Live acumAsia Express - Drumul comorilor
Prime Time 20:00Asia Express - Drumul comorilor

Alin Firfirică şi Cristina Simion, cei mai buni atleţi ai anului 2019, premiaţi în cadrul galei federaţiei

Federaţia Română de Atletism şi-a premiat joi, laureaţii anului 2019, într-o gală găzduită de Hotelul Ramada Parc din Bucureşti.

Premiile pentru atletul anului 2019 şi atleta anului 2019 le-au revenit lui Alin Firfirică (CSA Steaua) şi Cristina Simion (CSA Steaua).

Alte premii din cadrul Galei Atletismului Românesc:

Atleta junior a anului 2019 – Talida Sfârghiu;

Atletul junior al anului 2019 – Samuel Bucşă;

Cel mai bun antrenor al unui sportiv seniori din România în 2019 – Daniela Costian (CSA Steaua);

Cel mai bun antrenor al unei sportive senioare din România în 2019 – Ionuţ Găliţeanu (CSA Steaua);

Cel mai bun antrenor al unui sportiv junior din România în 2019 – Virgil Costache;

Cel mai bun antrenor al unui sportive junioare din România în 2019 – Elena Erzilia Tîmpău;

Cea mai bună asociaţie judeţeană – 1. Asociaţia Judeţeană de Atletism Argeş, 2. Asociaţia Judeţeană de Atletism Cluj, 3. Asociaţia Judeţeană de Atletism Suceava;

Cel mai bun club sportiv în 2019 – 1. CSM Bucureşti, 2. CSA Steaua, 3. CSM Oneşti;

Cluburile cu cei mai buni copii legitimaţi – 1. CSM Bucureşti, 2. CSS Dinamo Bucureşti, 3. CS Rapid Bucureşti;

Cel mai bun director de bază sportivă – Adela Alexe (CNS Snagov);

Diplomă IAAF – Pentru întreaga activitate – Gabriela SZABO

Premiile pentru sportivii cu rezultate deosebite în competiţiile internaţionale:

Alina Rotaru Locul 6 – Săritura în lungime Campionatul Mondial de Atletism DOHA 2019;

Narcis Mihaila Locul 10 – 50 km marş Campionatul Mondial de Atletism DOHA 2019:

Andreea Panturoiu Locul 11 – Triplusalt Campionatul Mondial de Atletism DOHA 2019;

Alexandru Novac Medalie de argint – Aruncarea suliţei Campionatul European de Atletism U23 GAVLE 2019;

Andrea Miklos Medalie de bronz – 400 m Campionatul European de Atletism U23 GAVLE 2019;

Claudia Prisecaru Medalie de bronz – 3.000 m obstacole Campionatul European de Atletism U23 GAVLE 2019;

Samuel Bucsa Medalie de bronz – Săritura în lungime Campionatele Europene rezervate juniorilor 1 (U20) Boras 2019;

Denisa Dragomir Medalie de bronz – ECHIPA Ccampionatul Mondial de Ultramaraton Montan – Miranda do Corvo 2019;

Andreea Pîscu Medalie de bronz – ECHIPA Ccampionatul Mondial de Ultramaraton Montan – Miranda do Corvo 2019;

Andreea Pîscu Medalie de bronz – ECHIPA Campionatul Mondial de Alergare Montana – Villa de Agostura 2019;

Ingrid Mutter Medalie de bronz – ECHIPA Campionatul Mondial de Ultramaraton Montan – Miranda do Corvo 2019;

Viorica Malai Medalie de bronz – ECHIPA Campionatul Mondial de Ultramaraton Montan – Miranda do Corvo 2019;

Cristina Simion Medalie de aur – individual, Medalie de bronz – ECHIPA Campionatul Mondial de Alergare Montana – Villa de Agostura 2019;

Denisa Dragomir Medalie de bronz – ECHIPA Campionatul Mondial de Alergare Montana – Villa de Agostura 2019;

Madalina Florea Medalie de bronz – ECHIPA Campionatul Mondial de Alergare Montana – Villa de Agostura 2019;

Florentina Iusco Medalie de bronz – Saritura în lungime Jocurile Mondiale Universitare – NAPOLI 2019;

Alexia Hecico Medalie de bronz -ECHIPA Campionatul European de Alergare Montana (Juniori) – ZERMATT 2019;

Irina Bordeanu Medalie de bronz -ECHIPA Campionatul European de Alergare Montana (Juniori) – ZERMATT 2019;

Loredana Viziteu Medalie de bronz -ECHIPA Campionatul European de Alergare Montana (Juniori) – ZERMATT 2019;

Bianca Apetroaiei Medalie de bronz -ECHIPA Campionatul European de Alergare Montana (Juniori) – ZERMATT 2019;

Mihaela Loghin Campioana mondiala cu record mondial la aruncarea greutatii Campioana europeana Master – CSA Steaua F 65;

Adrian Neagu Campion mondial la saritura în lungime, campion european cu record mondial egalat Master – CSU Craiova M 65;

Elena Pagu Campioana mondiala si record mondial pe 3000 m mars, vicecampioana mondiala cu record europeanla 60 m Master – RMA/Sportul feroviar F 90;

Bogdan Tudor Vicecampion european la saritura în lungime Masters – RMA M 45.

În cadrul aceluiaşi eveniment au mai fost premiaţi preşedintele COSR, ministrul Tineretului şi Sportului, dar şi ai administraţiei locale din oraşele care au sprijinit activitatea Federaţiei Române de Atletism: Cluj Napoca, Braşov, Timişoara, Câmpulung Moldovenesc, Piteşti, Bucureşti – Sector 1, Giroc, Maieru, Roman.

Sursa : news.ro