APOEL Nicosia - Olympique Lyon 1-0 (5-3 dupa penalty-uri) / Cipriotii sunt in sferturi

Lyonul s-a facut de ras la Nicosia, acolo unde a pierdut la penalty-uri o calificare in sferturi ce in decembrie parea extrem de facila. Cipriotii s-au impus la penalty-uri si continua parcursul in Liga.

APOEL a profitat in primele minute de naivitatea lui Cris si Kone si a deschis scorul prin brazilianul Manduca. Apoi cipriotii s-au baricadat pe doua linii si au respins firavele tentative de atac ale francezilor.

Paulo Jorge a fost imperial si a interceptat majoritatea mingiilor trimise stereotip in careu de Bastos si Briand. Iar cele ce au trecut de el au fost ratate pe rand de Ederson si Lisandro.

Ailton si Manduca puteau da lovitura pentru gazde insa Lloris s-a opus, asa ca meciul a ajuns in prelungiri si de acolo la 11 metri, unde APOEL a realizat surpriza, calificandu-se in sferturile Ligii Campionilor.

Formatii de start:

Apoel: Chiotis - Poursaitides, Oliveira, Paulo Jorge, William Boaventura - Nuno Morais, Hélder Sousa - Charalambides, Ailton, Manduca - Solari.

Lyon: Lloris - Reveillere, Kone, Cris, Cissokho - Gonalons, Kallstrom - Briand, Ederson, Bastos - Lisandro.

min 120: Fluier final, urmeaza penalty-urile

min 119: Lacazette dribleaza in partea dreapta centreaza in fata portii, dar Lisandro trimite pe langa poarta

min 102: Gonalons e jenat de Paulo Jorge si portughezul acorda corner

min 100: Boaventura il faulteaza din spate pe Lacazette si primeste cartonasul galben

min 72: schimbare la Lyon: iese Ederson si intra Gomis

min 71: Lisandro Lopez reia cu capul din lateral, dar portarul cipriotilor repsinge

min 70: Solari deviaza din marginea careului de 6 metri, insa mingea se scurge pe anga poarta lui Lloris

min 67: Ailton scapa singur cu Lloris dar se precipita si Cris intervine

min 63: cartonas galben pentru Kone

min 63: Charalambides suteaza din vole, insa mingea e trimisa mult peste poarta

min 58: Lisandro reia din cadere dar pe centrul portii cipriote; oricum se afla in off-side

min 55: Cissokho e foarte aproape de autogol, trimitand cu capul in bara lui Lloris

min 54: Kallstrom il faulteaza pe Solari la mijlocul terenului

min 48: Cris si Oliveira se lupta in centrul careului la o lovitura libera a lui APOEL

min 46: a inceput repriza secunda

min 45: Fluier final al primei reprize

min 41: Solari suteaza in diagonala si Lloris intervine din nou

min 38: Ederson reia cu pamantul o centrare a lui Bastos, dar mingea trece putin pe langa poarta

min 35: Ailton scapa singur cu Lloris, este blocat de Lloris, care o salveaza inca o data pe Lyon

min 29: Lisandro centreaza de pe stanga, Bastos reia cu capul peste, stricandu-i mingea lui Briand

min 26: Charalambides suteaza din alergare la coltul scurt, dar mingea trece pe langa poarta lui Lloris

min 23: Ederson incearca sa-l surprinda pe Chiotis in genul in care Juninho l-a surprins pe Valdez, dar cipriotul respinge

min 19: Bastos suteaza de la distanta din lovitura libera, dar Chiotis prinde

min 16: Bastos e lansat in adancime insa nu are nicio sansa in fata masivilor fundasi centrali ai echipei cipriote

min 11: Ailton e faultat in marginea careului si APOEL obtine o lovitura libera

min 8: GOOOOL APOEL: Manduca deschide scorul din marginea careului de 6 metri

min 3: briand incearca sa treaca de Boaventura dar este blocat

min 1: a inceput partida

Dinel Staicu detine palmaresul Universitatii Craiova... Benzema reintra in returul cu CSKA Moscova...