu capul, inainte de pauza, din pasa lui Ibrahimovic, al doilea in repriza secunda, cu largul concurs al lui Vermaelen, care a alunecat, lasandu-i brazilianului culoar de sut.

Djourou l-a faultat pe Ibrahimovic in careu pe final si suedezul s-a trecut si el numele pe lista marcatorilor. 4-0 concludent, intr-o seara in care cei dela Juventus (rivalii din campionat) au remizat cu Parma in prima restanta pe care a jucat-o.

Formatii de start:

AC Milan: Abbiati - Abate, Mexès, Thiago Silva, Antonini - Nocerino, Van Bommel, Seedorf - Boateng - Ibrahimovic, Robinho

Arsenal: Szczesny - Sagna, Koscielny, Vermaelen, Gibbs - Song, Arteta - Walcott, Ramsey, Rosicky - Van Persie

min 90 Fluier final al partidei

min 90: Pato trimite pe centrul portii si Szczesny respinge

min 89: Pato combina cu Emanuelson, dar olandezul trimite mult peste in loc sa-i paseze lui Ibrahimovic

min 87: Arteta il faulteaza la mijlocul terenului pe Arteta

min 84: schimbare la AC Milan: iese Robinho intra Pato

min 79: cartonas galben pentru Ambrosini, care va rata returul, fiind suspendat

min 78: GOOOOL AC Milan: Ibrahimovic transforma penalty-ul, cu toata opozitia lui Szczesny

min 78: penalty pentru Milan: Djourou il faulteaza pe Ibrahimovic in careu si primeste cartonasul galben

min 75: van Persie trimite spre poarta lui Abbiati, dar exact pe directiaportarului italian

min 74: Chamberlain faulteaza in atac si Milan beneficiaza de o lovitura libera din propria jumatate

min 71: cartonas galben pentru Song dupa un fault la Ibrahimovic

min 70: schimbare la AC Milan: iese Boateng si intra Ambrosini

min 68: iese Gibbs si intra Oxlade-Chamberlain

min 66: van Persie suteaza catre poarta lui Abbiati, dar fara rezultat pe tabela de marcaj

min 64: van Persie executa o lovitura de colt dar Ramsey trimite peste poarta

min 61: cartonas galben pentru Mexes, dupa un fault la Rosicky

min 60: Robinho patrunde in careu dar suteaza in blocajul celor de la Arsenal

min 56: Robinho comite hent in jumatatea adversa si Djourou executa lovitura libera rezultata

min 48: GOOOL AC Milan: Vermaelen aluneca, ii face culoar de sut lui Robinho, care inscrie pentru 3-0

min 46: schimbare la Arsenal: iese Walcott si intra Henry

min 46: a inceput repriza secunda

min 46: Fluier final al primei reprize

min 46: cartonas galben pentru Antonini

min 46: Antonini se ciocneste cu Szczesny si ambii jucatori raman intinis la pamant

min 45: Ibrahimovic il deschide in adancime pe Boateng acesta preia dar suteaza pe langa poarta

min 43: schimbare la Arsenal: iese Koscielny si intra Djourou

min 42: Sagna il jeneaza in careu pe Ibrahimovic, insa arbitrul lasa jocul sa continue

min 38: GOOOOL AC Milan: Ibrahimovic ii paseaza lui Robinho care il invinge pe Szczesny cu o livitura de cap

min 33: Antonini suteaza in blocaj si Arsenal mai scapa de o faza de atac a lui Milan

min 30: Ibrahimovic e surprins in pozitie de off-side

min 27: Silva respinge la un corner executat de Arteta

min 25: Koscielny reia cu capul dupa o centrare a lui van Persie, dar Abbiati retine

min 24: Ibrahimovic il faulteaza in ataca pe Szczesny

min 20: Nocerino suteaza putin peste poarta lui Arsenal

min 18: van Persie patrunde in partea stanga a careului milanez, dar este blocat in extremis

min 15: GOOOOL AC Milan: Kevin Prince Boateng marcheaza din voleu, dupa ce a fost angajat in partea dreapta a careului tunarilor de Nocerino

min 13: Milan preseaza dar apararea lui Arsenal reuseste sa-i tina pe italieni la distanta de poarta lui Szczesny

min 11: schimbare la AC Milan: iese Seedorf si intra Emanuelson

min 8: sutul lui Abate este deviat si Milan obtine un alt corner: executa Robinho dar Thiago Silva nu ajunge la minge

min 6: Robinho executa un corner in urma unei faze a lui Seedorf, insa faza fixa ramane fara rezultat.

min 4: Seedorf suteaza pe langa poarta lui Szczesny

min 2: Arteta e faultat la mijlocul terenului

min 1: Ibrahimovic e surprins in off-side

min 1: a inceput partida

Tentativa de blat intre Baia Mare si Mioveni?... Mihai Costea, umilit de fosta iubita...